Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hayer má chřipku, vyléčí ho babička

29 2002
Praha - Českou sjezdařskou obcí se nese poplašná zvěst: Stanley Hayer je nemocný. Syn emigrantů narozený v Kanadě získal před několika týdny jako první Čech v samostatné historii v Adelbodenu body do Světového poháru, poté dokonce skončil v kombinaci ve Wengenu šestý. A pár dní před olympijskými hrami v Salt Lake City jej sklátí chřipka. "Byl jsem ve Francii na závodech Evropského poháru. Dva dny jsem proležel v posteli. Nemám sílu, nevydržím stát, tak po čtvthodině si musím sednout," popisoval Stanley Hayer, který se v pondělí vrátil domů. Medaile připraví přítelkyni o vlasy

"Stanleyho musíme dostat do Salt Lake City za každou cenu," burcuje Oldřich Dajbych, činovník Svazu lyžařů a předseda úseku alpských disciplín. "I kdyby by byl bacilonosič a měl bydlet odděleně. Teď se na něj podívá lékař a uvidíme, na čem jsme." Osmadvacetiletý rodák z Edmontonu, který na ZOH myslí na umístění mezi elitní slalomářskou desítkou, se jenom povzbudivě zakřenil. "Jedu k babičce, ta mě vyléčí. Čtyři dny si odpočinu a bude to dobré," uklidňoval.

V úterý odletí do Salt Lake City první část výpravy sjezdařů - Bank, Zakouřil, Holický a Martinovová. Chystají se na rychlostní disciplíny, které jsou v úvodní části programu her. Až do 7. února budou bydlet v olympijské vesnici, pak se přesunou do azylového domu, který je situován ve středisku Snowbasin, kde se uskuteční olympijská klání ve sjezdu, super - G a v kombinaci.

"Na olympiádě pojedu všechny disciplíny, největší šanci vidím v kombinaci," podotkl Ondřej Bank, který by chtěl navázat na výtečné šesté místo z loňského světového šampionátu v St. Antonu. Rád by pronikl mezi deset nejlepších a možná i mnohem výš. "Na mistrovství světa jsem v kombinačním slalomu udělal tři hrubé chyby a ve zbytku sezony jezdil o sedmdesát procent líp. Jenomže se teď potýkám s kolísavou formou, každý den je všechno jinak," krčil rameny Bank.

V kombinaci cítí příležitost většina českých lyžařů, většina se jich rovněž postaví na start. "Jsme hodně univerzální," vysvětloval Jan Holický. "Třeba Rakušané vynikají v jedné disciplíně, ale jsou příliš specializovaní," pokračoval osmadvacetiletý chlapík, který obsadil loni na MS právě v kombinaci devátou příčku a na stejnou strunku by chtěl zahrát i na ZOH.

Na sjezd a superobří slalom se třesou zejména Boris Zakouřil a Gabriela Martinovová, která si v létě při tréninkovém pobytu v Jižní Americe vyjela potřebné FIS body pro účast ve Světovém poháru. "Mám trochu obavy z podmínek, protože tamní strukturu sněhu ovlivňuje nedaleké Solné jezero. Musí se umět namazat," strachuje se Martinovová, jež rovněž výsledkově spoléhá na - kombinaci.

"Doufám, že sjezd bude co nejtvrdší, aby nerozhodoval materiál," přidal se Bank, protože v kvalitě hmotných statků Češi za bohatšími týmy zaostávají. "A že podmínky budou spravedlivé, aby závodníci s vyššími startovními čísly nejezdili v bobových korytech jako ve svatém Antonu," připomněla Lucie Hrstková rok starý prachbídný zážitek z Rakouska.

Kromě Hayera je celý tým v relativním pořádku a cítí stoupající fazonu. Jen Boris Zakouřil má čerstvou a ošklivou vzpomínku. Trénoval na červené sjezdovce ve Špindlerově Mlýně, upadl na hlavu a helma se mu rozpadla jako skořápka. "Příště si musím dávat pozor," sliboval s úsměvem nemožné. Hrstková s Hayerem by měli vyrazit do zámoří 4. února, Petra Zakouřilová, která se ještě zúčastní dvou závodů SP ve švédském Aare a zkusí navázat premiérové dva body ze Sestriere, 9. února.

Vůbec poslední z české olympijské výpravy dorazí do Salt Lake City slalomářka Eva Kurfürstová. Na MS už skončila i osmnáctá, jenomže letošní sezona jí hrubě nesedla. "Poprvé v životě jsem vážně přemýšlela, že lyžování zabalím," přiznala pětadvacetiletá rodačka z Karviné. Pak změnila značku lyží, znovu výrazně zabodovala v Evropském poháru a pohoda se vrátila. Se závody ve Spojených státech má však neblahé zkušenosti, vždyť před třemi lety málem zkolabovala. "Tehdy jsem měla problémy se štítnou žlázou a vůbec jsem se nedokázala aklimatizovat, teď jsem zdravý člověk," zaháněla chmury Kurfürstová.

Autor:


Další z rubriky

Olympionička Novotná sbírá po tréninku žíněnky


Benátky nad Jizerou V chumlu rychlobruslařů, kteří se několikrát týdně brzy ráno prohánějí po ledové ploše benáteckého...

Norové žádají vrácení dopingových medailí


Oslo Představitelé Norského olympijského výboru vyzvali podle rakouské tiskové agentury APA Mezinárodní...

Mühlegg: Když řeknu vše, vyvolám chaos


Sevilla Tři sportovci přistižení při dopingu během Zimních olympijských her v Salt Lake City se snaží...

ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku
ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku

V podstatě jde o pohádku, protože vše končí dobře, jen svatbou to teprve začalo...Najdete na iDNES.cz