Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Evropská atletická stříbra a olympiáda v Riu. Co to slibuje?

DRUHÝ. Sprinter Pavel Maslák doběhl v Amsterdamu na čtyřstovce druhý, v Riu to pro něj bude výrazně těžší získat medaili. | foto: Ivana Roháčková

12 2016
Amsterdam (Od našeho zpravodaje) - Měla to být zkouška, která napoví, jak je na tom česká atletika měsíc před olympiádou. A odpověď po jejím skončení zní: nadějně.

Na mistrovství Evropy Češi vybojovali čtyři stříbra – a to se ještě některé hvězdy do akce nedostaly. „Za mě dobré,“ hodnotil spokojeně šéftrenér reprezentace Tomáš Dvořák.

Na druhém místě skončili desetibojař Adam Sebastian Helcelet, oštěpař Vítězslav Veselý, sprinter Pavel Maslák na čtyřstovce a tyčkař Jan Kudlička.

Velké ambice měl také mílař Jakub Holuša, který s přehledem vyhrál rozběh, ale jeho tažení za medailí zastavila diskvalifikace za strčení švédského soupeře.

„To mě naštvalo. Finále by vyhrál. Myslím, že to byl od evropské atletiky krok zpátky,“ zlobil se Dvořák.

V jeho výběru navíc chyběla mistryně světa Zuzana Hejnová, která by také byla žhavou adeptkou medaile. Bronz jen těsně unikl Radku Juškovi. Finále nevyšlo oštěpařům Jakubu Vadlejchovi a Barboře Špotákové či výškařce Michaele Hrubé.

Minimálně s nimi je potřeba na olympiádě počítat.

Svět je nadosah

Co mohou v Riu dokázat? Světová konkurence se disciplínu od disciplíny liší.

„Bude to velký kotrmelec. Ale v technických disciplínách se dá uspět i ve světě mnohem spíš než na sprinterských či běžeckých distancích,“ líčil Dvořák.

Dobrou šanci tak mají třeba oštěpaři. Potřebnou závodní praxi si chce obnovit dvojnásobná olympijská vítězka Špotáková, kterou zbrzdila březnová zlomenina nohy. „Má manko. Před šampionátem nešla závod s denní pauzou. Ve finále neházela dobře, necítila se, aspoň vizuálně. Pořád se nesžila s rozběhem,“ všiml si Dvořák.

Formou i sebevědomím pro úspěch na největší scéně disponuje Holuša, stříbrný z halových světových šampionátů 2012 či 2016. Hrubá či Juška by potřebovali navázat na výkony, které předvedli v Amsterdamu v kvalifikaci. To samé platí pro kladivářku Kateřinu Šafránkovou.

Překvapit může i Dvořákův vícebojařský nástupce Helcelet. „Potřebuje si postavit první den o dost lépe. Pak to může být zajímavé i v Riu,“ věští český šéftrenér. V Amsterdamu zaostal Helcelet hlavně ve výšce či dálce.

Pavel Maslák (vlevo) a Jan Kudlička (vpravo) se stříbrnými medailemi z...

Pavel Maslák (vlevo) a Jan Kudlička (vpravo) se stříbrnými medailemi z atletického mistrovství Evropy v Amsterdamu.

Slušnou formu ukazuje tyčkař Kudlička, který si nedávno zlepšil sebevědomí českým rekordem 583 centimetrů. Na evropské stříbro mu nyní stačilo 560, světová konkurence – a lepší podmínky než ve větrném Amsterdamu – by ho však mohly vyhecovat k ještě lepšímu výkonu.

Nebo se snad ukáže Jaroslav Bába, bronzový z Atén 2004? Evropský šampionát mu nevyšel, ale doufá: „Věřím, že forma přijde na pravém místě.“

Tak v Riu?Další z rubriky

Kazašský vzpěrač Ilin přišel kvůli dopingu hned o dvě olympijská zlata

RUKU NA SRDCE.  Kazach Ilja Ilin je prvním vzpěračem, který dokázal v Londýně

Kazašský národní hrdina vzpěrač Ilja Ilin přišel kvůli dopingu o zlaté olympijské medaile z Pekingu...

Jamajčané byli v Pekingu pozitivní na clenbuterol a MOV o tom mlčel

Usain Bolt před tabulí se světovým rekordem - Jamajský sprinter Usain Bolt před...

Mezinárodní olympijský výbor zatajil a dále nevyšetřoval pozitivní dopingové testy několika...

Odstoupil francouzský šéf vyšetřovací komise MOV, která řeší ruský doping

Guy Canivet

Francouz Guy Canivet, šéf vyšetřovací komise Mezinárodního olympijského výboru (MOV) zabývající se...Najdete na iDNES.cz