Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hlinka si poprvé nebere na olympiádu brusle

30 2002
Praha - Už na šesté zimní olympijské hry se chystá Ivan Hlinka. Až bude za pár dnů odlétat do Salt Lake City, poprvé nebude mít v bagáži brusle a hokejku. "K mé fuknci už to nepatří," říká generální manažer českého týmu. V letech 1972 a 1976 na olympiádě hrál, v letech 1992, 1994 a 1998 trénoval a nyní bude mít na starosti zejména otázky spojené s hokejovou diplomacií.Zde si přečtěte rozsáhlý rohovor s Hlinkou nejenom o hokeji

Zápasy bude sledovat nezvykle z tribuny a nejvíce práce bude mít ve chvílích, kdy se zrovna nehraje hokej. "Budu mít na starosti jisté organizační věci, i když ne určitě takové, kdy a kam pojede autobus. Budu třeba chodit na direktoriát turnaje. Pokud nastane nějaká závažná událost, jako byl v Naganu případ Samuelsson, bude to také moje starost, i když bych si přál, aby se takové věci nemusely řešit," přibližuje své poslání. "Doufám, že se celý bude rozhodovat na ledě, a ne na poli diplomacie."

Hlavní část své zodpovědnosti si už odbyl v prosinci, kdy spolu s trenéry nominoval hráče na nejprestižnější turnaj posledních let. Český tým bude obhajovat zlaté medaile a ostatní celky jistě budou chtít ukončit jeho zlatou éru posledních let. Mezi fanoušky už se horečně diskutuje o tom, že celý svět půjde Augustovým svěřencům "po krku."

Hlinka však tento pohled nesdílí. "Určitě si nemyslím, že ostatní chystají hon na české hokejisty. Každý tým prostě bude chtít udělat co nejlepší výsledek a vyhrát co nejvíce zápasů, tedy i porazit Čechy. Nějaké předčasné bolestínství asi není na místě," říká Hlinka.

Při hovorech o olympijském turnaji se výhýbá jednomu slovu - STRACH. "Ten mít nesmíme, jinak můžeme rovnou zůstat doma a dívat se na televizi. Nesmíme být podělaní z toho, že nás tam zmydlí nějaký kanadský bek. A už vůbec ne z toho, co budou v případě neúspěchu říkat naši fanoušci."

Obavy jiného druhu - z bezpečnostních rizik, která jsou po 11. září loňského roku všudypřítomná zejména v USA - si připouští jen nerad. "Neříkám, že cestování letadlem je pro mě mimořádně příjmená záležitost, ale ke špičkovému sportu prostě patří. A když už do něj nasednu, nechci myslet na to, co se s ním může stát," říká Hlinka.

Stejné je to i s kontrolami, které budou účastníky her provázet takřka na každém kroku. "Je to další věc, se kterou se musíme vyrovnat. Třeba nás to bude potkávat padesátkrát denně, třeba budeme muset jezdit na zápasy i na tréninky mnohem dříve, ale to nás nesmí rozhodit."

Ani skutečnost, že bude už na své šesté olympiádě, v jeho očích význam a poslání her jako mimořádného sportovní i společenské akce nesnižuje. "Zejména od poslední olympiády je hokejový turnaj velmi prestižní. A svůj význam má i pro člověka Hlinku, který se hokejem zabývá celý život. I když - zrovna na ledě to moc o přátelství mezi národy není," připomíná Hlinka.

Rozsáhlý rozhovor s Ivanem Hlinkou najdete ve čtvrtečním Magazínu MF DNES.

Autor:


Další z rubriky

Norové žádají vrácení dopingových medailí


Oslo Představitelé Norského olympijského výboru vyzvali podle rakouské tiskové agentury APA Mezinárodní...

Olympionička Novotná sbírá po tréninku žíněnky


Benátky nad Jizerou V chumlu rychlobruslařů, kteří se několikrát týdně brzy ráno prohánějí po ledové ploše benáteckého...

Lyžaři byli vymazáni z olympijských listin


Kuala Lumpur Rakouští běžci na lyžích Marc Mayer a Achim Walcher byli dodatečně vyloučeni z letošních zimních...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz