Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pondělí 23. října 2017 Teodor, Theodor

Hejduk o olympiádě: Sám jsem volal, že nemůžu jet. S nároďákem je konec

Hejduk bude válet jen v NHL, na olympiádě ho neuvidíme | foto: AP

6 2010
Chtěl si splnit poslední reprezentační sen, dělal pro to všechno. Střílel góly, ač hrál se sebezapřením, v NHL válel. Že mu vydrží chatrná kolena, přesvědčoval snad i sám sebe. Jenže nakonec musel Milan Hejduk svůj boj vzdát. "Těsně před vyhlášením nominace jsem zavolal Vláďovi Růžičkovi a informoval jsem ho, jak to s mým zdravotním stavem je," říká hokejový kanonýr z Colorada.

Celou sezonu jste toužil po olympiádě, i přes dílčí zranění jste říkal, že jste v pořádku. Kde nastala změna?
Po poradě s agentem jsem se nakonec rozhodl takhle. Můj zdravotní stav se zhoršil, několikrát mě srazili na mantinel a trefili přímo moje nemocné koleno. Vynechával jsem tréninky a zápasy. Ta bolest je tak silná, že se nedá zklidnit ani injekcemi. Prášky zabírají až během čtrnácti dnů. A to je dost dlouhá doba.

Teď ale v NHL nastupujete.
To ano. Ale liga je něco jiného. Tady je mezi zápasy pauza, když vynechám pár dnů trénink, tak se nic nestane.

Zato ve Vancouveru...
Olympiáda není žádný přátelák! Jede se v jednom kuse. Ve stavu, v jakém momentálně jsem, by byl nesmysl, abych se tam cpal. Kdybych třeba tři dny nehrál, v NHL to není žádný problém. Ale na olympiádě bych blokoval místo někomu jinému. Lepší bude, když tam poletí někdo, kdo je zdravý.

Co vám reprezentační trenér řekl? Počítal s vámi?
Vyznělo to tak, že ano. Ale já mám nějakou odpovědnost vůči českému týmu. Nemůžu si dovolit, abych kluky nechal v bryndě, kdyby se mi ve Vancouveru zranění zhoršilo. Vláďa byl rád, že jsem ho takhle informoval.

Nominace

Kdo bude reprezentovat Česko  x Jak budou vypadat útoky? x Co si myslí experti

Olympiáda byla přitom vaším velkým snem.
Moc jsem si přál si na ní naposledy zahrát. Bohužel to dopadlo tak, že nejedu. Ale tím jsem určitě udělal pro nároďák víc, než kdybych tam byl a nemohl hrát. To bych se cítil strašně. Češi musí ukázat co umí a já jim bohužel budu jenom fandit.

Je vám třiatřicet let. Myslíte, že příští olympiáda je pro vás nereálná?
S reprezentací už je konec. A příští rok už nejspíš budu muset skončit i s hokejem. Mám smlouvu do konce příští sezony, pak už to asi dál nepůjde. I když sám bych ještě rád hrál.

Popište, v čem přesně váš zdravotní potíže vězí.
Když to koleno zklidním, je to v pořádku. Ale jakmile mi do něj někdo uhodí nebo se do toho sám praštím, je tu problém. Pak mi to silně opuchne a já chodím celé dny s ledem na noze. Je jasné, že pak musím vynechat zápas.

Po zisku titulu s Pardubicemi v roce 2005 jste musel s kolenem "pod kudlu" a přišel jste tak o zlato z mistrovství světa ve Vídni. Nepomohla by teď další operace?
Možnost chirurgického zákroku jsem konzultoval s několika špičkovými lékaři. V Aspenu mi jeden z největších odborníků sportovní medicíny sdělil, že operace se může zdařit tak na čtyřicet procent. Totéž mi řekli doktoři v Česku, na Floridě i u nás v týmu Avalanche. To znamená, že když se operace nepovede, že jsem tím dnem s hokejem definitivně skončil.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze