Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vyřazení zápasu z olympiády? Byla by to velká ostuda, zní z Hellasu Brno

Sportovní zápas - ilustrační foto | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

15 2013
Mají sedm aktuálních českých mistrů, což z nich dělá nejlepší volnostylařský klub v republice. K tomu se mohou chlubit víc než stoletou historií. Z budoucnosti však mají zápasníci z TAK Hellas Brno obavy.

Jejich sportu hrozí, že vypadne z programu olympiády. "Byla to pro mě rána z čistého nebe," reaguje trenér Milan Žáček na návrh výkonného výboru MOV.

"Doufám, že se to ještě zvrátí, jinak by to byla velká ostuda. Zápas je tradiční sport, který je od počátku v programu novodobých her, byl součástí i těch starověkých. Vidím v tom lobby a peníze jiných odvětví." Zatímco v Česku by se po zápasení pod pěti kruhy příliš netruchlilo, v jiných končinách by přišli o jednu z nejsledovanějších událostí.

"U nás se to nezdá, ale ve dvou třetinách světa je to jeden z nejpopulárnějších sportů. Hlavně v zemích bývalého Sovětského svazu nebo v Asii od Íránu po Japonsko. I v USA je to sport, který provází studenty na středních a vysokých školách. Popularita zápasu je opravdu velká, takže se mi jeho vyřazení nechce pořád věřit. Doufám, že zvítězí zdravý rozum," sděluje Žáček.

Podle něj stagnuje pouze jeden styl starobylého odvětví, a to řeckořímský.

"Jeho úroveň v současném pojetí pravidel opravdu není příliš slavná. Ale kvalita a atraktivita volného stylu šly hodně dopředu a na loňské olympiádě byly k vidění nádherné souboje," říká Žáček. "Když se sejdou nejlepší zápasníci, tak člověk nemůže předpokládat, že jejich boj bude vypadat jako při exhibici. Jde o velké peníze a prestiž, takže je to někdy svázané taktikou. Ale to platí i o jiných sportech, ve fotbale také končí utkání 0:0."

Hellasu by se vyškrtnutí zápasu z olympiády dotklo hlavně po finanční stránce. Nyní má necelou stovku aktivních členů. "Trošku jich ubývá, což je trend ve všech sportech. Ale máme i děti, takže budoucnost je nějakým způsobem zajištěná," podotýká brněnský trenér.

Autor:


Další z rubriky

Šéfka komise sportovců tvrdí, že ji MOV šikanoval kvůli Rusku

Claudia Bokelová

Někdejší předsedkyně komise sportovců Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Claudia Bokelová...

Čeští sportovci stále nedostali finanční odměny za olympijské medaile

DVĚ ZLATA. Češka Ester Ledecká ovládla obě disciplíny, ve kterých na hrách v...

Od premiéra v demisi Andreje Babiše dostali 23. dubna šeky na částky, které si vysloužili za zisk...

Biatlonisté se zlobí, ubyla jim účastnická místa pro ZOH v Pekingu

Štafetový závod biatlonistek na 4x6 kilometrů v olympijském středisku Alpensia....

Zvýšení počtu disciplín na zimních olympijských hrách v Pekingu v roce 2022 se dotklo i biatlonu....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz