Hodila jsem až moc, štvalo Brejchovou

26 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Co by jiné oštěpařky za ten hod daly. Nikola Brejchová si však hubovala. V boji o olympijské finále přehodila limitní čáru o tři a půl metru. Její dvě kolegyně Špotáková s Klimešovou na něj nedosáhly. "To jsem přesně nechtěla," řekla o svém jediném kvalifikačním hodu Brejchová.

Její plán zněl totiž trochu jinak - hodit těsně za 61 metrů a neukázat favoritkám svou doboru formu. "Do finále se lépe nastupuje ze zadních pozic," vysvětlila.

Trefit potřebnou délku zkoušela úspěšně na trénincích, ale na aténském Olympijském stadionu jí oštěp o pár nečekaných metrů ulétl.

"Šla jsem do toho zadrženě s tím, že musím udělat technicky dobrý hod. Ale v té euforii člověk prostě hodí dál," popsala svůj pokus Brejchová, která se těšila, až začne závodit. "Připadala jsem si jako atlet v kleci."

Rozhodčí naměřili přesně 64,39 metrů. "Po odhozu jsem věděla, že to je za 62 metrů. Byl to technicky dobrý hod, takže kam oštěp dopadne bylo těžké odhadnout," řekla atletka, která po splnění limitu sbalila tašku a další dva pokusy už nevyužila.

Brejchová házela jako čtrnáctá v pořadí v kvalifikační skupině B. I když nechtěla znát výsledky předchozích oštěpařek, nakonec jim neunikla.

"Poprosila jsem, ať mi nikdo výsledky neříká, protože je to svazující. Ale když jsme vycházeli na plochu, tak zrovna naskočily na tabuli. Neubránila jsem se a koukla po nich," přiznala.

Na světelné tabuli zároveň zjistila, že už se do finále kvalifikovala řada soupeřek. "Když jsem se dozvěděla limit, bylo mi jasné, že ho zřejmě splní celá finálová dvanáctka, ne-li víc lidí. Podle letošních tabulek mohl být o metr dál," podotkla Brejchová.

Její pokus nebyl nejdelší, přehodila ji světová rekordmanka Kubánka Menendezová, která je největší favoritkou pátečního finále.

"To bude úplně jiný závod, hlavně o psychice. Chci to tam prát od začátku, ale hrozí, že to bude technicky špatně," přemýšlí česká atletka, která má také obavy, že fanoušci na Olympijském stadionu budou fandit jen domácí závodníci a na ostatní pískat. "Možná bych je mohla podplatit, třeba slivovicí," směje se.Nejčtenější

Dvě Barbory. Zlaté české naděje pro olympijské Tokio či Paříž

Barbora Malíková si doběhla pro zlato na mládežnické olympiádě v Buenos Aires.

Vyrostou z nich hvězdy pro hry v Tokiu či Paříži? Češky Barbora Seemanová a Barbora Malíková zatím...

Další z rubriky

Největší vítězové umlčeli válku


Atény Nezískali medaili, přesto jsou vůbec největšími hrdiny her. Podařilo se jim mnohem víc, takřka...

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz