Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hannawald nalezl formu v pravý čas

7 2002
Praha - Měsíc před zahájením zimních olympijských her se historie skoků na lyžích dočkala nového zápisu. Smělými tahy se do ní zapsal německý letec Sven Hannawald, který dokázal jako první v historii triumfovat ve všech závodech prestižního Turné čtyř můstků. Před sezonou se v souvislosti s favority soubojů na můstcích v Salt Lake City skloňovala především jména Adama Malysze a Martina Schmitta. I Hannawald patřil do širšího okruhu kandidátů cenných kovů, ale po svém šokujícím vystoupení bude v údolí Solného jezera čelit obrovskému tlaku.

Sven Hannawald se narodil 9. listopadu 1974 v německém Johanngeorgstadtu pod Krušnými horami. Malý chlapec stál na širokých skokanských lyžích už v šesti letech, kdy se začínal připravovat na zápolení v severské kombinaci. Chodil do sportovní školy a během puberty stále více inklinoval ke skokanské věži.

V roce 1991 se Hannawald s rodiči přestěhoval do Jettingenu, kde pak v nedalekém lyžařském středisku ve Furtwangenu nadobro přesedlal mezi skokanské specialisty. Vyučil se spojovacím technikem a roku 1992 si odvezl z juniorského MS ve Vuokatti bronzovou medaili za umístění německého mužstva. O rok později debutoval ve Světovém poháru skokanů. V sezoně 1994/95 na sebe výrazně upozornil v Planici, kde vyhrál oba závody Interkontinentálního poháru.

Do absolutní světové špičky vstoupil v roce 1998, kdy znemožnil Japonci Kazujošimu Funakimu kousek, který se jemu samotnému podařil v roce 2002 - vyhrát všechna klání Turné čtyř můstků. I pak se mu dařilo, na světovém šampionátu v letech získal pravě za Funakim stříbrnou medaili na ZOH v Naganu vybojoval stříbro v soutěži družstev na K-120 a v březnu zvítězil i ve Světovém poháru letců. 

Následující zimu se pořádně trápil, dokonce se prý i občas budil hrůzou. Hubený skokan však brzy zesílil a v pravý čas nalezl optimální formu. Na lyžařském MS v Ramsau získal v únoru 1999 dva cenné kovy - na velkém můstku nestačil pouze krajanovi a pozdějšímu vítězi SP Martinu Schmittovi, s nímž se ale vzápětí podělil o německý titul na velkém skokanském můstku.

Úvod sezony 1999/2000 nevěštil nic dobrého. Hannawald tehdy zápolil s virovou infekcí, nicméně i tak dokázal obsadit čtvrté místo v SP. V únoru 2000 si vášnivý fotbalista dopřál i dosud největší individuální úspěch - v norském Vikersundu se stal mistrem světa v letech. Za sebou zde nechal i oba předchozí vítěze Turné čtyř můstků: aktuálního přeborníka Andrease Widhölzla z Rakouska a také šampióna z roku 1999, Fina Janneho Ahonena.

Loni v Lahti obhájil Hannawald světový titul ve skocích družstev na můstku K-116 a přidal i týmový bronz ze středního můstku. V soutěžích jednotlivců si nevedl příliš šťastně, nejlepším umístěním byla šestá příčka na velkém můstku. V celkovém pořadí loňského SP obsadil deváté místo.

V aktuální sezoně si svou nejzářivější formu schovával na přelom roku, sice vyhrál v  Neustadtu a byl druhý v Engelbergu, ale svou nejlepší tvář ukázal až na můstcích v Obersdorfu, Garmisch-Partenkirchenu, Innsbrucku a Bischofshofenu. V celkovém hodnocení Světového poháru poskočil na druhou příčku za dosud bezkonkurenčního Poláka Malysze.

Němec Sven Hannawald prokázal svou současnou formu i ve druhém pokračovaní Turné čtyř můstků v Garmisch-Partenkirchenu.

Autoři: ,


Další z rubriky

Slalomář Baxter musí vrátit olympijský bronz

Baxter s inhalátory

Londýn Britský lyžař Alain Baxter přijde kvůli pozitivnímu dopingovému nálezu o bronzovou olympijskou...

Lyžaři byli vymazáni z olympijských listin


Kuala Lumpur Rakouští běžci na lyžích Marc Mayer a Achim Walcher byli dodatečně vyloučeni z letošních zimních...

Lazutinová se bude o medaili soudit


Moskva Místo pokory a studu po dopingové aféře přešla ruská běžkyně na lyžích Larisa Lazutinová do...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz