Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hayer má chřipku, vyléčí ho babička

29 2002
Praha - Českou sjezdařskou obcí se nese poplašná zvěst: Stanley Hayer je nemocný. Syn emigrantů narozený v Kanadě získal před několika týdny jako první Čech v samostatné historii v Adelbodenu body do Světového poháru, poté dokonce skončil v kombinaci ve Wengenu šestý. A pár dní před olympijskými hrami v Salt Lake City jej sklátí chřipka. "Byl jsem ve Francii na závodech Evropského poháru. Dva dny jsem proležel v posteli. Nemám sílu, nevydržím stát, tak po čtvthodině si musím sednout," popisoval Stanley Hayer, který se v pondělí vrátil domů. Medaile připraví přítelkyni o vlasy

"Stanleyho musíme dostat do Salt Lake City za každou cenu," burcuje Oldřich Dajbych, činovník Svazu lyžařů a předseda úseku alpských disciplín. "I kdyby by byl bacilonosič a měl bydlet odděleně. Teď se na něj podívá lékař a uvidíme, na čem jsme." Osmadvacetiletý rodák z Edmontonu, který na ZOH myslí na umístění mezi elitní slalomářskou desítkou, se jenom povzbudivě zakřenil. "Jedu k babičce, ta mě vyléčí. Čtyři dny si odpočinu a bude to dobré," uklidňoval.

V úterý odletí do Salt Lake City první část výpravy sjezdařů - Bank, Zakouřil, Holický a Martinovová. Chystají se na rychlostní disciplíny, které jsou v úvodní části programu her. Až do 7. února budou bydlet v olympijské vesnici, pak se přesunou do azylového domu, který je situován ve středisku Snowbasin, kde se uskuteční olympijská klání ve sjezdu, super - G a v kombinaci.

"Na olympiádě pojedu všechny disciplíny, největší šanci vidím v kombinaci," podotkl Ondřej Bank, který by chtěl navázat na výtečné šesté místo z loňského světového šampionátu v St. Antonu. Rád by pronikl mezi deset nejlepších a možná i mnohem výš. "Na mistrovství světa jsem v kombinačním slalomu udělal tři hrubé chyby a ve zbytku sezony jezdil o sedmdesát procent líp. Jenomže se teď potýkám s kolísavou formou, každý den je všechno jinak," krčil rameny Bank.

V kombinaci cítí příležitost většina českých lyžařů, většina se jich rovněž postaví na start. "Jsme hodně univerzální," vysvětloval Jan Holický. "Třeba Rakušané vynikají v jedné disciplíně, ale jsou příliš specializovaní," pokračoval osmadvacetiletý chlapík, který obsadil loni na MS právě v kombinaci devátou příčku a na stejnou strunku by chtěl zahrát i na ZOH.

Na sjezd a superobří slalom se třesou zejména Boris Zakouřil a Gabriela Martinovová, která si v létě při tréninkovém pobytu v Jižní Americe vyjela potřebné FIS body pro účast ve Světovém poháru. "Mám trochu obavy z podmínek, protože tamní strukturu sněhu ovlivňuje nedaleké Solné jezero. Musí se umět namazat," strachuje se Martinovová, jež rovněž výsledkově spoléhá na - kombinaci.

"Doufám, že sjezd bude co nejtvrdší, aby nerozhodoval materiál," přidal se Bank, protože v kvalitě hmotných statků Češi za bohatšími týmy zaostávají. "A že podmínky budou spravedlivé, aby závodníci s vyššími startovními čísly nejezdili v bobových korytech jako ve svatém Antonu," připomněla Lucie Hrstková rok starý prachbídný zážitek z Rakouska.

Kromě Hayera je celý tým v relativním pořádku a cítí stoupající fazonu. Jen Boris Zakouřil má čerstvou a ošklivou vzpomínku. Trénoval na červené sjezdovce ve Špindlerově Mlýně, upadl na hlavu a helma se mu rozpadla jako skořápka. "Příště si musím dávat pozor," sliboval s úsměvem nemožné. Hrstková s Hayerem by měli vyrazit do zámoří 4. února, Petra Zakouřilová, která se ještě zúčastní dvou závodů SP ve švédském Aare a zkusí navázat premiérové dva body ze Sestriere, 9. února.

Vůbec poslední z české olympijské výpravy dorazí do Salt Lake City slalomářka Eva Kurfürstová. Na MS už skončila i osmnáctá, jenomže letošní sezona jí hrubě nesedla. "Poprvé v životě jsem vážně přemýšlela, že lyžování zabalím," přiznala pětadvacetiletá rodačka z Karviné. Pak změnila značku lyží, znovu výrazně zabodovala v Evropském poháru a pohoda se vrátila. Se závody ve Spojených státech má však neblahé zkušenosti, vždyť před třemi lety málem zkolabovala. "Tehdy jsem měla problémy se štítnou žlázou a vůbec jsem se nedokázala aklimatizovat, teď jsem zdravý člověk," zaháněla chmury Kurfürstová.

Autor:


Nejčtenější

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.czmobilní verze