Hezký večer u sledování posledního utkání olympijského turnaje. Televizní komentátoři v Kanadě žertují o tom, že od Vancouveru až po východní pobřeží nepotkáte na ulicích ani živáčka. Domácí tým je ve finále favoritem, zlato bylo jeho jediným cílem. Tým USA už má splněno, může jen překvapit.
Překvapit Kanadu, to se ovšem Američanům už povedlo v základní skupině. Velmi efektivním způsobem porazili domácí výběr 5:3 i přesto, že většinu utkání byli pod tlakem.
Pro Kanadu hovoří i olympijská historie. Američany porazila na hrách desetkrát, kdežto USA uspěly jen třikrát, třikrát se pak oba rivalové rozešli smírně.

Rozhodčí: McCreary (CAN), O Halloran (USA) - Morin (CAN), Fonselius (FIN)

Atmosféra okolo haly Canada Hockey Place houstne podobně jako v celé zemi javorového listu. Vstupenky na olympiádu se v aukcích prodávaly až za deset tisíc dolarů, podle odhadů se bude jen v Kanadě na finále v televizi dívat dvacet milionů lidí ze třiceti.
Oba týmy prošly do finále zcela rozdílnou cestou. Zatímco Američané vyhráli všech pět zápasů, domácí tým musel kvůli prohře právě s USA a ztrátě bodu se Švýcarskem hrát předkolo play-off.
Hlavní chloubou amerického výběru je defenziva, která v pěti zápasech turnaje inkasovala jen šest gólů, z toho v play-off jediný. Kanada zase straší svým útokem, dala už 32 gólů. z toho 18 ve třech vyřazovacích zápasech.
Oba týmy už krouží po ledě. Američané budou hrát velký zápas v modrých dresech s bílým nápisem USA, Kanaďany zdobí červený javorový list na bílém poli.
0:01
0:26
První přerušení. Už z prvních vteřin je znát, že se bude hrát ve velkém tempu.
0:52
Hala poprvé zahučela, střela od modré čáry ale k americké brance nedolétla.
1:22
Za brankou Kanady zlobil Pavelski, ale zakončení z toho nebylo.
1:53
Kanada na chvíli zmáčkla Američany v jejich pásmu, ani ona se ale ke střele nedostala.
2:53
Začalo se opatrně. Kanadský gólman si na puk sáhl až poté, co se odrazil od zadního mantinelu po střele Pariseho.
3:29
Kanaďané ujeli do přečíslení tři na dva, z dobré pozice z mezikruží zakončoval Nash, ale branku minul.
4:03
Z úhlu to zkoušel Eric Johnson, kanadskou branku minul.
4:16
K zakončení zblízka se dostal Kanaďan Doughty, Miller dobře vykryl prostor.
4:37
A poprvé se blýskl i kanadský brankář Luongo.
6:10
Hraje se v ďábelském tempu, ale zatím bez větších šancí. Oba týmy pozorně brání své pásmo.
7:05
Američané dobře kombinovali v pásmu Kanady, střela Sutera ale byla zblokována.
7:35
Rafalski zkazil rozehrávku, Kanaďané se ale volného puku v útočném pásmu nezmocnili.
8:30
I když se hraje rychle, na střely na branku je to pouze 2:1 pro USA.
8:51
Teď si ovšem Miller připisuje druhý zákrok, když chytil Nashovu střelu z nebezpečné pozice.
9:36
V posledních okamžicích jsou aktivnější domácí Kanaďané, Miller raději přikryl puk v lapačce.
9:48
Do odvážného výpadu se pustil Brown, natlačil se až před Luonga, puk za něj ale neprotlačil.
10:30
Kanadský brankář ztratil hokejku, Američané toho ale nevyužili.
11:08
Oba celky teď předvádějí nahazovanou, přihrávky se jim nedaří.
11:18
Po Crosbyho přihrávce pálil z první Iginla, Miller puk vykopl betonem.
12:21
Niedermayer chyboval na útočné modré, Kanaďané ale Callahana včas zastavili.
12:50
Toews (Kanada) vstřelil branku (1. gól v play-off) , asistence Richards
Stav zápasu USA - Kanada 0:1

Americký obránce Eric Johnson za svou brankou nepřesně rozehrál, k puku se dostal Richards a jeho střelu dorazil z úhlu nekrytý Toews.
13:45
Luonga vystrašil Pavelski, kanadský gólman vyrazil.
14:02
Vyloučen hráč Ryan (USA), 2 min. za podražení
14:38
Perryho střela z úhlu prolétla kolem americké brány.
15:08
Půlka přesilovky je pryč, Kanadu zastavil ofsajd.
15:45
Před americkou branku si nabruslil Staal, bekhendem ale na Millera nevyzrál.
16:02
Američané oslabení přežili.
16:47
Nash se uvolnil na pravém křídle, Miller byl ale opět pozorný a jeho střelu vyrazil.
18:00
Kanada má v posledních minutách převahu, hráči USA se těžko dostávají do útočného pásma.
18:15
Americký brankář zastavil betony Staalův pokus od mantinelu.
18:26
Luongo si po delší dobře připsal zákrok, s Pariseho střelou ale moc práce neměl.
19:34
Američané v závěru třetiny přidali na aktivitě, ale k žádné šanci to zatím nevedlo.
19:51
Po pravém křídle ujel Kanaďanům Callahan, Luongo ale s jeho střelou z úhlu neměl problém.
20:00
Po skončení první části se ještě strhla menší potyčka čtyř hráčů, rozhodčí ale nikoho nevylučují.
První třetina nabídla hokej v rychlém tempu, kterému ovšem dominovaly obrany. Se skóre pohla až hrubá chyba amerického obránce Erica Johnsona. Na střely na branku byli aktivnější Kanaďané v poměru 10:8.
20:01
21:12
Po americké chybě se dostal k zakončení Iginla, bekhendem z mezikruží ale Millera nepřekonal.
22:20
I ve druhé třetině je k vidění především urputná bitva o každý centimetr ledu.
22:33
Vyloučen hráč Malone (USA), 2 min. za hru vysokou holí
22:58
Weberova dělovka od modré prolétla vedle americké branky.
23:17
Odražený puk se dostal k Thorntonovi, Miller mu ale u bližší tyče nenechal místo.
23:45
Americký brankář znovu v akci, tentokrát zneškodnil Keithovu střelu od modré.
24:15
Na Doughtyho střelu Miller pořádně neviděl, puk však letěl těsně vedle.
24:41
Vyloučen hráč Staal (Kanada), 2 min. za nedovolené bránění
Jen co Američané přežili druhé oslabení, zahrají si první přesilovku.
25:30
Kanada se zatím brání bez problémů.
25:38
Až teď se ke střele dostal Rafalski, obětavě však zasáhl kanadský útočník Marleau.
26:41
Přesilovka se Američanům vůbec nepovedla, kanadskou branku vůbec neohrozili.
26:50
Staal se po návratu z trestné lavice zapojil do akce, kterou zakončoval Getzlaf, sám před Millerem ale netrefil bránu.
27:13
Perry (Kanada) vstřelil branku (4. gól v play-off) , asistence Getzlaf a Keith
Stav zápasu USA - Kanada 0:2

Další přečíslení už Kanaďané využili. Getzlafova přihrávka z levé strany se od hokejky bránícího Malona odrazila k úplně volnému Perrymu, který z ideální pozice před brankovištěm zamířil přesně do horního rohu nad Millerovu lapačku.
28:25
Vyloučen hráč Toews (Kanada), 2 min. za podražení
Američany může do zápasu vrátit jejich druhá přesilovka.
29:35
Američanům se nedaří usadit v útočném pásmu.
29:49
Až teď Američané vytvořili velký závar před Luongem, Parise za něj ale puk nepropasíroval.
30:12
Z úhlu to zkoušel Eric Johnson, kanadský brankář byl pozorný.
30:25
Kanaďané přežili i druhé oslabení.
30:50
Po průniku Jacka Johnsona dorážel Stastny, trefil ale jen bránícího kanadského hráče.
31:36
Millerovi vypadl puk z lapačky, Iginla se snažil dorážet, ale Američané nakonec tuto situaci ustáli.
32:44
Kesler (USA) vstřelil branku (2. gól v play-off) , asistence Kane
Stav zápasu USA - Kanada 1:2

Američany vrací do hry nenápadná akce. Kane od mantinelu jen lehce nahodil puk, který však jemně tečoval Ryan Kesler a Luongovi propadl kotouč mezi rukou a tělem.
33:20
A mohlo být vyrovnáno, když kanadské obraně ujel Parise, Luongo ale je zakončení z úhlu chytil.
33:55
Kane opět prověřil Luonga, ten si tentokrát poradil.
35:37
Po delší době zahrozili i Kanaďané, když od modré vypálil Weber. Miller přes houštinu těl pořádně neviděl, přesto puk trochu se štěstím našel ve své lapačce.
36:06
Potřetí v krátkém čase se ke střele dostal Kane, Luongo vyrazil lapačkou.
36:23
Před kanadským brankářem tečoval úplně volný Suter, překonal Luonga, ale kotouč proklouzal vedle brány.
37:15
Nashova střela z otočky skončila na Millerovi.
37:25
Richards dostal přihrávku od Nashe zpoza brány, ve vyložené šanci ale špatně trefil puk.
39:06
Staal jel od útočné modré čáry sám na amerického brankáře, nájezd ale zakončil střelou vedle.
40:00
Druhá třetina začala podobně opatrně jako v první, postupem času se ale proměnila ve strhující divadlo plné šancí. Kanada se díky chladnokrevnému Perryho zakončení utrhla do dvougólového trháku, USA ale vrátila do hry šikovná teč Ryana Keslera.
Ve druhé třetině viděli diváci plných třicet puků mířících na bránu, po patnácti na obou stranách. Celkově vede na střely Kanada 25:23.
40:01
40:23
Američané pokračují v aktivní hře ze druhé třetiny, do Keslerovy střely skočil kanadský obránce Keith.
40:49
Po Toewsově přihrávce zpoza brány pálil z první Weber a amerického brankáře po teči bránícího Sutera zachránila tyč!
41:37
A znovu zvonila americká tyčka, tentokrát po střele Prongera!
42:54
Akci tři na dva zakončoval Heatley, puk ale přes americké obránce neprošel.
44:11
Před americkou brankou se k puku dostal Perry, Millera ale nepřekonal.
45:32
Třetí třetina je zatím opatrná, puk častějí drží Kanaďané a Američané se vůbec nedostávají do jejich pásma.
46:38
Až nyní se k zakončení dostal Kesler, Luongo ho vychytal lapačkou.
47:20
Perry dostal od Niedermayera puk do dobré pozice, z mezikruží ale pořádně vystřelit nedokázal.
48:04
Nashova střela vypadla Millerovi z lapačky, obránci ale puk před Toewsem zametli pryč.
48:49
Ke střele od modré se dostal americký obránce Suter, trefil ale jen bránícího Crosbyho.
49:32
Do velké šance se dostal Heatley, když se k němu odrazil puk, Miller se ale roztáhl na brankové čáře a ležícím betonem zakončení kanadského útočníka odrazil.
50:52
Malone se mezi kruhy otočil s pukem a vystřelil, Luongo ale zasahovat nemusel.
51:06
Langenbrunner dopravil puk před kanadskou branku na Pariseho, tomu se ale střela nepovedla.
52:30
Američany začíná tlačit čas, ve třetí třetině ale zatím vyslali jen 4 střely na bránu. Kanaďané o jednu víc.
53:35
Kessel to z úhlu zkoušel bekhendem, puk se od Luonga odrazil za bránu.
54:28
Miller byl atakován za brankou, puk ale nakonec rozehrál přesně.
54:55
Kotouč se odrazil před kanadskou branku k Rafalskimu, Luongo včas sklapnul betony.
55:34
Američané se stále víc tlačí před kanadskou branku, s nahozením z úhlu ale Luongo neměl problém.
56:30
Kanada zpevnila obranu a v poslední minutě Ameriany k Luongovi nepustila.
56:47
Do samostatného nájezdu ujel Crosby, ještě než se dostal k zakončení jej ale dostihl Kane a znemožnil mu koncovku.
57:58
Díky zakázanému uvolnění Kanady se Američané po delší době dostali k buly v útočném pásmu.
58:33
Američané to zkoušejí bez brankáře!
58:43
Po závaru před kanadskou brankou nakonec puk doklouzal k Luongovi, který ho přikryl. Americký trenér Wilson si vzal timeout.
59:05
Kanaďané vyhodili o plexisklo puk mimo hřiště, následuje buly před Luongem.
59:05
A oddechový čas si vzal i kanadský kouč Babcock.
59:15
Toews vyhodil do středního pásma.
59:35
Parise (USA) vstřelil branku (4. gól v play-off) , asistence Langenbrunner a Kane
Stav zápasu USA - Kanada 2:2

Je vyrovnáno! Luongo po americkém závaru vyrazil puk jen k Parisemu, který ho zblízka zametl za jeho záda.
60:00
Skončila třetí třetina.
Už se zdálo, že Kanada získá vysněné zlato, pouhých 25 sekund před koncem normální hrací doby ale Američané vyrovnali. Třetí třetinu vyhrál tým USA na střely na branku 9:7, celkově je to 32:32.
Po úpravě ledu bude následovat až dvacetiminutové prodloužení. Jestli ani to nerozhodne, pojedou se nájezdy.
60:01
Začalo prodloužení.
60:20
Teď to bude opravdový thriller, rozhodnout může každá chyba.
61:11
Obránci Kanady zapomněli na Langenbrunnera, ten ale dlouhou přihrávku nezpracoval. Jinak mohl jet sám na branku.
61:43
Před americkou brankou se dostal k puku Marleau, střela se mu ale nepovedla.
62:45
Nash pracoval s pukem v americkém pásmu, nakonec vystřelil vedle.
63:00
Toewsovu střelu zneutralizovali američtí obránci.
64:00
Prodloužení je zatím hodně opatrné, oba týmy se bojí udělat chybu.
64:13
Teď se ale před americkou brankou objevil Iginla, puk se mu odrazil jen od brusle.
64:34
Kanaďané dostali znovu trochu prostoru, Marleau to zkusil úhlu, ale Miller si na jeho střelu dal pozor.
65:47
Heatley střílel přes obránce do horního růžku, Miller vyrazil ramenem.
66:15
Americký brankář je v ohni střel, teď výborně vychytal Nashe.
67:10
Od modré střílel Niedermayer, ale nepřesně.
67:40
Crosby (Kanada) vstřelil branku (4. gól v play-off) , asistence Iginla
Stav zápasu USA - Kanada 2:3

Kanada se přece jen dočkala očekávaného zlata! Crosby v rohu za americkou brankou vybojoval puk, vyměnil si ho s Iginlou, a i když byl v docela ostrém úhlu, vůbec neváhal se střelou. Ta prošla Millerovi mezi betony.
Ledovou plochu i hlediště ovládly silné emoce. Kanada jako teprve druhý tým v historii vyhrála hokejové zlato na domácí půdě. Dosud to dokázali pouze Američané v Lake Placid 1980.
V prodloužení vyslali Kanaďané 7 střel na bránu, Američané 4. Celkově byla na střely lepší Kanada 39:36.

21. 5. 2019 20:15Kanada–USA ?:?
20. 5. 2018 15:45USA–Kanada 4:1
21. 9. 2016 2:00Kanada–USA 4:2
21. 5. 2016 19:15Kanada–USA 4:3
6. 5. 2016 15:15USA–Kanada 1:5
21. 2. 2014 18:00Kanada–USA 1:0
5. 5. 2012 18:00Kanada–USA 4:5
6. 5. 2011 16:15Kanada–USA 4:3