Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

Hilgertová zamířila na své páté hry: Zda cítím formu? Ještě je brzy

Kajakářka Štěpánka Hilgertová se svým manželem Lubošem na ruzyňském letišti před odletem na olympijské hry do Pekingu. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

27 2008
Směr Peking nabrala dnes odpoledne Štěpánka Hilgertová, kde se svých čtyřiceti letech zúčastní pátých olympijských her. Přestože se kajakářka letos stala mistryní Evropy a vyhrála i závod Světového poháru v Praze, za hlavní favoritku nejdůležitějšího závodu sezony se nepovažuje. "Vsadím se, že mě nikdo nebude jmenovat mezi favority na prvním místě," prohlásila dvojnásobná olympijská šampionka těsně před odletem.

Chybělo málo a hlouček novinářů postávající před odletovou halou by se jednoho z klenotů české výpravy málem ani nedočkal. Vodní slalomářka Štěpánka Hilgertová spolu se svým manželem a trenérem Lubošem přišli k odbavení jiným než očekávaným vstupem a v klidu zamířili k přepážce číslo 153 směr Istanbul. "Máme tu tajný podzemní vchod na letiště, abych se vám vyhnula," vtipkovala Hilgertová.

Olympijská šampionka z Atlanty a Sydney vyrazila do Pekingu nalehko. Poprvé cestuje bez své lodi, jíž v Číně nechala po nedávném druhém soustředění. "Na těch dvacet dní nemělo smysl ji brát zase domů," uvedla.

Zabalit si věci tak pro ní byla rutina. "Olympiáda je snažší v tom, že tři čtvrtiny oblečení dostaneme. Přibalila jsem si jen vlastní kosmetiku, spodní prádlo a sportovní vybavení, což není takový problém. Za hodinku dvě to bylo vše naskládané," uvedla. Tričko jí před cestou zdobil odznak jednoho z maskotů her - modré ryby Pejpej. "Koupila jsem si ho tam. Je to maskot vodních sportů a má nosit štěstí."

Největší favoritkou nejsem

Přestože v jarní kruté domácí kvalifikaci o jedno volné místo všechny své soupeřky deklasovala a následně dominovala mistrovství Evropy i závodu Světového poháru v pražské Troji, roli hlavní favoritky olympijského závodu odmítá. "Určitě jí nejsem. Jsem ráda, že mezi ně patřím. Ale schválně se zeptejte někoho jiného. Vsadím se, že nikdo nebude jmenovat na prvním místě mě," usmála se.

Do samotného závodu (13. a 14. srpna) ji čeká ještě spousta dřiny. "Trénink, trénink. Určitě ne každý den a určitě ne ani dvakrát denně. Bude to takový ladící režim. Bude důležité si spíš na tu vodu zvykat a být v pohodě," přiblížila svůj program. Má už teď formu? "Ne. Myslím, že cítit formu dvacet dní před závodem by byla veliká chyba," uvedla.

Já a vlajkonoška výpravy? Mě se neptejte

Při své páté účasti pak bude premiérově bydlet s ostatními sportovci v olympijské vesnici. "Docela se do ní těším. Bude to mít úplně jinou atmosféru, než ta naše soustředění v izolaci na hotelu 500 metrů od závodiště. Myslím, že to bude pohodovější a doufám, že i zajímavější. Navíc vesnice má být nějaká úžasná, tak uvidíme."

Podívat se půjde i na slavnostní zahájení her, jehož se zúčastnila pouze v Sydney. "První moje úvaha byla, že je to poměrně náročná akce a že ji asi vynechám. Ale když jsem pak zjistila, že budu mít pět dnů do soutěže, tak jsem si říkala, že by byla škoda to vynechat. Neúčast bych zvažovala pouze v případě, že nastala nějaká mimořádná situace."

V té souvislosti je jméno Hilgertové skloňováno jako možného vlajkonoše české výpravy. "Zeptejte se toho, kdo to rozhoduje (smích). Mě se jen ptali, jestli jdu na zahájení. Ale slyšela jsem, že oficiálně je výběr uvažovaných sportovců širší a že k samotnému určení dojde zřejmě až na poslední chvíli," dodala šampionka, jíž vůbec nepřipadá neuvěřitelé, že jede už na páté hry.

"Nemyslím na to.  Člověk se v aktivním životě příliš do minulosti nevrací, možná ve stáří. Nevzpomínám na film Barcelona, Atlanta, Sydney, Atény. Prostě teď je teď a jedu na tuhle olympiádu. A kolik jich bylo předtím a i kdyby nebyla žádná, tak by to na těch pocitech moc neměnilo. Možná kdyby byla první, bylo by to malinko jiné," uzavřela Hilgertová.Najdete na iDNES.czmobilní verze