Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Hlavně se nepřestřílet, říká skeetař Sychra

Jan Sychra byl před měsícem hostem redakce iDNES.cz, kde odpovídal na dotazy čtenářů | foto: David Votruba, iDNES.cz

24 2008
Potlačit bolest a jet přes závit. Už to není jen výsada polámaných hokejistů, dobitých boxerů či zafačovaných cyklistů. Své by mohl vyprávět sportovní střelec Jan Sychra. Jen si to představte: čeká vás mistrovství Evropy alias důležitá generálka na olympijské hry a vy dostanete pásový opar. Přesně to se jen tři týdny před odletem směr Peking přihodilo devětatřicetiletému skeetaři.

Vysoké horečky, únava, pekelné svědění. To vše ale Sychra překonal a na evropském šampionátu vystřílel deváté místo v individuálním závodě a českému družstvu zásadní měrou pomohl k vynikajícímu stříbru.

"Snad se nemám za co stydět, ty závody jsem ustál," prohodil lakonicky střelec královéhradecké Dukly, jenž se chystá už na svou čtvrtou olympiádu.

Pásový opar není žádná legrace. Jak se s takovým onemocněním střílí?
Je fakt, že ještě večer před samotnými závody jsem měl horečky, ale nakonec jsem se rozhodl jít do toho. A docela jsem to i ustál (úsměv).

. DÁLE ČTĚTE: Ofsajd i faul máme i ve střelbě, říká skeetař Sychra

Já jen, že léčba trvá velmi dlouho. Není ohrožená olympiáda?
Tak to zase ne! (důrazně) Cítím se v pohodě a příznaky taky už pomalu mizí. Na Kypr mám ale strašnou smůlu - loni jsem taky cosi chytil a letos pásový opar. Snad to bylo z klimatizace.

Jaká tedy byla olympijská generálka?
Mám vynikající formu a výkonnost se mi povedlo udržet i přes onemocnění. Jen jsem se trošku bál, abych klukům nepokazil družstva. Nástřel 122 bodů je výborný.

A co říkáte na vítězného Nora Brovolda, který maximálním nástřelem 150 bodů vyrovnal světový rekord?
Tore je můj skvělý kamarád a hrozně mu to přeju. Bohužel statistiky jsou ale proti němu - nevím nevím, jestli se něco podobného dá zopakovat i na olympiádě.

Existuje něco, co je potřeba před olympijskými hrami ještě doladit?
Forma tam někde je, jen si ji udržet. Zkrátka se nepřestřílet. Recept je zdánlivě jednoduchý - dám si pár dnů pauzy, poslední červencový den odletím do Pekingu, kde se budeme všichni snažit nasát olympijskou atmosféru a nepodlehnout ponorkové nemoci.

Už po vystřílené olympijské nominaci jste zmínil, že konec kariéry se neodvratně blíží. Neinspiroval vás vítěz ze Soulu 1988 Miroslav Varga, který hlásí v 47 letech olympijský návrat?
(Smích) Doufám, že naši nadějní mladíci mě v podstatě do střeleckého důchodu pošlou sami a nedovolí můj návrat. Ne, vážně: kluci jsou šikovní, jde jim to a pro mě by byla čest, kdybych mohl některého z nich později trénovat. Ale bacha: ještě přece nekončím.

Zkušenosti jsou na vaší straně. Může se vůbec přihodit, aby třeba už v Pekingu vyletěl do absolutní špičky nějaký dosud neznámý skeetař?
Proč ne, mladí jsou aspoň nezatížení a můžou střílet s absolutně čistou hlavou. Ale na druhou stranu, zkušenosti jsou leckdy k nezaplacení (úsměv).

A co nervy? Dělá s vámi něco blížící se olympiáda?
To musí být, ale zatím vůbec nic. U nás střelců je žádoucí, abychom ničemu nepodléhali, ale garantuju vám, že všichni do jednoho budeme před závody nervózní. Přestože pak budeme hrát, že nás se to netýká (smích).Vyfoťte, vystavte, prodejte
Vyfoťte, vystavte, prodejte

Prodávejte jednoduše přes mobilní aplikaci Bazar eMimino.cz.

Najdete na iDNES.czmobilní verze