Haly i stadiony spí. Kdo je oživí?

18 2005
Praha, Atény - Žádní sportovci. Žádní diváci. Dokonce i toulaví psi se z okolí vytratili. Nikdo je tady už nekrmí. Atény slaví roční výročí od her. Vzpomínky jsou však ztraceny. Zůstala opuštěná, zanedbaná sportoviště a nezaplacené účty. Za plotem na stadionu Panathinaiko kroutí místní občan Manos Eleftheriadis nevěřícně hlavou nad dědictvím zatím nejdražší olympiády.

"Všechno tohle smetí tu leží celý rok," ukazuje. "Byl jsem nadšený, že se olympiáda vrací domů. Ale teď si říkám: způsobila víc škody než užitku," tvrdí  Manos Eleftheriadis.

Jen hlavní Olympijský stadion žije ruchem fotbalových a atletických akcí. Většina sportovišť je naopak zavřena a zamčena. Před halou pro taekwondo kempují Romové. Věž na plaveckém bazénu pokryl lišejník. Multisportovní areál v Heliniki se proměnil v mrtvé město, střežené armádou.

A nejzoufalejší pohled? Veslařský kanál ve Schinias. Vodu, kde bojovali Chalupa či Knapková, dnes pokrývají žabince, na břehu raší přerostlá tráva. Činovníci Greenpeace protestují.

Inzerát: Chcete sportoviště?

Řecká vláda přiznala, že neměla poolympijský plán. Aby uhradila část dluhů, nabídla nejprve pronájem chátrajících sportovišť svazům. Neúspěšně.

Vzestupy a pády Atén

1989 – Porážka Atény považovaly za své morální právo, že uspořádají "stoleté" hry v roce

1996. Podcenily však sílu amerických peněz. V pátém kole voleb podlehly Atlantě 35:51.

1997 – Triumf Druhý pokus už vyšel, Řekové vyhráli v Lausanne bitvu o dějiště her 2004, porazili i favorizovaný Řím.

2000 – Žlutá karta Prezident MOV Samaranch ji uděluje Aténám za děsivý skluz při výstavbě olympijských sportovišť. Sydney se nabízí jako náhradní pořadatel.

2001 – Staví se Teprve nyní začínají stavební práce na sportovištích. Řekové je pojímají velkolepě, gigantismus se však obrací proti nim. Další skluz!

2004 – Vydařené hry Stavbaři sice finišují v posledních dnech před zahájením olympiády, ale ta se vydaří. Organizace funguje.

2005 – Memento Opuštěná sportoviště zůstávají mementem her. Řecká vláda přiznává: Neměli jsme plán na jejich další využití.

... a osudy dalších olympijských měst

Montreal 1976
Astronomické náklady na sportoviště vedly město ke zvýšení daně z tabáku. Dodnes platí každý obyvatel města 17 centů z každé krabičky na olympiádu 1976.

Los Angeles 1984
Hry poprvé organizovala soukromá společnost, která z velké míry využila již existující haly a stadiony. Dosáhla proto do té doby nevídaného zisku: 200 milionů dolarů.

Barcelona 1992
Ze zanedbaného pobřeží města se díky olympiádě stala atraktivní lokalita. Klesla nezaměstnanost, vzrostl španělský státní dluh.

Sydney 2000
Ziskové hry, ale neplatil předpoklad, že po jejich skončení přibudou v Sydney turisté.
Částečně i vinou atentátů v roce 2001 a nemoci SARS.

Peking 2008
Nevídaný gigantismus. Platí zásada: hlavní je propaganda, případné ztráty jsou vedlejší.
Rozpočet her: 37 miliard dolarů.

"Řekli si o takové peníze, že jsme raději trénovali jinde," říká plavecký prezident Dimitris Diathesopoulos. Ke slovu tedy přichází privatizace. Deník Herald Tribune zveřejnil inzerát, oznamující vládní konkurz na využití některých objektů ke "sportovním, kulturním či stravovacím účelům." Výběrové řízení potrvá do 19. září.

Z části jezdeckého centra bude golfové hřiště a hotel. Jachtařský areál se promění v luxusní přístaviště, kanoistický Vodní svět.

V červenci se zde uskutečnily závody Světového poháru. "Ale znovu otevřeli kanál až měsíc předtím. Teprve tehdy začali uklízet odpadky z olympiády. Jsou příliš leniví, než aby jej dokázali využívat komerčně," soudí Luboš Hilgert, manžel a kouč olympijské vítězky.

Z her netěží ani řečtí sportovci. Zlatí medailisté dosud neobdrželi státní prémie, další si letos museli z vlastních prostředků uhradit cestu na šampionáty.

Řecký sport zažil nevídaný propad. Atleti nedovezli z Helsinek jedinou medaili, titulky vyvolávají jen dopingové skandály. Akta potrestaných sprinterů Kenterise a Thanuové leží u arbitráže v Lausanne.

Státní dluh stoupl

Jistě, hry měly i své klady. Především infrastrukturu. Dnes se žije v Aténách pohodlněji a levněji. Díky olympiádě mají modernější letiště, městský okruh, delší metro, nové tramvajové linky. Invalidé se dočkali výtahu na Akropoli.

Proti předolympijským rokům přibylo i turistů, o 7 procent. Nicméně experti poukazují, že by tu byli i bez olympiády, neboť okolní destinace Egypt a Turecko přestávají být bezpečné.

Miliardářka Gianna Angelopoulosová, šéfka organizačního výboru her, kouzlí s čísly, když hovoří o jejich pozitivní bilanci. Ale zajímá ji už pouze vlastní byznys. Na jaře se zhroutila vyčerpáním, byla internována ve Švýcarsku.

Skutečná, nahá čísla hovoří jinak. Hry, jež stály megalomanských 13 miliard eur, byly prodělečné. První důsledek: daň z přidané hodnoty narostla z 18 na 19 procent. Státní dluh stoupl na 212 miliard eur.

Údržba 36 olympijských sportovišť přitom stojí daňové poplatníky 10 milionů dolarů ročně.

Česká atašé: Vládu zajímají volby

Praha, Atény´- Žije v Aténách, při hrách obskakovala Šebrleho i Hilgertovou. Teď lituje, jak stát naložil s olympijskými sportovišti. "Vláda slibovala, že tam po hrách dostanou práci bývalí sportovci, aby vychovávali mladé talenty. Nic takového se nestalo," říká Annabela Stenguová, před rokem česká olympijská atašé.

Který areál dopadl nejhůř?
Asi veslařské Schinias. Nedávno jsem tam byla na návštěvě, je strašně zanedbané. Lidé si stýskají: Tolik práce a taková zkáza.

Některá sportoviště se alespoň pronajímají.
Jenže za jakou cenu! Na Olympijském stadionu se teď měli připravovat atleti. Ale ministerstvo od nich požadovalo tak vysokou částku za pronájem, že na ni svaz nemohl přistoupit.

Opoziční konzervativci obviňují ze všeho socialistickou vládu. Souhlasíte s nimi?
Pravda je, že vládu premiéra Karamanlise zajímají mnohem víc příští volby než osud sportovišť. Řekové s ní nejsou spokojeni. Cokoliv slíbila, dělá naopak.

Novou krví ve vládě měla být Gianna Angelopoulosová, prezidentka organizačního výboru her. Kam se ztratila?
Vydělala dost na olympiádě a teď se stará jen o své obchody. Její manžel je rejdař. Zrovna nedávno si koupila nové tankery.

Z popředí výsledků zmizeli i řečtí sportovci. Proč?
Jsou po hrách minimálně finančně podporovaní. Někteří také skončili, například vzpěrač Dimas nebo jachtař Kaklamanakis, který zapaloval olympijský oheň. Je mým sousedem, občas zajde na kávu. Otevřel si teď jachtařskou školu.

A co říká opuštěným sportovištím?
Zase tolik ho nevzrušují, jde mu hlavně o moře. To tady máme čisté, krásné.

Hry měly i pozitivní dopad, v Aténách se zlepšila infrastruktura. Už nejezdíte po městě krokem?
Šílené zácpy přestaly existovat, ubylo i nehod. Máme radost z nových silnic, nemocnic, parků. Říkáme: Díky hrám ušili Aténám nový kabát.

Navíc přibyly nové byty v bývalé Olympijské vesnici, že? Vláda je měla takřka zdarma přidělit poškozeným při zemětřesení.
To je další ostuda. Poškození dostali jen 20 procent bytů, další rozdělili formou podivné loterie. Řekové byli zklamaní, protestovali.

Proti loterii?
Zdálo se totiž, že vše je zorganizované předem. Víc než polovina bytů připadla cizincům, často ekonomicky zajištěným. Když naši Řekové žijí v cizině, nikdo jim byty nedaruje. A tady je najednou dostávali Rusové, Bulhaři, Albánci, tedy národy, se kterými máme problémy. Na Řeka, co je na invalidním vozíku a nemůže pracovat, byt nevybyl. Zato Arab, který tady žije teprve pět let, ten ho má.

Litují teď Řekové, že Atény olympiádu pořádaly?
Ne! Jsou rádi. Říkají: Dokázali jsme světu, že i tak malá země dokáže hry připravit. Teď chtějí další.

Cože? Olympiádu?
Navrhují, aby se u nás konala každé čtyři roky, jako dřív. Věří, že by to zvládli. Z té loňské měli prospěch prodejci suvenýrů i turistické kanceláře. Jen jsme si mysleli, že turistů teď bude jezdit víc.

Přibylo jich. Sedm procent.
To je pořád málo. Vymýšlím teď potápěčské a archeologické kurzy pro Čechy, aby jich přibylo.

Zůstáváte v kontaktu i se sportovci, o které jste se loni starala?
U televize jsem fandila atletům na mistrovství světa, radovala se z každé jejich medaile. Všichni jsou jako moje děti. Moc mě potěšilo, když k nám v létě přijeli na Světový pohár vodní slalomáři. Políbili jsme se, pozdravili, pozvala jsem je k sobě. A paní Hilgertová mi dala krásnou kytici.

Autor:

Nejčtenější

Károlyi má cenu Mezinárodního olympijského výboru, gratuloval mu i Gott

Ombudsman Českého olympijského výboru Alexander Károlyi převzal ocenění...

Ombudsman Českého olympijského výboru (ČOV) Alexander Károlyi dnes převzal cenu Mezinárodního...

Součástí nástupového oblečení olympioniků v Tokiu bude modrotisk

Součástí nástupového oblečení českých sportovců na letních olympijských hrách v...

Součástí nástupového oblečení českých sportovců na letních olympijských hrách v Tokiu 2020 bude i...

Další z rubriky

Károlyi má cenu Mezinárodního olympijského výboru, gratuloval mu i Gott

Ombudsman Českého olympijského výboru Alexander Károlyi převzal ocenění...

Ombudsman Českého olympijského výboru (ČOV) Alexander Károlyi dnes převzal cenu Mezinárodního...

Ruský curler Krušelnickij dostal za doping na OH čtyřletý distanc

Alexandr Krušelnickij z ruského týmu v curlingovém zápolení smíšených dvojic

Ruský curler Alexandr Krušelnickij dostal za doping na olympijských hrách v Pchjongčchangu čtyřletý...

Kajakář Dostál bude moci na OH v Tokiu bojovat o tři medaile

Český kajakář Josef Dostál obhájil titul na trati 500 metrů a získal čtvrté...

Kajakář Josef Dostál může na olympijských hrách v roce 2020 v Tokiu pokusit vybojovat hned tři...

Najdete na iDNES.cz