Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hodiny v centru Moskvy začaly odpočítávat čas do začátku her v Soči

7 2013
Hodiny umístěné v bezprostřední blízkosti moskevského Kremlu začaly ve čtvrtek ráno odpočítávat čas zbývající do startu zimních olympijských her v Soči. Na slavnostním ceremoniálu na Manéžním náměstí spustil hodinový stroj moskevský starosta Sergej Sobjanin v 11:00 místního času (8:00 SEČ).

Vedlejší hodiny odměřují i čas zbývající do zahájení paralympiády.

Olympijské hry v černomořském letovisku Soči začnou přesně za rok, paralympijské o měsíc později. Konstrukce hodin umístěných nedaleko moskevského obchodního centra Ochotnyj rjad je vysoká šest metrů a váží bezmála osm tun. Sestavení hodinového mechanismu svěřili ruští činovníci do rukou zahraničních odborníků.

"Náš čas diktuje olympiáda, žijeme přáním zvítězit," shrnul Sobjanin pocity ruských fandů, kteří s první zimní olympiádou na ruském území spojují velké naděje na úspěch ruských barev. Na letní olympiádě v Moskvě v roce 1980 vybojovali sovětští sportovci 195 medailí a obsadili suverénně první místo v hodnocení národů. Hry ovšem poznamenal západní bojkot kvůli sovětské invazi v Afghánistánu.

Odpočítávat zahájení olympiády začaly hodiny i v severokavkazském Pjatigorsku a několika dalších ruských městech. V samotném Soči poštovní úředníci vzali poprvé do rukou speciální razítko s olympijskou symbolikou.

Obálky odesílané z černomořského letoviska má zdobit po celý rok, k dispozici bude nejen návštěvníkům Soči, ale i sousedních olympijských sportovišť Adler a Krasnaja Poljana.

Velké naděje na celkový rozvoj města spojuje s olympijskými hrami starosta Soči Anatolij Pachomov. Na setkání s ruskými novináři dnes předpověděl, že příliv turistů do města se po olympijských hrách ve srovnání s nynějším stavem zdvojnásobí. Dvojnásobná je podle něj už nyní hotelová kapacita, díky nově budovaným horským střediskům se lázeňská sezona Soči prodlouží podle Pachomova o dva měsíce.

Ani tyto nadějné perspektivy ale podle kritiků neospravedlňují obrovské náklady, které Rusko do stavby olympijských objektů vložilo. Příspěvek z federálního rozpočtu přesáhne podle médií 33 miliard dolarů (skoro 633 miliard Kč). Náklady na hry v černomořském letovisku několikanásobně překročí náklady na dosud nejdražší ZOH ve Vancouveru.

Ruští činovníci hájí vysoký rozpočet faktem, že investice budou směřovat do celé infrastruktury regionu. Postaveno má být 360 kilometrů nových silnic, 54 železničních mostů, 200 kilometrů elektrického vedení a 700 kilometrů inženýrských sítí. Všechny tyto stavby oblast prý nutně potřebovala bez ohledu na olympiádu.

Autoři: ,


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Lotyšským hokejistům hrozí kvůli dopingu diskvalifikace z turnaje v Soči

Lotyšští hokejisté brání svého gólmana Kristerse Gudlevskise. (19. února 2014)

Na olympijských hrách v Soči obsadili hokejisté Lotyšska historické osmé místo, nyní jim však kvůli...

Dopoval, aby uživil rodinu. A mnoho zkoušek Dürrův podvod neodhalilo

Rakouský běžec na lyžích Johannes Dürr během Tour de Ski 2014.

Bral jsem i vyšší dávky a dopingovými zkouškami jsem procházel, popisoval rakouský běžec na lyžích...

Zářící, slzící, pařící. Jak si vedly hvězdy NHL na olympiádě v Soči

DRÁSAVÝ SMUTEK. Ruský hokejista Jevgenij Malkin se těžko sbírá ze čtvrtfinálové

Soči (Od našeho zpravodaje) Vypíchl puk švédskému bekovi a pádil s ním vpřed jako vypálený z praku. Kanadský idol Sidney Crosby...Najdete na iDNES.cz