Heninová-Hardenneová má tenisové zlato

21 2004
Atény - Belgická tenistka Justine Heninová-Hardenneová získala zlatou olympijskou medaili, ve finále porazila Amélii Mauresmovou z Francie dvakrát 6:3. Z cenného kovu se naopak neradoval přemožitel Tomáše Berdycha, americký tenista Taylor Dent. V zápase o bronz podlehl Fernandovi Gonzalezovi z Chile 1:2 na sety.

Dvaadvacetiletá vítězka letošního Australian Open zvítězila hned na prvním turnaji, do kterého nastoupila po dlouhé zdravotní pauze zaviněné virózou.

Přemožitelka české tenistky Barbory Strýcové v prvním setu Mauresmové dvakrát prolomila podání a vyhrála 6:3. Znovu pak servis pětadvacetileté reprezentantky země galského kohouta vyhrála hned v druhé hře druhého setu.

V jeho dalším průběhu si Heninová stejně jako v celém zápase bez problémů udržela vlastní servis a za hodinu a osmnáct minut se radovala z olympijského triumfu.

Bronz v soutěži žen vybojovala Alicia Moliková z Austrálie. Ta porazila ve dvou setech Anastasii Myskinovou z Ruska.

Třiadvacetiletá Moliková, která před čtyřmi lety nepřešla při své olympijské premiéře na domácí půdě prvním kolem, nedala favorizované soupeřce příliš šancí.

Třetí nasazenou vítězku French Open porazila za hodinu a čtyři minuty 6:3, 6:4. 

Šestnáctý nasazený Gonzalez v utkání Američanem vyhrál první set 6:4. V druhé sadě se však prosadil nenasazený Američan, který ji vyhrál 6:2 a vynutil si třetí set.

Rozhodující sada byla stejně jako v pátečním utkání o třetí místo v mužské čtyřhře maratonskou záležitostí. Gonzalez sice za stavu 5:4 podával na vítězství v zápase, nabídnutou příležitost však nevyužil a oba tenisté si v dalších devatenácti hrách drželi vlastní servis.

Až v devětadvacáté hře třetího setu dokázal Gonzalez Dentovi znovu prolomit podání. Při vlastním servisu pak již šanci využil a po třech hodinách a 25 minutách proměnil hned první mečbol.

Gonzalez pak s chilským kolegou Nicolasem Massuem získal titul ve čtyřhře. Jihoameričané v dalším maratonském utkání, které skončilo až v půl třetí ráno aténského času, porazili německý pár Nicolas Kiefer, Rainer Schüttler 3:2 na sety.

Gonzalez na kurtu strávil více než sedm hodin. Odpoledne nejprve v utkání o bronzovou medaili porazil Denta až 16:14 ve třetím setu, v deblu pak hrál další tři hodiny a 43 minut.  Po proměněném mečbolu, při němž němečtí tenisté poslali míč za základní čáru, padl na zem a radoval se. "Je to skvělé pro Chile. Chci tento triumf věnovat všem lidem, své rodině i přátelům," řekl Gonzalez, který si chce olympijský triumf uchovat v paměti po celý život.

Bronzový muž dvouhry si pochvaloval spolupráci se svým partnerem Nicolasem Massuem. "Známe se už od dětství a teď bychom spolu chtěli hrát více. Je to skvělá osobnost, skvělý partner a skvělý kamarád. A především skvělý tenista," nešetřil superlativy. Massu v neděli může potvrdit nadvládu chilských tenistů v olympijském turnaji. Ve finále dvouhry ho na centrálním dvorci v Aténách čeká Američan Mardy Fish.

V ženské čtyřhře získaly bronzové medaile Paula Suarezová a Patricia Tarabiniová, které pro Argentinu vybojovaly první tenisovou medaili od roku 1992.

V utkání o třetí příčku Jihoameričanky porazily pátý nasazený japonský pár Šinobu Asagoeová, Ai Sugijamaová dvakrát 6:3.

Výsledky:
Ženy:
Dvouhra - finále:
Heninová-Hardenneová (1-Belg.) - Mauresmová (2-Fr.) 6:3, 6:3. 
Dvouhra  - o 3. místo:
Moliková (Austr.) - Myskinová (3-Rus.) 6:3, 6:4.
Čtyřhra - o 3. místo:
Suarezová, Tarabiniová (7-Arg.) - Asagoeová, Sugijamaová (5- Jap.) 6:3, 6:3.
Muži:
Dvouhra - o 3. místo:

Gonzalez (16-Chile) - Dent (USA) 6:4, 2:6, 16:14.
Čtyřhra - finále:
Gonzalez, Massu (Chile) - Kiefer, Schüttler (Něm.) 6:2, 4:6, 3:6, 7:6 (9:7), 6:4. 
 

Belgická tenistka Justine Heninová-Hardenneová se zlatou olympijskou medailí z dvouhry.

Autoři: ,

Nejčtenější

Károlyi má cenu Mezinárodního olympijského výboru, gratuloval mu i Gott

Ombudsman Českého olympijského výboru Alexander Károlyi převzal ocenění...

Ombudsman Českého olympijského výboru (ČOV) Alexander Károlyi dnes převzal cenu Mezinárodního...

Další z rubriky

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Najdete na iDNES.cz