Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olympijský funkcionář byl v Riu zatčen kvůli nezákonnému prodeji lístků

Patrick Hickey (uprostřed) na Valném shromáždění Evropských olympijských výborů v Praze. Vedle něj (vlevo) Ahmed al-Sabah, hlavní lobbista v MOV i fotbalové FIFA, a šéf MOV Thomas Bach. | foto: ČOV

17 2016
V Brazílii se rozhořel skandál, který rezonuje ve vedení Mezinárodního olympijského výboru. Prezident Evropských olympijských výborů Patrick Hickey byl v Riu de Janeiro podle tamních médií zatčen kvůli nezákonnému prodeji vstupenek na právě probíhající olympijské soutěže.

Jedenasedmdesátiletý funkcionář, který je mimo jiné i hlavou Irského olympijského výboru, se podle brazilské policie při zatýkání pokusil o útěk. Podle BBC má momentálně zdravotní problémy a je umístěn v nemocnici.

Hickey dočasně odstoupil z funkcí

Patrick Hickey je od roku 2006 šéfem organizace Evropských olympijských výborů, která sdružuje padesát národních subjektů. V Irsku je členem olympijského výboru od roku 1989. Od roku 2012 působí i ve výkonném výboru MOV. Nyní kvůli skandálu ze svých funkcí dočasně odstoupil. Prezidentské role v EOC se podle vnitřních pravidel výboru dočasně ujme viceprezident Janez Kocijančič ze Slovinska. "Funkci začne zastávat okamžitě," uvedl EOC v tiskovém prohlášení.

Policie si pro funkcionáře přijela brzy ráno do hotelu Windsor Marapendi v Riu. Hickey je podle médií podezřelý, že předával vstupenky překupníkům, kteří je pak nabízeli na černém trhu za vysoké částky. K jeho zatčení došlo den poté, co policie v Riu zadržela muže s 800 nelegálně získanými lístky.

„Ve světle událostí z tohoto rána a vzhledem ke svému zdraví se pan Hickey rozhodl dočasně odstoupit z postu prezidenta Irského olympijského výboru (OCI) a všech dalších funkcí,“ citovala agentura Reuters stručné vyjádření OCI k případu.

Brazilské úřady už dříve zatkly kvůli překupnictví vstupenek na olympijské hry čtyři zaměstnance britské společnosti THG Sports. Zároveň policie zabavila více než tisíc lístků, jež byly nabízeny za přemrštěné ceny.

Zabavené vstupenky byly původně přiděleny OCI. THG Sports pro OCI distribuovala lístky během her v Londýně 2012 a Soči 2014, nyní má však národní výbor jiného oficiálního prodejce.

Autoři: ,


Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Říše lži lamentuje: Svět lže. A vnější nepřítel se jí hodí

Richard McLaren hovoří o ruském dopingu.

Neopodstatněná urážka. Do očí bijící hulvátství. Nepodložená obvinění z McLarenovy zprávy by...

Policie zatkla předsedu brazilských olympioniků. Je viněn z korupce

Pelé (vpravo), brazilský prezident Luiz Inacio Lula da Silva (vlevo) a šéf kandidatury Carlos Arthur Nuzman slaví přidělení OH 2016 Riu

Brazilská policie zatkla předsedu národního olympijského výboru Carlose Arthura Nuzmana a obvinila...

Kvůli dopingu v Soči nesmějí závodit i čtyři ruští skeletonisté

KUK. Alexandr Treťjakov si jede pro zlato ve skeletonu.

Mezinárodní federace bobového sportu a skeletonu pozastavila činnost čtyřem ruským skeletonistům....

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!Najdete na iDNES.cz