Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pátek 20. října 2017 Vendelín

Hnilička si nervy před čtvrtfinále nedělal

23 2006
Turín - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Úžasný příběh prožívá na olympijských hrách v Turíně Milan Hnilička. Z pozice třetího brankáře se vyšvihnul až do role týmové jedničky a skvělým výkonem proti Slovensku posunul hokejovou reprezentaci do bojů o olympijskou medaili. "Jsem rád, že jsem součástí tohoto týmu," řekl po čtvrtfinálové výhře 3:1.

Na své třetí olympiádě chytal poprvé od začátku zápasu. A hned důležité čtvrtfinále. "Někdy se to tak vyvíjí," pokrčil rameny.

Do branky se dostal díky zranění Dominika Haška a poklesu formy Tomáše Vokouna.

Kdo by si před turnajem vsadil, že si ve čtvrtfinále zachytá? A přitom se Hnilička stal hrdinou boje se Slovenskem.

Po zápase ale vysekl poklonu spoluhráčům, kteří dokázali výrazně eliminovat ofenzívní sílu soupeře a pustili k jeho brance jenom jednadvacet střel.

"Máme vynikající hráče, dokážeme se připravit na důležité zápasy. Nevím, kde to kluci v sobě berou, vždycky to ale dokážou vytáhnout v pravý okamžik" řekl Hnilička.

Když v poslední minutě udržel puk před brankovou čarou při Gáboríkově šanci a Straka skóroval do prázdné slovenské branky, mohl si dosyta vychutnat ovace českých fanoušků i gratulace od spoluhráčů.

Svůj úkol splnil, pomohl českému týmu do semifinále olympijského turnaje. "Nechali jsme na ledě všechno, přiklonilo se k nám štěstí," uznal.

Slováci ve třetí třetině hodně kousali, ale za první dvě části se k Hniličkovi dostali jenom párkrát. A to se na turnaji pyšnili úžasnou ofenzívní silou.

"Kluci hráli výborně dozadu. Ale i když to vypadalo, že moc gólových šancí neměli, některý okamžiky tam byly hodně nepříjemný a já jsem rád, že jsme to takhle uhráli," pravil s úlevou.

Rozchytal se proti Kanadě

Milan Hnilička je zkušený brankář, třikrát slavil zisk titulu mistra světa, olympijské čtvrtfinále však zažil v brance poprvé. "To, že budu chytat, jsem se dozvěděl včera večer. Cítil jsem se poměrně dobře, po dvou třetinách, co jsem neinkasoval proti Kanadě."

Na nervozitu před zlomovým duelem turnaje tedy ani neměl příliš mnoho času. Navíc u něj převládaly pozitivní emoce.

"Těšil jsem se. Připravil jsem se na to, jak nejlíp jsem uměl. Zbytečně jsem si nedělal nervy a věřil jsem, že vyhrajeme. To bylo všechno co jsem pro to mohl udělat," pousmál se.

Zápas byl na vážkách až do konce. Jak viděl Gáboríkovu šanci z poslední minuty? "Puk tam začal lítat, někdo ho vytáhl zpoza brány. Snažil jsem se pokrýt spodek brány. Když jsem viděl, že je puk pode mnou a rozhodčí zapískal, ulevilo se mi," přiznal.

Na semifinále po zápase ještě nemyslel. "Je až v pátek. Teď si potřebuju odpočinout a zregenerovat, vytěžit z postupu jenom to nejdůležitější a jít dál. S pokorou," dodal.Najdete na iDNES.czmobilní verze