Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hlas ČOV: Praha musí kandidovat na pořádání olympijských her

Jiří Kejval | foto: René VolfíkČTK

23 2009
Má Praha skoncovat s plánovanou kandidaturou na olympijské hry 2020? "Ano," vyjádřil se včera na stránkách MF DNES Tomáš Petera, šéf společnosti Praha olympijská. "Ne," rezolutně oponuje Jiří Kejval, místopředseda Českého olympijského výboru pro ekonomiku.
Petera podotkl, že i velkoměsta jako Paříž, Moskva nebo Berlín jeden cyklus vynechala, aby nabrala síly k další kandidatuře. Kejval naopak říká: "Když ustoupíme z roku 2020, myšlenka olympiády tu usne. Až ji potom bude někdo chtít oživovat, tak uslyší: A proč? Vždyť to byl tehdy totální propadák."

Dokáže si představit jediný scénář, kdy by Praha z kandidatury na hry v roce 2020 mohla ustoupit: pokud letos v září ve finále voleb olympijského města 2016 vyhraje španělský Madrid – před Chicagem, Tokiem i brazilským Riem. "Jestliže zvítězí Madrid, bude nepochybné, že po Londýně 2012 a Madridu 2016 olympiáda potřetí za sebou v Evropě nebude," říká Kejval.

"Ovšem v tom případě bychom hned měli vyhlásit: Půjdeme naostro do roku 2024. Nebo bychom přece jen měli podat aspoň formální přihlášku na rok 2020."

Své stanovisko Kejval podepírá tvrzením, že první fáze kandidatury není finančně náročná. "Z MOV nás sledují. Začali jsme z bodu nula. Teď chtějí vidět, jak se postupně lepšíme."

Shoduje se s Peterou, že negativní podpora vlády Česku v očích MOV uškodila. "Takového faux pas se musíme vyvarovat. Názor vlády i lidí musíme změnit, přesvědčit je, že olympiáda bude přínosem pro celou zemi – aby nám obě nejsilnější strany deklarovaly, že za ní stojí." Nesouhlasí naopak s tvrzením, že současná krize je argumentem, aby Praha prozatím nekandidovala.

"Jde přece o rok 2020! To už dávno krize nebude. Nemůžeme kandidaturu posuzovat prizmatem dneška." Kejval razí jménem ČOV dlouhodobou vizi. "Olympiáda je náš cíl. Máme na ni. Je jedno, jestli tu bude v roce 2020, nebo 2032. Ale za tím cílem musíme pevně jít – i s vědomím, že to bude běh na dlouhou trať."

Chápe, že rozhodnutí je nyní v rukou pražského magistrátu. "S Tomášem Peterou jsme měli jisté názorové rozpory. Vztahy s Pavlem Bémem mám dobré. Teď musíme počkat, jakým směrem se radnice vydá."

Olympiáda? Ano, ale raději později, zní z radnice

Pražský primátor Pavel Bém byl od začátku urputným zastáncem olympijských her v metropoli. A v poslední době se dokonce zdálo, že je také jejich posledním vytrvalým obhájcem.Jenže časy se mění a důsledky světové finanční krize zřejmě dorazily i do primátorské kanceláře na Mariánském náměstí. Proto včera Bém váhavě naznačil, že mu není úplně proti srsti prohlášení šéfa společnosti Praha olympijská Tomáše Petery, že by mělo hlavní město svou kandidaturu na hry v roce 2020 raději vzdát.

"Připravujeme ekonomickou analýzu dopadů hospodářské krize na příjmy rozpočtu hlavního města a dlouhodobé investiční priority. Je pravděpodobné, že se závěry analýzy promítnou do velkých rozvojových programů města a je logické, že se v této souvislosti budeme bavit i o olympiádě," napsal primátor v textové zprávě MF DNES a přiznal: "Je zřejmé, že se olympijská kandidatura Prahy s ohledem na finanční a hospodářskou krizi stává ohroženým druhem."

Své nadšení pro olympiádu v Česku hodně zmírnil i další významný stoupenec her na magistrátu, šéf pražských sociálních demokratů Petr Hulinský, jehož strana bude na radnici pravděpodobně příštím koaličním partnerem vládnoucí ODS.

"V době finanční krize, s níž se bude Česká republika vyrovnávat ještě řadu let, by olympiáda v Praze byla bez podpory státu neúnosným zásahem do rozpočtu města. Usilovat o získání her v roce 2020 nepovažuji za rozumné," poznamenal Hulinský, který městu doporučil využít olympijských studií a zkušeností účelněji – totiž k vylepšení stávajících sportovišť.

To současná Bémova náměstkyně Markéta Reedová (SNK ED) přijala změnu Peterova názoru s naprosto otevřenou radostí. Podle ní by však nemělo město rezignovat jenom na kandidaturu na rok 2020, ale definitivně opustit celý olympijský projekt: "Praha má sice na mnohé, ale olympiáda pro město neznamená přínos. Je totiž příliš komorní, plná památek a bez dostatečné infrastruktury. Město by se mělo zaměřit na jiné priority – na podporu vzdělanosti a vědy," doporučila Reedová, která proti hrám vystupuje od roku 2003.

MAGDALENA NOVÁ s přispěním Aleše Berného

Autor:


Další z rubriky

Na ZOH v Pekingu přibudou nové disciplíny, vzroste počet žen

Sara Takanašiová při závodě Světového poháru v Pchjongčchangu.

Smíšená soutěž ve skocích na lyžích či jednomístný bob žen. Mezinárodní olympijský výbor (MOV)...

Rozšíření turnaje hokejistek na zimních hrách otevřelo šanci i pro Češky

České hokejistky se radují z gólu v zápase se Švýcarskem.

Rozšíření olympijského turnaje hokejistek na deset týmů otevírá šanci i pro české reprezentantky,...

Cenu Věry Čáslavské za zásluhy o sport žen získala lyžařka Strachová

Bývalá lyžařka Šárka Strachová s Cenou Věry Čáslavské za mimořádné zásluhy žen...

Pátou laureátkou Ceny Věry Čáslavské, kterou od roku 2014 uděluje Český olympijský výbor za...Najdete na iDNES.cz