Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Čtvrtek 19. října 2017 Michaela

Hilgertová slavila čtyřicítku. Teď ji čeká bitva o Peking

Štěpánka Hilgertová | foto: Eduard GenserekČTK

11 2008
Praha - Ve čtvrtek oslavila 40. narozeniny. Doma, s rodinou, rozvážně. Nejen proto, že o víkendu pádluje o olympiádu. "Spousta lidí je na kulatá výročí vysazená. Ale já to tak neberu. Přijde mi, že narozeniny jsou rok co rok stejné," říká Štěpánka Hilgertová. "I kdybych je měla ve vhodnějším termínu, megaakci se sudama piva bych nepořádala."

Teď ji čeká bitva o Peking. O její páté olympijské hry.

Žádná jiná vodní slalomářka jich tolik neabsolvovala. Žádná jiná nestartovala na hrách po čtyřicítce.
Hilgertová je výjimečná, stále v peřejích, napříč generacemi.

"Neřeším věk," vytrvale opakuje, i když vzápětí přiznává: "Jen občas si připadám jako pamětník. To když si uvědomím, jak strašně vzdálené jsou mé vzpomínky na první závody."

Její tělo nemládne. Stále však nevyslalo důrazný pokyn: Už dost! Před olympiádou v Aténách ji sužovala bolest šlach v zápěstí. Letos nebolí nic.

"Jen ta zima a vítr mi braly síly," povídá. Přicházela z tréninků unavená i tehdy, když se na vodě šetřila.
"To proto, že tělo spotřebovalo spoustu energie na pohyb na vodě i na to, aby se vůbec udrželo v provozní teplotě. Nebo i na převlékání v provizorních podmínkách..."

Navzdory počasí denně najížděla branky na veltruském kanálu. Tady se o víkendu uskuteční první poločas nejtěžší české olympijské kvalifikace, jaká ji kdy čekala.
Mezinárodní federace ICF změnila pravidla. Pouze jedna loď z každé země smí startovat na olympiádě. Už ne tři jako v Atlantě 1996. Už ne dvě jako ještě v Aténách 2004.

A tak se v české kvalifikaci utkají "na život a na smrt" čtyři špičkové kajakářky, majitelky medailí z vrcholných světových akcí.

Hilgertová, Pavelková, Sadilová, Řihošková. 4 ženy. A jen 1 letenka na hry.

"Mladí si mohou říci: Když mi to nevyjde, mám ještě spoustu let. Já už ne," ví Hilgertová. "Ale dramaticky to zatím nevnímám. Vždycky jsem měla v hlavě, že domácí nominaci bych měla vyhrát."

Přesto se synem Lubošem probírali i plán B: které závody by objeli, kdyby si olympiádu nevybojovali.
Pocity na vodě má dobré.

"Jenže to jsou pocity z tréninku, ne z dvaceti závodních branek. Naposledy jsem závodila před půl rokem," připomíná mistrovství světa v Brazílii, kde vyválčila bronzovou medaili.

Pak? Show StarDance, trénink a znovu trénink. Ani v Africe, ani v Austrálii, jako kdysi v olympijských sezonách. Jen týden v Aténách a jinak české vody.
Zatím je klidná. Teď, v tuto chvíli. Až však bude v sobotu na startu...

"Tam je potom vyklepanej každej, ať je to rutinérka nebo mladá holka. Dnes se slalom jezdí na riziko.
Trocha smůly vás může vynést daleko za postupové místo."

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze