Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Hledá se deset tisíc dobrovolníků pro olympijské ceremoniály

Danny Boyle při natáčení letošního filmového hitu 127 hodin | foto: Bontonfilm

17 2011
Filmový režisér Danny Boyle hledá 10.000 dobrovolníků, kteří budou účinkovat na zahajovacím a závěrečném ceremoniálu olympijských her příští rok v Londýně. Podle organizátorů se hledají tanečníci, herci, bubeníci a umělci všeho druhu.

Uchazeči nemusejí mít předcházející zkušenosti ze showbyznysu. "Musejí mít jen hodně nadšení, osobnost, pozitivní přístup a spoustu energie," řekl Bill Morris z organizačního výboru. Zájemci musí být příští rok v březnu starší 18 let.

Zahajovací ceremoniál 27. července má na starosti oscarový filmový režisér Boyle, zatímco choreograf Kim Gavin závěr her 12. srpna. Oba ceremoniály bude sledovat 80.000 lidí na stadionu a kolem miliardy u televizních obrazovek.

Do té doby je jejich obsah přísně střeženým tajemstvím. Podle listu The Times budou muset také úspěšní kandidáti podepsat prohlášení, které jim zakazuje cokoli o ceremoniálech zveřejňovat. Přesto již do médií některé podrobnosti pronikly. Na zahájení bude zřejmě hrát Paul McCartney.

"Zahajovací ceremoniál může mít jednoho významného umělce, jako je McCartney," řekl The Times nejmenovaný zdroj z organizačního výboru. "Ale při zahájení olympiády je řada 'protokolárních' věcí, jako nástup delegací či zapálení olympijského ohně. Stejně tak bude úvod zaměřen na Británii a její kulturu.

Závěrečná ceremonie je hodně odlišná. Bude to v podstatě popový koncert s nejlepšími britskými umělci," dodal zdroj. Podle The Times je favoritem na zapálení olympijského ohně bývalý britský veslař Steve Redgrave.

Úvodní a závěrečné ceremoniály olympiády i následující paralympiády mají stát celkem 40 milionů liber (1,1 miliardy korun). Hlavním producentem je Stephen Daldry, který má na kontě mezi jiným filmovou i divadelní verzi Billyho Elliota. Scénu pro ceremoniály bude mít na starosti Mark Fisher, který se podílel na ceremoniálech olympiád v Turíně a v Pekingu. Navrhoval například scény pro slavné turné The Wall skupiny Pink Floyd, či na všechna turné Rolling Stones od roku 1989 a U2 od roku 1992.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze