Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hlavou dolů do cíle nesměli

19 2000
S y d n e y - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) Hned několik pohrom bez újmy přečkali deblkanoisté Jaroslav Volf s Ondřejem Štěpánkem. V první jízdě úterní kvalifikace na olympijský závod v Sydney se museli vracet do neprojeté branky, těsně před cílem se pak ještě převrhli a hlavy vystrčili nad hladinu těsně před fotobuňkou, přesto nakonec splnili úkol dne a kvalifikovali se do finálového závodu. Postup si zajistili úspěšnou druhou jízdou, v níž ztrátu dohnali.

Od doby, kdy se ve vodním slalomu časy jednotlivých jízd sčítají, znamená kterákoliv z uvedených minel v naprosté většině závodů pád na konec výsledkové listiny a ztrátu všech nadějí. V olympijských peřejích nikoliv. Do kvalifikace mohlo jen dvanáct lodí, vypadnout měly čtyři, přičemž na startu byli i kanoisté z "rozvojových" zemí, kteří se tam dostali na základě principu zastoupení všech kontinentů.

"Nejde tady o rekordní časy, kvalifikace je hodně o nervech, a tak jsme neváhali, a vrátili se do neprojeté branky," řekl Volf. Jindy by asi pokračovali dál s vědomím, že návratem by ztratili nenahraditelné vteřiny. "Až na závěrečnou kombinaci branek, kde jsme udělali tolik chyb, jsme měli první jízdu dobrou a věděli jsme, že pokud se v té druhé vyvarujeme chyb, tak si postup vyjedeme," dodal Štěpánek.

V problematickém prvním kole projížděli Češi trať raketovou rychlostí, měli skvělé mezičasy a ještě před dvacátou z celkového počtu čtyřiadvaceti branek, to vypadalo na umístění mezi nejlepšími. "Trochu jsme závěr podcenili," přiznávají oba, pak je zaskočila vlna, která měla jinou sílu, než při hodinách tréninku, co tady strávili.

Došlo na slova trenérů, že voda v kanále pulsuje a občas může závodníky překvapit. Jednou mile, příště naopak. "Vlna nás nedovezla tam, kam jsme chtěli, najednou jsme jeli mimo bránu," popisuje Štěpánek, který odhaduje, že opravný manévr prodloužil dobu jízdy asi o deset vteřin.

Aby toho nebylo málo, za poslední brankou přišel ještě jeden zkrat, a překvapení diváci mohli sledovat, jak se česká loď blíží k cíli dnem vzhůru. "Po předešlé chybě jsme trochu znervózněli, a pak jsme tam padli," posteskl si Volf. Jeho parťák si myslí, že i tentokrát zasáhla zrádná vlna, která se chovala jinak než obvykle: "Udělali jsme moc velký náklon, a když Jarda chtěl zabrat, upadl za záběrem, protože se nemohl opřít o zpěněnou vodu."

Zdálo se, že jsou pod vodou celou věčnost. "Jsme domluveni, že loď zvedáme na Ondrovu stranu, a mě chvíli trvalo, než sem si pod vodou přehodil pádlo." Hlavy zmáčených vodáků vykoukly nad hladinu v poslední chvíli, kdyby totiž projeli fotobuňkou dnem vzhůru, čekala by je diskvalifikace.

Nakonec se do finále probojovali stejně jako slavnější pár Jiras - Máder, takže Češi budou spolu s Poláky jediným dvojnásobně zastoupeným státem v osmičlenném finále. "Tam už budeme muset zajet obě velmi slušné jízdy, a pak můžeme se všemi soupeřit," plánuje Ondřej Štěpánek.

Finále začíná ve 14 hodin místního času, tj. v pět hodin ráno středoevropského letního času, Volf se Štěpánkem, jako pár který se kvalifikoval z posledního postupového místa, vpadne na trať jako první.

Kajakář Kobes v peřeji

Singlkanoisté Jiras a Máder v kvalifikaci

Juniorští mistři světa Volf a Štěpánek pojedou i olympijské finále

Autor:


Další z rubriky

Přibylo dalších šest medailí


S y d n e y Medailová žeň českých sportovců na paralympijských hrách v Sydney pokračuje. K dopolednímu triumfu...

Michal Stefanu vyučil Korejce a má zlato


P r a h a Český paraplegik Michal Stefanu porazil na paralympijských hrách v Sydney ve finále dvouhry mužů ve...

Uzdravená lyžařka se vrací na svahy


Z á h ř e b Chorvatská sjezdařka Janica Kosteličová, která loni utrpěla vážné zranění pravého kolena, je...Najdete na iDNES.cz