Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hamzová: Turné v Asii před OH pomohlo

27 2004
Brno - České basketbalistky skončily druhé na mistrovství Evropy, před několika dny porazily australské vicemistryně světa a fanoušci plují na vlně euforie. Čekají, že vybojují úspěch i na olympiádě. "Do Atén rozhodně nejedeme jako favoritky, vždyť máme hrozně mladý tým. Chceme hlavně postoupit ze skupiny," krotí optimismus opora týmu Romana Hamzová.

Basketbalistky čeká velká premiéra, ani jedna ze současné české reprezentace na olympiádě v životě nebyla. Dokonce ani zkušená Romana Hamzová.

"Teď jedu na stará kolena," říká zanedlouho čtyřiatřicetiletá rozehrávačka a křídelnice.

Národní tým jede na Hry po dvanácti letech, v Barceloně skončil šestý. Vzpomínáte?
Jo, to bylo ještě pod hlavičkou ČSFR, vím, že v tehdejším výběru byla Eva Němcová, Kamila Vodičková a většina slovenských basketbalistek.

Málem jste se ani olympijského turnaje nedočkala ani teď. Účast ve výběru jste si dlouho rozmýšlela. V Brně jste už převzala k ukončení kariéry královskou korunu a velikou kytici.
Od loňského mistrovství světa jsem váhala, nakonec odehraju poslední zápasy v Aténách. Pak opravdu končím, definitivně.

Většina spoluhráček má kariéru před sebou, věkový průměr družstva je 23 let...
Myslím, že od nás nikdo nemůže čekat zázraky. Porazily jsme Austrálii i Čínu, ale to bylo na začátku přípravy. Tyhle výsledky nepřeceňuji. Narazíme na Španělsko, USA, Čínu, Koreu a Nový Zéland. Dostat se do čtvrtfinále nebude jednoduché.

Máte za sebou asijské turné, soustředění v Luhačovicích i Opavě. Jaká je příprava?
Myslím, že je dobrá. Dva turnaje v Číně nám určitě hodně daly. Hlavně zápas s domácím celkem. Hraje jiný styl, je strašně sebevědomý. Hodně běhají, dost střílejí z trojkové vzdálenosti. Potkáme je i v Aténách.

Jak se vám v Číně líbilo?
Mimo Evropu jsem se dostala po deseti letech. Naposledy jsme byly v Americe. Je vidět, že tam panuje komunistický režim. Všude nás hlídali, nevím proč. Jednou jsme se byly podívat v ZOO. Moc mám neseděla velká vlhkost vzduchu, i na jídlo jsme se těšily domů.

Teď jste na dalším soustředění v Brně. Jste spolu dost často, nelezete si na nervy?
Ne, ponorkovou nemoc ještě nemáme. Ještě nás čekají další týdny, vezmeme si sebou hodně filmů, knížky. Bude to v pohodě. Máme dvě tréninkové fáze, den volno, jedeme do Prahy vyfasovat dresy. V neděli hrajeme proti Austrálii.

A stále není jisté, kdo se do dvanáctičlenné nominace vejde. Tři hráčky se budou muset smířit s rolí náhradnic...
Minulý týden se roznesla fáma, že je dvanáctičlenná nominace již hotová, ale to není pravda. Pro holky to nebylo jednoduché, ale ustály to. Trenéři by ji měli říct v pondělí.

Jisté naopak je, že nepojedou pivotmanky Blahůšková s Vodičkovou. První odmítla kvůli zranění, druhá upřednostnila zámořskou soutěž WNBA. Co tomu říkáte?
Už to nechci rozmazávat. Prostě nejedou! V týmu máme další čtyři holky, která mohou pod košem nastoupit a dost!

Víte, do čeho jdete. V Aténách se hrál předolympijský turnaj. I ten se vám povedl.
Budeme muset být trpělivé. Organizátoři si zkoušeli různé věci, čekají nás i bezpečnostní kontroly. Bez doprovodu jsem si nemohla odskočit ani na toaletu.

Autor:


Další z rubriky

Romane, milujeme tě, volali v Rychnově


Rychnov nad Kněžnou Ranní slunce odhaluje městečko schované v údolí. Rychnov nad Kněžnou, místo, jež desetibojař Roman...

Jak si vedlo 142 českých olympioniků

Bába, Capalini, Šebrle

Atény Výprava 142 českých sportovců na olympiádě přivezla z Atén 8 medailí a řadu dalších míst těsně pod...

Devátá medaile pro Železného


Atény Osm medailí přivezl český olympijský tým z Atén. Devátou si zaslouží Jan Železný. Za celoživotní...Najdete na iDNES.cz