Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

Hickey: Praha šanci na OH má, ale později

12 2007
Praha - Podle prezidenta Evropských olympijských výborů Patricka Hickeyho má Praha šanci uspět v boji o pořadatelství olympijských her, ovšem pro rok 2016, kdy bude mít přibližně šest protikandidátů, jsou její vyhlídky horší než při případném druhém či třetím pokusu. Předseda Irského olympijského výboru to řekl novinářům na setkání v Praze.

Dosud známými kandidáty jsou vedle Prahy i Tokio, Chicago, Rio de Janeiro, Madrid, Dauhá a Baku, uzávěrka přihlášek je ve čtvrtek 13. září.

Seznam zveřejní Mezinárodní olympijský výbor (MOV) zřejmě až na začátku října po podpisu schvalovacího procesu kandidatury a po zaplacení poplatku 150.000 dolarů za její přijetí.

"Statistiky hovoří o tom, že až na výjimky první kandidatura není úspěšná," řekl Hickey s upozorněním na hry v Atlantě, která dostala možnost organizovat hry v roce 1996 hned napoprvé.

"Přesto si myslím, že Praha má velmi dobré šance," prohlásil irský funkcionář, který svou druhou cestu do Prahy spojil s návštěvou kvalifikačního boje fotbalistů své země proti České republice.

Před deseti lety Hickey gratuloval Emilovi a Daně Zátopkovým k 75. narozeninám, v úterý stihl schůzku s předsedou Českého olympijského výboru Milanem Jiráskem, pražským primátorem Pavlem Bémem i návštěvu Sazka Areny.

A znovu popřál Daně Zátopkové k dalšímu jubileu. "Určitě je kandidatura prospěšná Praze i celé České republice," dodal.

Idea Prahy organizovat malé komorní hry je podle Hickeyho správná. "Je jasné, že Peking bude megalomanský, ale sám předseda MOV spíš zbrojí proti gigantismu. Malá města budou mít šanci," prezentoval člen MOV názorové smýšlení svého šéfa Jacquese Roggeho.

"Každé město může olympiádě dát svou ideu," řekl, ale připustil, že Evropa po Londýně 2012 hry nejspíš nedostane. "Není to sice pravidlo, ale obvykle tomu tak je."

Ačkoliv s tím vnitřně příliš nesouhlasí, Hickey ví, že velmi důležitý bude lobbing. "Plénum MOV má 114 lidí, je třeba s nimi mít dobré vztahy. Což tady Milan má," řekl a ukázal na vedle sedícího Jiráska.

Připojil příklad ruského prezidenta Vladimíra Putina a jeho vlivu na přidělení ZOH v Soči 2014 i osobnost britského premiéra Tonyho Blaira v případě londýnských her.

Kandidatura Prahy by podle Hickeyho slov měla tudíž sehnat podporu člověka typu bývalého prezidenta Václava Havla, tedy celosvětově uznávané a známé osobnosti.

"Kdyby v Čechách loboval náš premiér nebo v Irsku váš, k ničemu by to nebylo, nikdo by ho ani neznal," prohlásil Hickey. Ve finále jsou všechny kandidatury podobné, lobbing pak může hrát rozhodující roli," připustil.

Prezident Evropských olympijských výborů Patrick Hickey (vlevo) debatuje s předsedou Českého olympijského výboru Milanem Jiráskem.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze