Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

Haškova tragédie a Vokounův nástup

15 2006
"Pro Haška je zranění tragédie, ale Vokoun situaci zvládl perfektně." To jsou slova hokejového trenéra Josefa Beránka, který se na stránkách iDNES ohlíží za prvním vystoupením českých reprezentantů na olympijských hrách v Turíně. Brankářský veterán z Ottawy si v něm přivodil svalové zranění a jeho další starty jsou vážně ohroženy

Pojďme ale postupně.

"Zápas byl poznamenaný tím, že se kluci sešli na poslední chvíli. Bylo to znát hlavně v první třetině. Hledali se, byli bez tréninku. Ale postupně se to zlepšovalo. Už ve druhé části hra k něčemu vypadala.

Němci si na nás dost věří. V minulých letech proti nám uhrávali v některých obdobích solidní výsledky, občas nás dokázali i porazit. Moc dobře vědí, co na hru českého týmu platí a také to uplatňují. Jde o důraz, dohrávání osobních soubojů, houževnatost a bojovnost.

Navíc: souboj s Českem je pro Němce samozřejmě otázkou velké prestiže. Už v letech, kdy vládla generace Golonků a Holíků, vždycky říkali, že jediní my jsme schopní porazit Rusy. A proto nám fandili. Český hokej odjakživa uznávali.

Vokoun zraněného Haška nahradí

V době, kdy se zranil Hašek, jsme ještě byli s juniory na tréninku, takže jsem to na vlastní oči neviděl. Ale je to strašná smůla. Podle lékařů jsou jeho šance malé. A to je pro něj taková tragédie, protože se na olympiádu těšil. Všichni ho před turnajem pasovali do role šéfa české branky a najednou se mu stane tohle...

Teď je jasné, že pokud nebude stoprocentně fit, do branky nevleze. Bylo to riskantní vůči mužstvu.

Otázkou je, jak jeho absence zapůsobí na tým. Je jasné, že z psychického hlediska znamenal Hašek pro kluky hodně, strašně mu věřili. Na to teď musí rychle zapomenout. Musí se upamatovat na skutečnost, že i Vokoun národní tým mnohokrát podržel. Že je zkušeným gólmanem, což dokazuje v NHL. Nad ztrátou Haška nemůžou plakat, nezbývá vzít věci, jak jsou.

Vokoun je totiž stejně kvalitní gólman. Zápas s Němci zvládl výborně. Nebylo pro něj jednoduché nastoupit v okamžiku, kdy to vůbec nečekal. Němci se navíc často dostávali do nebezpečných protiútoků a zakončení. Ale Vokoun situaci zvládnul perfektně.

Byly to nervy až do třetího gólu

Do doby, než se trefil Jarda Jágr, měli kluci pech. Ne a ne dát gól. Nakonec v tom byl i kus kliky, protože se po jeho střele odrazil puk od obránce. Ale to k hokeji patří. Nastalo uklidnění a troufám si tvrdit, že kdyby tenhle okamžik přišel dřív, tak by se zápas odvíjel jinak.

Ještě důležitější než Jágrův gól však bylo, že kluci uhráli oslabení pět na tři. Do té doby to bylo takové nervozní, protože i Němci se dostávali do šancí, kousali. Zvlášť když měli přesilovku. A proto musím znovu vyzdvihnout výkon Tomáše Vokouna.

Co se týká nováčků, jsem spokojený. Všichni víme, že Erat, Bulis a Olesz jsou kvalitní hokejisté. Na hlubší posuzování je brzy. Přesilovky odehráli zkušenější hráči, zvlášť Jarda Jágr, Lang a Straka. Lze jenom říct, že v utkání nezklamali. Až si prožijí víc zápasů v olympijské atmosféře a napětí, tak můžeme hodnotit.

Mě spíš zaujal Tomáš Kaberle, protože dal dva goly. Ten hrát hokej prostě umí! Je to skvělý obránce a k tomu má momenty, kdy rozhodne. Což proti Němcům potvrdil."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze