Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 24. října 2017 Nina

Hájek kvůli kombinéze málem neskákal. Trenér chtěl za její přešití Nobelovku

MÁLEM NESTARTOVAL. Kombinéza Antonína Hájka se musela přešívat. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

12 2010
Whistler (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Komu dát černého Petra, kdo bude naštvaný? dumal reprezentační trenér skokanů. Výběr čtveřice, kterou v sobotu postaví do úvodního olympijského závodu na středním můstku, ale trumfnul jiný úkol - kombinéza Antonína Hájka nevyhovovala regulím a musela se přešívat.

"Byl to větší stres než nominace," oddechoval David Jiroutek, když "dres" českého reprezentanta nakonec dostal od rozhodčích zelenou.

Hájkova kombinéza nesplňovala kritéria propustnosti. Speciálním materiálem na zádech profouklo jen 38 litrů vzduchu, což je dva pod akceptovatelnou hranicí. A při kontrole u jury dostal oblek do zápisu poznámku: NEVYHOVUJE.

"Řeší se to tak, že se daný díl roztáhne a profuk se hned o dva tři litry zvýší," popisoval Jiroutek.

Jenže na olympiádě šance na reparát neexistuje, další kontrola už není možná. A v kombinéze, která se běžné používá při Světových pohárech a je posetá reklamami, je zakázáno závodit.

I kdyby se sponzorská loga přelepila neprůhlednou páskou. "To by ho automaticky diskvalifikovali," vysvětloval kouč.

Naštěstí se přimluvil Walter Hofer, šéf skokanského úseku lyžařské federace FIS. "Když jsem ho potkal, měl dobrou náladu," povídal Jiroutek. "Vysvětlil jsem mu, že jsme kombinézu dostali na poslední chvíli. Svolil. Upravili jsme ji a plombu dostali."

Sám Hájek se do kauzy nezapojoval. "David si to vzal celé na starost a říkal mi, ať se soustředím jenom na sebe a na skoky."

V kvalifikaci předvedl let dlouhý 105 metrů a zařadil se tak na čtvrté místo. "I v závodě chci předvést dva povedené skoky," dodal Hájek.

V hlavě trenéra se ale celou dobu pro jistotu rodil krizový scénář záchrany všech čtyř míst pro závod.

Plánoval i malý podvod, Hájkovu kombinézu chtěl nechat plombovat u sdruženářů. "Oni mají jiná čísla, to už by byl asi velký průšvih," uvažoval Jiroutek.

Druhou alternativou bylo přešívání zadní části nohavic staré kombinézy na tu novou. "Jenže já šiju teprve od září a kdybych tohle zvládl, dal bych si asi Nobelovu cenu."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze