Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

V Londýně už na slzy nedošlo. Hejnová si užívala kolečko s vlajkou

ZABALENÁ VE VLAJCE. Olympijskou medaili oslavila Zuzana Hejnová s českou vlajkou. Mávala s ní, pózovala fotografům a na chvíli se do ní zabalila. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

9 2012
Londýn (Od zpravodajky iDNES.cz) - Kolik jen slz vyplakala, než si pro medaili konečně doběhla. Kolikrát už ji měla na dosah - před dvěma lety na mistrovství Evropy v Barceloně skončila čtvrtá, na loňském světovém šampionátu v Tegu jako vedoucí žena světových tabulek doběhla sedmá, před měsícem na šampionátu starého kontinentu v Helsinkách obrečela čtvrté místo. Ale Londýn byl pro překážkářku Zuzanu Hejnovou bronzový...

Doběhla do cíle finále a upřeně koukala na světelnou tabuli. Stihla jsem to? Periferně viděla v deváté dráze běžící Jamajčanku Kaliese Spencerovou, ale nebyla si jistá, zda ji porazila. Zda ten bronz má.

Po pár vteřinách se rozesmála a tvář schovala do dlaní. Povedlo se! "Bylo to neskutečný," slovy ani nebyla schopna popsat první pocity.

S první gratulací přispěchal oštěpař Vítězslav Veselý, který se právě chystal na kvalifikaci. "Byla jsem ráda, že tam byl. Víťu mám ráda," smála se pětadvacetiletá překážkářka.

Nová Hejnová: žádný stres

 Běžela do hlediště, kde skočila do náruče přítele. Pak se zabalila do české vlajky, s ní za zády oběhla čestné kolečko a vychutnávala si aplaus osmdesáti tisíc párů dlaní.

Fotogalerie

Jaký to jen byl rozdíl! V Helsinkách zdrcená seděla v mixzóně, bez medaile, plakala, přemítala o změnách. Po návratu z evropského šampionátu ji oslovil Tomáš Dvořák. Bývalý desetibojař, šéftrenér české atletiky jí řekl: Ozval se mi psycholog Alexandr Kubáček, nabízí sportovcům konzultaci.

Zaujalo jí to, čtyřikrát zašla na kus řeči. "A jak je vidět, funguje to," pochvaloval si Dvořák ještě před finále. Zároveň věštil: Výsledek z Helsinek byl pro ni jen dobře. Nakopl ji.

Do britské metropole totiž přijela jiná Zuzana Hejnová. Žádný stres, nervozita, zodpovědnost. Ztělesněním sebevědomí a dobré nálady byla. "Formu mám, cítím se dobře," vypravovala dokola.

Ve čtvrté dráze vyrazila za medailí pekelným tempem, jen dvě soupeřky - Ruska Natalia Anťuchová a Američanka Lashinda Demusová finišovaly rychleji.

Nevadilo jí to. Tentokrát totiž konečně byla medaile i pro ni.

Najdete na iDNES.czmobilní verze