Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Hokej čeká úprk na hry do Turína

3 2006
Praha - Už jen týden a turínská olympiáda spustí celosvětové sportovní šílenství. Čeští hokejoví rytíři v čele s dvěma velmistry Haškem a Jágrem se chystají na spanilou jízdu za zlatým snem. Jako před osmi lety v Naganu. První zápas hraje mužstvo kouče Hadamczika 15. února proti Německu.

Hokejisty čeká pořádný fofr, vždyť ještě tři dny před tím v zámoří běží NHL.

Ale než rozhodčí vhodí první buly, stane se toho celkem dost. Už nyní je v místě her český koordinátor, který se v předstihu stará o dopravu reprezentace. V neděli přilétají do Turína týmoví maséři. Souběžně s nimi dorazí kamionem kolem čtyřiceti beden. Je v nich slušná zásoba. Oblečení, hokejové vybavení, bruska. Tisícovka tatranek, 10 kilogramů kávy, dva tisíce kelímků. A mnoho dalšího.

"Než přijedou hokejisté, čeká nás dřina," říká masér Pavel Vlašic. "Musíme udělat pořádek jak v baráku v olympijské vesnici, tak v kabině na zimáku. Připravit masérnu."

Ubytování hvězdných hráčů je od stadionu vzdáleno tři kilometry. Bude velmi skromné. Třeba sociální zařízení je společné vždy pro dva pokoje. Ve dvou patrech budou hráči bydlet po dvou, jen bek Špaček má jizbu pro sebe. Spí totiž trochu nahlas.

"Na spartánské podmínky jsou všichni připraveni. Nikdo si nestěžuje. Olympiáda je na skromnějším zázemí založena odedávna," tvrdí sekretář svazu Martin Urban.

Hokejoví cestovatelé

Nejdelší štreka čeká obránce Filipa Kubu z Minnesoty, který hraje 12. února ve Vancouveru. Kanadské město a Turín dělí 8491 kilometrů.

Hned 13 z 23 hráčů musí odehrát ještě pět utkání za devět nebo deset dní.

Sedm hokejistů odehraje poslední zápas v NHL jen tři dny před zahájením turnaje.

Nejlépe je na tom brankář Milan Hnilička, jediný hráč z ligy, jenž s Libercem nastoupí naposledy před hrami už tuto neděli.

Do společenské místnosti připraví maséři pro hokejisty video, DVD přehrávač a rádio. Největší šlágry? Filmy o rodině Homolkových, Anděl na horách, Fešák Hubert. A z hudby kapela Kabát.

Až přiletí hokejisté, bude na každého z nich čekat kufr se jménem. Uvnitř je nafasované oblečení, o to se pečliví kustodi postarali už v Praze.

Nejdřív si ale Turín prohlédne kouč Hadamczik. S realizačním týmem se ve městě objeví 11. února.  Den poté přibude první z hráčů, třetí brankář Hnilička. Z  Liberce to má nejblíž ze všech nominovaných. "Ještě jsem se ani nedíval na letenky. Doufám, že letím přímo do Turína," přemítá jediný vyvolený z české extraligy.

Stejný den má český tým příležitost k prvnímu tréninku. "Ale myslím, že Milan sám na led nepůjde," povídá se smíchem Urban.

To 13. února už Hniličkovi smutno nebude. Zpoza oceánu přicestuje hned třináct hokejistů včetně Jágra s Haškem. Zbytek dorazí o den později, na Valentýna.
 
Poslední posilou by měl být obránce Kuba z Minnesoty, jehož letadlo dosedá na milánskou ranvej ve 14 hodin. Přitom už v 18.30 čeká na Čechy v Turíně jediný trénink v kompletním složení před začátkem turnaje.

Jak s ním kouč Alois Hadamczik naloží? "Řekneme si pár věcí a půjdeme na led. Všichni jsou inteligentiní hokejisté. Vědí, co mají hrát. Nebude čas něco natrénovat, zařídíme se i podle prvního utkání s Německem."
 
S týmem se nebudou připravovat zamýšlení náhradníci, Hadamczik chce jejich jména ponechat v tajnosti. Jestli je mezi nimi i Patrik Eliáš, loni sužovaný žloutenkou, není jisté. "Vlastně ani nevím, zda bych pozvánku na poslední chvíli přijal," připustil útočník.

Češi dál věří modelu Nagano

Praha   (luk) - Připravte se na ten pohled. Až budou hrát v Turíně čeští hokejisté proti Kanadě, budou Češi za ty urostlé, ramenaté. A zámořští soupeři za vychrtlíky.
Alespoň opticky. Kanada totiž na olympiádě nastoupí v moderních přiléhavých dresech. Češi ne.

"Chceme, aby to nejdřív někdo vyzkoušel," vysvětluje generální sekretář svazu Martin Urban. "Zkušenosti s tím jsou různé. Znáte to, hokejisté si zakládají na velké postavě a ramenou. V tomhle vypadají spíš jako atleti. Nebudeme je do ničeho nutit."

Úzký dres nosili na šampionátu "dvacítek" čeští mladíci. Skutečně – ne všem vyhovoval. Přestože je dokázané, že s ním jsou hráči na ledě o něco rychlejší.

Český tým bude i dál věřit starému "naganskému" dresu. Důvod? Přinesl úspěchy. Pro Turín se počítá jen s mírnými úpravami. "Jen barevné linky to trochu vizuálně změní. Dres je podobnější tomu přiléhavému," popisuje Urban.

Od her v Naganu z dresu národního týmu zmizel černý nápis CZECH, zmenšil se modrý a bílý spodní pruh, a naopak se zvětšil státní znak na hrudi. 

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze