Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hlavoňová měla přespříliš síly

2 2000
S y d n e y (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Výškařka Zuzana Hlavoňová běžela rychle, až moc. Vřítila se pod laťku, ale místo mohutného odrazu sklonila hlavu jako beran a prosvištěla doskočištěm. Byl to teprve druhý pokus v soutěži, ale zřejmě právě tady se Hlavoňové olympijský příběh začal naplňovat. Šlo o první skok na druhé postupné výšce, 190 centimetrů. V rozeskakování se přes ni Hlavoňová krásně přenesla. V závodě jí to nevyšlo. Závod ještě vůbec nebyl ztracen, ale byl to nepříjemný náznak, že něco není v pořádku. "V životě se mi nestalo, že bych podběhla pod laťkou," vyprávěla Hlavoňová.

"Byla jsem tak rychlá, že jsem to technicky nezvládla." S touhle výškou si poradila na druhý pokus, ale dál se už nedostala. Zrovna na olympiádě potkala špatný den. Po sezoně, která byla její nejlepší v životě. V hale i venku letos zlepšila národní rekordy, jako první česká výškařka přeskočila dva metry. Získala zkušenosti z velkých mítinků. A nakonec na olympiádě skočila o čtyři centimetry méně než před čtyřmi lety v Atlantě, kdy byla ještě ze souboje s elitou jako mladý nováček vyjukaná.

Příliš těsná blízkost úspěchu a příliš velká touha pokazily Zuzaně Hlavoňové zážitek z olympiády. "Byla jsem tak fyzicky připravená, tak rychlá a silná jako nikdy předtím. Jenže jsem to nezvládla technicky," vyprávěla po závodě. Trochu se podle ní na nezdaru podepsal protivítr. "Byla jsem psychicky rozházená už po kvalifikaci, protože jsem v ní pořádně netrefila jediný skok. Vůbec jsem nevěděla, jak se rozeběhnout. Do závodu jsem šla s obavami, jak to zvládnu." Když při třetím pokusu na výšce 193 centimetrů lehce zavadila o laťku, která se sesunula k zemi, výškařka dopadla, vstala a chytila se za hlavu. Soutěž pro ni skončila krutě brzy.

Ještě skoro dvě hodiny musela Hlavoňová zůstat na ploše a zblízka sledovat, jak se její protivnice přetahují o medaile. Pak si zabalila věci, hodila batoh přes rameno a odešla. Uvnitř stadionu jí obklopil hlouček atletických funkcionářů a dokázal jí rozesmát. Co jí říkali? "Že když mi vydrží taková forma, vyhraju halové mistrovství světa," prozradila Hlavoňová. "Výška je technická disciplína a já to musím vyskákat. Závod jsem dnes nezvládla hlavou. Hrozně mě to štve, ale je to jenom sport."

Autor:


Další z rubriky

Přibylo dalších šest medailí


S y d n e y Medailová žeň českých sportovců na paralympijských hrách v Sydney pokračuje. K dopolednímu triumfu...

Plavkyně Hoffmanová dohmátla pro zlato


S y d n e y Počet cenných kovů, které v Sydney získali čeští handicapovaní sportovci, se po dnešku zastavil...

Karabec si zlatou medailí splnil sen


S y d n e y Zlatou medilovou sbírku na paralympijských hrách v Sydney rozšířil stolní tenista Ivan Karabec,...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!Najdete na iDNES.cz