Hlasování nenarušila ani kauza Janků

14 2000
P r a h a - Bez výhrad prošel dnešním zasedáním pléna Českého olympijského výboru návrh všech 126 sportovců, kteří byli v návrhu nominace na olympijské hry v Sydney. Klidný průběh hlasování nenarušil ani případ zpochybněného limitu výškaře Tomáše Janků. V návrhu nebyl, a nikdo se nad tím nepozastavoval. V nominaci je 92 mužů a 34 žen, nejpočetnější zastoupení bude mít atletika, která na OH vyšle pětadvacet reprezentantů, následuje devatenáctičlenný fotbalový tým a stejný počet kanoistů. Se sportovci pojede do Austrálie 74 členů oficiálního doprovodu, takže česká výprava bude mít celkem rovných dvě stě osob.Zde si přečtěte vizitky nominovavných sportovců

Podívejte se na seznam nominovaných sportovců

Česká republika bude mít v Sydney zastoupení v 17 odvětvích z celkového počtu 28, v nichž se bude soutěžit. Mezi neobsazenými sporty jsou badminton, který bude mít pouze necestující náhradnici, lukostřelbě byla odepřena i tato možnost. Dnešní zasedání jen potvrdilo páteční návrh svého výkonného výboru a na seznamu už nic neměnilo.

Hlasování probíhalo naprosto hladce. Začalo se po jednotlivých sportech, ale když byla půlka výpravy odsouhlasena bez jediné námitky vždy jednomyslně, hlasovalo se o zbytku naráz v bloku. Šéf mandátové komise Jiří Králík, bývalý hokejový brankář, ani tentokrát nezaznamenal jediný hlas proti.

"Už třetí plénum v řadě mělo naprosto hladký průběh, asi je to důkaz dokonalé přípravy, která vyloučí možné problémy," pochvaloval si předseda ČOV Milan Jirásek.

Vzrušení nepřinesla ani Kauza Janků, o němž se vůbec nediskutovalo. "Český olympijský výbor se zabývá pouze návrhy, které mu předloží jednotlivé svazy, a my jsme z atletiky dostali seznam, v němž už Tomáš Janků nebyl," vysvětlil místopředseda ČOV František Dvořák, který bude v Sydney stát v čele české výpravy. "Přesto mělo plénum možnost toto téma otevřít, ale nestalo se tak. Média o všem minulý týden obšírně informovala, a tak asi bylo všechno jasné," dodal předseda ČOV Jirásek.

Jiné dodatečné změny však nejsou vyloučeny, předseda Jirásek dostal pravomoc v případě mimořádného výkonu ještě přizvat do týmu ještě další sportovce. "Budu postupovat v souladu se svazy, kterých by se případ týkal, v úvahu přichází především atletika a eventuálně plavání," řekl Jirásek a dodal, že za "mimořádný výkon" bude považováno i opožděné splnění nominačního limitu.

Na svoji šanci čeká také několik náhradníků, kteří nejsou závislí na plnění limitů, ale na tom, zda někteří jejich soupeři cestu do Sydney neodřeknou. Na seznamu čekatelů jsou tenista Bohdan Ulihrach, který je druhým náhradníkem pro dvouhru, badmintonistka Markéta Koudelková a dalších patnáct sportovců, jejichž šance jsou už jen hodně teoretické. To platí i pro dvojnásobného medailistu z minulých let, vodního slalomáře Lukáše Pollerta.

Ani mezi čekatele se nedostal lukostřelec Martin Bulíř, který je sice mezi náhradníky mezinárodní federace, ale nesplnil podmínky ČOV.

Zajímavý, nicměné nezávazný, je seznam fotbalistů. Plénum dnes schválilo návrh 19 jmen, která předběžně nahlásil trenér Karel Brückner, ale klíčové rozhovory s hráči a jejich kluby jsou na programu teprve v příštích dnech. Nominace může zůstat otevřená až do 25. srpna.

V provizorní nominaci figurují jména všech klíčových fotbalistů z týmu do 21 let, jenž si nominaci vybojoval. Jediným starším hráčem na seznamu je brankář španělské La Coruni Petr Kouba, jenž účast již opravdu potvrdil. Dalšími krajánky by měli být Týce (Mnichov 1860), Heinz (Hamburk), Jarolím (Norimberk), Chvalovský (Stuttgart) a Jankulovski (Neapol). Sparta má v návrhu čtyři hráče, Slavia tři. Na pozici cestujícího náhradníka byl zapsán budějovický gólman Drobný.

"Tato jména jsme nahlásili do Austrálie, a pro ně se připravuje akreditace nahrazující vstupní vízum. Trenér samozřejmě může udělat změny, ale dodatečně povolaným hráčům už budeme muset zajistit vstupní vízum," poznamenal šéf české mise Dvořák.

Plénum odsouhlasilo i zásady odměňování, které jsou vypsány pouze za medailová umístění. Jednotlivec získá za zlatou medaili milion korun, za stříbro půl, bronz je ohodnocen 300 tisíci korun. Fotbalisté by si v případě celkového prvenství rozdělili 9,2 milionu, odměny jsou rozepsány i pro dvojice a čtyřčlenné týmy.

Podívejte se na seznam nominovaných sportovců

Autor:

Nejčtenější

Hurá do Ameriky! Spilkovou čeká stěhování, možná zakotví na Floridě

Golfistka Klára Spilková na tiskové konferenci v Praze.

VIDEO Splnila si sen, vydřela místo mezi golfovou elitou. Klára Spilková bude hrát na LPGA Tour a s...

Další z rubriky

Tenk vystřílel druhý český bronz


VIDEO S y d ne y O třetí olympijskou medaili pro české barvy se dnes ráno postaral český střelec Martin Tenk, který...

Plavkyně Hoffmanová dohmátla pro zlato


S y d n e y Počet cenných kovů, které v Sydney získali čeští handicapovaní sportovci, se po dnešku zastavil...

Přibylo dalších šest medailí


S y d n e y Medailová žeň českých sportovců na paralympijských hrách v Sydney pokračuje. K dopolednímu triumfu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz