• Sobota 21. října 2017 Brigita

Hokejisté Kanady nedali Švédům šanci a obhájili olympijské zlato

MEDAILE. Olympijskými vítězi se stali hokejisté Kanady, ve finálovém utkání porazili Švédsko 3:0. Bronz získal výběr Finska. (23. února 2014) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

23 2014
Hokejovému světu pevnou rukou vládne země, která nejpopulárnější ledový sport vynalezla. Kanada ve finále olympijského turnaje v Soči nedala šanci Švédsku a po výhře 3:0 obhájila triumf z posledních her ve Vancouveru 2010.

Zimní olympiádu vyhráli Kanaďané už podeváté, čímž se v historii odpoutali od Ruska (SSSR a SNS) s osmi triumfy. Navíc dokázali poprvé od roku 1988, kdy se to podařilo Sovětskému svazu, obhájit olympijské zlato.

Góly vítězů dali Jonathan Toews, kapitán Sidney Crosby a Chris Kunitz. Pro všechny šlo shodou okolností o první gól na turnaji.

Finále ON-LINE

Čisté konto vychytal Carey Price, stejně jako se mu to podařilo již v semifinále proti USA.

V první třetině oba týmy rozehrály rovnocennou partii. A nešlo o žádný opatrný zápas, rozhodně bylo co sledovat. Ani jeden ze soupeřů se nestáhl do obrany, hrál se pohledný a špičkový hokej.

Konečné pořadí

1. Kanada, 2. Švédsko, 3. Finsko, 4. USA, 5. Rusko, 6. Česká republika, 7. Slovinsko, 8. Lotyšsko, 9. Švýcarsko, 10. Rakousko, 11. Slovensko, 12. Norsko.

Nejužitečnější hráč: Teemu Selänne (Finsko).

Nejlepší brankář: Carey Price (Kanada); obránce: Erik Karlsson (Švédsko); útočník: Phil Kessel (USA).

Nyquist trefil tyčku, branková konstrukce se rozezvučela znovu v 11. minutě, kdy při rychlé střele přes obránce scházel kousek ke gólu velmi aktivnímu Bergeronovi.

Chvíli potom přesně tečoval Toews puk mezi betony brankáře Lundqvista a dostal Kanadu do vedení.

Švédové nastoupili bez prvního centra Bäckströma, který vypadl ze sestavy kvůli pozitivnímu dopingovému nálezu (více čtěte ZDE). Krok se soupeřem stačili držet jen v první třetině.

V té druhé začal výběr zámořských hvězd soupeře výrazně přehrávat a gólově to vyjádřil Crosby. Centr, jenž dosud na turnaji neskóroval, ujel na konci 2. třetiny obraně soupeře a bekhendovým blafákem zvýšil na 2:0.

Třetí část začala velkou šancí Toewse, jenž však v přečíslení na Lundqvista nevyzrál. Chvilku poté pálil od modré čáry obránce Doughty, puk po ráně nejlepšího střelce Kanady na turnaji skončil na tyči.

Zámořský tým měl navrch a očekávaný nápor Seveřanů, kteří se potřebovali dostat zpět do zápasu, nepřicházel.

V 50. minutě naopak pověsil puk za Lundqvista s odrazem od horní tyčky Kunitz a bylo jasné, že tentokrát Švédové poprvé na turnaji klopýtnou. S tříbrankovým mankem již neměli síly na zvrat a podruhé v historii berou na olympiádě stříbro.

Z obhajoby, vůbec první od prvního startu profesionálů z NHL pod pěti kruhy v Naganu, se po zásluze radoval největší favorit turnaje.

Finále Kanada - Švédsko 3:0

Branky a nahrávky: 13. Toews (Carter, S. Weber), 36. Crosby, 50. Kunitz. Rozhodčí: Meier (USA), Sutherland - Amell, Devorski (všichni Kan.). Vyloučení: 3:2. Diváci: 11.076. Třetiny: 1:0, 1:0, 1:0.

Kanada: Price - S. Weber, Keith, Vlasic, Doughty, Pietrangelo, Bouwmeester, od 41. navíc Hamhuis - Carter, Toews, Marleau - Kunitz, Crosby, Bergeron - Perry, Getzlaf, Benn - Nash, Duchene, Sharp - St. Louis. Trenér: Mike Babcock.

Švédsko: Lundqvist - Jonathan Ericsson, N. Kronwall, Hjalmarsson, Oduya, E. Karlsson, Edler, od 41. navíc Ekman-Larsson, Tallinder - L. Eriksson, Jimmie Ericsson, D. Sedin - M. Johansson, Silfverberg, Landeskog - Steen, Berglund, Alfredsson - Hagelin, Nyquist, Krüger. Trenér: Pär Marts.