Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olympijský funkcionář byl v Riu zatčen kvůli nezákonnému prodeji lístků

Patrick Hickey (uprostřed) na Valném shromáždění Evropských olympijských výborů v Praze. Vedle něj (vlevo) Ahmed al-Sabah, hlavní lobbista v MOV i fotbalové FIFA, a šéf MOV Thomas Bach. | foto: ČOV

17 2016
V Brazílii se rozhořel skandál, který rezonuje ve vedení Mezinárodního olympijského výboru. Prezident Evropských olympijských výborů Patrick Hickey byl v Riu de Janeiro podle tamních médií zatčen kvůli nezákonnému prodeji vstupenek na právě probíhající olympijské soutěže.

Jedenasedmdesátiletý funkcionář, který je mimo jiné i hlavou Irského olympijského výboru, se podle brazilské policie při zatýkání pokusil o útěk. Podle BBC má momentálně zdravotní problémy a je umístěn v nemocnici.

Hickey dočasně odstoupil z funkcí

Patrick Hickey je od roku 2006 šéfem organizace Evropských olympijských výborů, která sdružuje padesát národních subjektů. V Irsku je členem olympijského výboru od roku 1989. Od roku 2012 působí i ve výkonném výboru MOV. Nyní kvůli skandálu ze svých funkcí dočasně odstoupil. Prezidentské role v EOC se podle vnitřních pravidel výboru dočasně ujme viceprezident Janez Kocijančič ze Slovinska. "Funkci začne zastávat okamžitě," uvedl EOC v tiskovém prohlášení.

Policie si pro funkcionáře přijela brzy ráno do hotelu Windsor Marapendi v Riu. Hickey je podle médií podezřelý, že předával vstupenky překupníkům, kteří je pak nabízeli na černém trhu za vysoké částky. K jeho zatčení došlo den poté, co policie v Riu zadržela muže s 800 nelegálně získanými lístky.

„Ve světle událostí z tohoto rána a vzhledem ke svému zdraví se pan Hickey rozhodl dočasně odstoupit z postu prezidenta Irského olympijského výboru (OCI) a všech dalších funkcí,“ citovala agentura Reuters stručné vyjádření OCI k případu.

Brazilské úřady už dříve zatkly kvůli překupnictví vstupenek na olympijské hry čtyři zaměstnance britské společnosti THG Sports. Zároveň policie zabavila více než tisíc lístků, jež byly nabízeny za přemrštěné ceny.

Zabavené vstupenky byly původně přiděleny OCI. THG Sports pro OCI distribuovala lístky během her v Londýně 2012 a Soči 2014, nyní má však národní výbor jiného oficiálního prodejce.

Autoři: ,


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze