Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Hatla + Karla? To jsou naděje pro Peking

Jaroslav Hatla s Karlou | foto: Josef Malinovský

23 2008
Zlomený nos i sebevědomí. Naštvaný na klisnu Karlu, kterou chtěl prodat a věnovat se pouze výchově mladých koní. Tak loni v srpnu dokončil olympijskou kvalifikaci v Pardubicích Jaroslav Hatla. Tehdy si jezdec všestrannosti myslel, že si definitivně zabouchl dveře na olympiádu. Po výborném 22. místě v Aténách 2004 měl před sebou černou budoucnost.

Viděl před sebou jediný světlý bod: "Pokusím se co nejrychleji Karlu prodat a pořídit si nového koníka.

Jenže ten stojí kolem půl milionu euro," trpce se usmíval.

Ale kdeže nyní Hatlovy loňské nářky jsou! Novobydžovský jezdec už Karle odpustil. A udělal moc dobře: hnědá klisna se mu odvděčila tím nejlepším způsobem - poctivě pracovala a zkraje června ji pětatřicetiletý Hatla mohl obdarovat oblíbeným pamlskem - z mezinárodní jezdecké federace dorazila zpráva, že se kvalifikoval i do Pekingu.

"Jsem šťastný. Potvrdilo se, že má účast v Aténách nebyla náhodná," radoval se Hatla, který se v Řecku proslavil, když při soutěži ztratil cylindr.

"Nezanevřel jsem na něj, jen jsem si jej nechal vyztužit," usmál se mnohonásobný český mistr.

V Hongkongu, kde se jezdecká všestrannost alias military koná, by na sebe rád upozornil trochu jiným způsobem než ztraceným cylindrem.

Touží minimálně zopakovat aténskou 22. příčku a pokukuje i po první dvacítce. "Nejdůležitější ale v této chvíli je, že jsme se na olympiádu vůbec dostali. Ale když už tam jsme, chci být co nejvýš," hlásí z německých Cách, kde se Karla musí podrobit přísné karanténě: "Chudák je z cesty celá vystresovaná a nežere.

Snad to bude brzo dobré." Ale zpět k úspěšné kvalifikaci.

Hatla objížděl mezinárodní mítinky, sbíral body a brzy se dostal na dosah vysněné nominace. "Byli jsme první pod čarou. Na 90 procent jsem věřil, že to vyjde," popisoval nervózní čekání. "A vidíte, dočkal jsem se."

Ale pozor: Hatla rozhodně není nějakým "olympijským turistou", co si jede spíš prohlédnout Velkou čínskou zeď nebo Zakázané město: je ve formě. Důkazem budiž olympijská generálka - tedy mezinárodní mistrovství Německa ve vestfálském Hünxe. Karla se v konkurenci 37 koní z Německa, Nizozemska a Švédska vytrvale probíjela vpřed a nakonec se vyšplhala až na osmé místo. "To vůbec není zlé. Vždyť tam byli vyložení favorité na zisk olympijské medaile," pronesl Hatla.

Jedenáctiletá klisna si už v Cáchách prošla odběrem krve, výtěrem nozder i chemickou očistou.

"Je to otrava. Když jdeme ven, musíme procházet přes dezinfekční koberce a stále si mýt ruce," ušklíbl se novobydžovský borec, který se těší na trénink: "Začali jsme velmi zlehka drezurní přípravou a cvalem. Až pak se budeme věnovat i skokovému tréninku."

Karla spolu s ošetřovatelkou do Hongkongu odletí 29. července, Hatla si to do dějiště olympijské všestrannosti namíří o jeden den později.

Soutěž military začíná už čtyřiadvacet hodin po slavnostním zahájení her. "Moc se těším, pro mě i pro Karlu to bude velká škola," tuší jezdec, který na rozbitý nos už dávno zapomněl: "To přece k našemu sportu patří," usmál se.Najdete na iDNES.czmobilní verze