Poslední zápas hokejového turnaje určí posledního vítěze olympijských her v Soči. Vítejte u reportáže z velkého finále Švédsko - Kanada.
Kanada už vybojovala hokejové zlato osmkrát, naposledy před čtyřmi lety doma ve Vancouveru. Švédové se pokusí navázat na své triumfy z let 1994 a 2006.
Oba týmy dosud procházejí turnajem bez porážky, Švédové dokonce všechny zápasy zvládli vyhrát už v normální hrací době. Postupně si poradili s Českem (4:2), Švýcarskem (1:0), Lotyšskem (5:3), Slovinskem (5:0) a Finskem (2:1).

Rozhodčí: Meier (USA), Sutherland (CAN) - Amell (CAN), Devorski (CAN)
Počet diváků: 11 076

I Kanaďané v play-off museli oželet jediný inkasovaný gól, když zdolali Lotyšsko 2:1 a USA 1:0. I ve skupině zdobila javorové listy perfektní defenziva - vyhráli nad Norskem 3:1, Rakouskem 6:0 a Finskem 2:1 v prodloužení. Žádný soupeř tak proti týmu kouče Babcocka neskóroval víc než jednou.
Finále tak bude soubojem skvělých brankářů. Kanadský Carey Price si drží úspěšnost 96,34%, Švéd Henrik Lundqvist se chlubí údajem 95,12 procent.
Ofenzivní lídři finalistů se tak skvělými čísly pyšnit nemohou. U Kanaďanů jsou dokonce nejproduktivnější obránci Drew Doughty (4+2) a Shea Weber (3+2). Švédy táhne rovněž bek Erik Karlsson (4+4), z útočníků si nejlépe vede Daniel Sedin (1+4).
Už před utkáním vzbudila dohady nominace rozhodčích. Finále totiž budou řídit tři Kanaďané a jeden Američan, což se nelíbí nepříklad švédské legendě Peteru Forsbergovi. IIHF se hájí, že prostě vybrala ty nejlepší muže.
V hledišti se mísí fanoušci obou finalistů, ale také spousta neutrálních příznivců. Hala se zatím zcela nezaplnila.
Kanaďané nastupují na led v červených dresech, Švédům bude patřit žlutá barva.
Vše je připraveno k úvodnímu buly.
0:01
Utkání začalo.
0:28
Z brankářů si první sáhl na puk ten kanadský, k němuž se doplížila sražená střela Sedina.
0:56
Kanaďané odpověděli vyloženou šancí. Crosby si kouzelnicky stáhl puk ze vzduchu a předložil jej Bergeronovi, Lundqvist jeho zakončení zblízka s vypětím vyrazil.
1:33
Další nápor na švédskou branku zakončoval Benn, který zblízka opět trefil Lundqvista. Tomu zůstal puk pod tělem a byla přerušena hra.
2:21
Kanaďané pozapomněli na Kronwalla, brankář Price proti němu hodně vyjel a jeho ránu z levého kruhu schoval ve výstroji.
3:33
Crosby znovu před brankou hledal Bergerona, ten v pádu puk mezi tyče usměrnit nedokázal.
4:10
Hodně rušný začátek finále pokračuje. Nyquist se natlačil před kanadskou branku a poslal puk za Price, toho však zachránila tyčka. Po odrazu od ní zastavil Price kotouč těsně před brankovou čárou.
5:10
Další švédský tlak tentokrát šanci nepřinesl.
6:20
Vzrušující okamžiky vystřídala bitva o střední pásmo.
7:09
Švédský bek Edler zkusil střelu od modré čáry, puk po teči skončil mimo kluziště.
7:30
Švédům chybí centr Bäckström, kterého před zápasem postihla migréna. V první formaci jej nahradil Jimmie Ericsson.
7:56
Individuální akci předvedl kanadský obránce Bouwmeester, Lundqvist jeho tvrdou ránu vytlačil vyrážečkou mimo led. Na střely jsou ovšem aktivnější Švédové 6:3.
8:58
Po zběsilém začátku si oba týmy počínají o poznání opatrněji, takže šance se v posledních minutách příliš nerodí.
9:35
Obránce Karlsson si najel až před kanadskou branku a dokázal tečovat puk na Price, ten betony vyrazil.
10:58
Bergeron vletěl do švédského pásma a jeho povedenou střelu zápěstím přes obránce odvrátila bližší tyč!
11:21
Alfredsson přišel ve vlastním pásmu o puk, kanadský nápor vyvrcholil nepřesnou střelou Webera.
11:44
Po rychlé kanadské akci střílel Marleau z pravé strany do boční sítě.
12:55
Toews (Kanada) vstřelil branku (1. gól v play-off) , asistence Carter a Weber
Stav zápasu Švédsko - Kanada 0:1

První finálový gól dává Kanada. Carter projel podél pravého mantinelu a skoro od brankové čáry poslal puk před branku, tam jej u bližší tyče tečoval Toews přesně do skulinky mezi Lundqvistovými betony.
13:14
O švédskou odpověď se snažil Silfverberg, s jeho pokusem si Price poradil.
13:44
Teď si kanadský brankář pochutnal na zákroku lapačkou, do níž schoval střelu Hagelina z pravého kruhu.
14:28
Mezi švédské kruhy si najel Sharp, Lundqvist jeho nepříjemnou střelu po ledě vyrazil betonem.
14:55
Vyloučen hráč Ericsson (Švédsko), 2 min. za držení protihráče
15:19
Crosby hledal křížnou přihrávkou Sharpa, na poslední chvíli do pasu sáhl hokejkou švédský hráč.
16:26
Kanaďané dostali puk před branku na Perryho, ten už byl příliš blízko a poslal puk jen do Lundqvista.
16:58
Švédové jsou v pěti a Lundqvist se vrhnul po puku, aby přerušil hru. Kanadská přesilovka příliš nebezpečná nebyla.
17:48
St. Louis se protáhl před švédskou branku, poté však poslal puk mimo.
17:57
Pokus Benna z levé strany Švédové na poslední chvíli zblokovali. Puk i tak prolétl jen kousek horního rohu jejich branky.
19:00
Švédové v posledních minutách nemohou najít cestu do kanadského pásma.
19:40
Švédové mají výhodu, budou hrát přesilovku.
19:47
Vyloučen hráč Kunitz (Kanada), 2 min. za hru vysokou holí
19:59
Price si pohlídal střelu ze středního pásma.
20:00
Skončila první třetina.
Jeden gól a dvě tyčky přinesla úvodní třetina. Ta byla plná rušných momentů, což dokazuje poměr střel 12:11 pro Kanadu. V prvních deseti minutách byli aktivnější Švédové, poté převzali iniciativu Kanaďané, kteří se také ujali vedení.
20:01
Začala druhá třetina.
20:05
Ve druhé části pokračuje švédská přesilovka.
20:30
Švédové několikrát doráželi před kanadskou brankou, za Price puk nedostali.
20:48
Mezi kruhy číhal Steen, ale jeho střela ke kanadské brance neprošla.
21:39
Krüger se snažil z pravé strany najít před branku Hagelina, do přihrávky duchapřítomně vložil svou hokejku Price.
21:47
Kanaďané jsou v pěti.
23:30
Oba týmy v posledních chvílích urputně bojují o každý kus ledu, brankáři mají na chvíli volno.
24:21
Kanada mohla vést o dva góly. St. Louis po Nashově pasu mohl střílet do odkryté brány, jenže puk nasměroval k protější tyči a tím pádem i do přesouvajícího se Lundqvista. Tomu sice propadl puk za záda, ale za čáru se nedokutálel.
25:43
Puk projel přes celé švédské pásmo k volnému Carterovi, ten už ale byl příliš blízko Lundqvistovi a bekhendem poslal puk do něj.
25:46
Vyloučen hráč Silfverberg (Švédsko), 2 min. za zdržování hry
26:16
Od modré pálil bez přípravy Getzlaf, puk trefil bránícího Krügera.
26:40
Getzlaf od brankové čáry přihrál zpět mezi kruhy Perrymu, ten z první poslal puk jen těsně nad břevno.
27:30
Kanaďané rozehrávají za vlastní brankou.
27:57
Švédové v plném poču hned zahrozili, po Sedinově střele však Eriksson před prázdnou brankou odražený puk o kousek minul.
29:03
Střelu obávaného Karlssona někdo v chumlu před brankou tečoval, přesto Price dokázal zasáhnout.
29:57
Crosby ztratil helmu a musel upalovat na střídačku, Švédové si brejk pokazili ofsajdem.
30:27
Kanaďané ujížděli dva na jednoho. Perry se na levé straně rozhodl pro střelu, tu Lundqvist zvládl zneškodnit.
31:00
Švédský brankář lapačkou skvěle zasáhl i proti střele Nashe.
31:17
Vleže se snažil dorážet St. Louis, trefil ovšem rovněž ležícího Lundqvista. Kanada teď měla obrovský nápor.
32:10
Švédské trable pokračují, Lundqvist ovšem zvládl odolat i proti výpadu Cartera.
32:35
Muži ve žlutém teď vůbec nestíhají. Kunitz od branky přihrál zpět najíždějícímu Weberovi, ten z první střílel nepřesně.
33:18
Vracející se Sedin v pádu zastavil přihrávku Benna do další kanadské šance.
34:11
Marleau po švédské ztrátě přestřelil branku.
35:16
Po delší době se do útoku dostali i Švédové, Price si s tečí Steena poradil.
35:43
Crosby (Kanada) vstřelil branku (1. gól v play-off)
Stav zápasu Švédsko - Kanada 0:2

Až doteď gólově mlčel, teď však Crosby ukázal svou výjimečnost. Na vlastní modré čáře obral o puk Jonathana Ericssona a bleskově se vydal do samostatného úniku, v jehož závěru si potáhl puk kolem Lundqvista a bekhendem jej zasunul do brány.
37:00
Švédové neví, kudy kam. Kanada naprosto ovládá ledovou plochu.
37:20
Vyloučen hráč Berglund (Švédsko), 2 min. za vražení na hrazení
37:44
Kanaďané vykombinovali dobrou pozici pro Toewse. Ten se snažil poslat puk pod horní tyčku, trefil ovšem Lundqvistovo rameno.
38:40
Švédům se daří rozbíjet kanadskou přesilovku.
39:22
Doughty od modré čáry trefil soupeře, hraje se znovu pět na pět.
39:58
Bouwmeester rovněž nepropálil žlutou clonu před sebou.
40:00
Skončila druhá třetina.
Kanada míří za zlatem. Ve druhé třetině sice přestřílela Švédy jen 11:9, její herní převaha však byla mnohem výraznější a brankář Lundqvist musel čelit mnoha závarům. Ty sice i s pomocí štěstí zvládl, nestačil ovšem na skvělé Crosbyho sólo.
Hlavně v závěrečných minutách Švédové vůbec nevěděli, kam dřív skočit, a proti suverénně hrající Kanadě budou těžko vymýšlet zvrat. Ještě však mají 20 minut.
40:01
Začala třetí třetina.
40:27
Kanadské přečíslení zakončoval z levé strany Toews, puk zůstal pod Lundqvistovými betony.
40:50
Kanadský gólman betonem nechtěně nadzvedl švédské nahození, vzápětí však lapačkou nebezpečí zažehnal.
41:53
Kronwall svou střelou z levé strany trefil před brankou Webera.
42:15
Po tečované střele Doughtyho od modré čáry zachránila Švédy tyč!
43:00
Švédové kombinovali v útočném pásmu, ale ke střele se nedostali.
43:52
Po velkém boji získali Švédové puk, vzápětí jej však poslali na zakázané uvolnění.
44:27
Alfredsson přenechal puk za kruhy Berglundovi, jeho pokus Kanaďané na svou branku nepustili.
44:27
44:41
Švédové při kanadském brejku pokryli Cartera, ale zapomněli na Marleaua. Jeho výpad zpoza branky musel zlikvidovat Lundqvist.
45:11
Branku Švédů objel také Toews, ten ovšem trefil brusli bránícího hráče.
46:28
Weberovo nahození srazili Švédové mimo branku.
46:58
Steen zkusil štěstí z ostrého úhlu, Price bez problémů puk odvrátil.
47:52
Švédům se vůbec nedaří najít recept na kanadskou hru, v této třetině zatím jedinkrát vystřelili na branku.
48:16
Nash z dálky vystrašil Lundqvista, ten si s jeho jedovatým projektilem poradil až napodruhé.
48:23
Nahození od modré čáry se snášelo pod švédské břevno, Lundqvist na poslední chvíli vytasil svou vyrážečku.
49:04
Kunitz (Kanada) vstřelil branku (1. gól v play-off)
Stav zápasu Švédsko - Kanada 0:3

Tohle už Kanada nejspíš nepustí. Kunitz uzmul puk ve středním pásmu, najel si na levý kruh a svou střelu nad Lundqvistovu vyrážečku poslal tak přesně, že puk ještě cinknul o horní tyčku.
49:04
Zoufalý švédský kouč Märts si vzal oddechový čas.
49:30
I po něm však tlačí Kanaďané, Marleau zakončil jejich nápor nepřesnou střelou.
50:12
Vyloučen hráč Perry (Kanada), 2 min. za podražení
Možná poslední švédská šance zdramatizovat finále.
50:12
Statistika říká, že ve třetí třetině vedou Kanaďané na střely na branku 10:1.
51:00
Švédům se v přesilovce vůbec nedaří založit kloudnou akci.
51:35
Pořád se hráči ve žlutém nejsou schopni usadit v útočném pásmu.
51:55
Benn ujel v oslabení do velké šance, jeho střelu vytěsnil Lundqvist.
52:12
Kanaďané jsou v pěti a Švédové nejspíš po nepovedené přesilovce upadnou do ještě větší deprese.
53:57
Švédové se pokusili o nápor, ale nedokázali ohrozit Price a sami se vyhnali do středního pásma.
54:05
Teď už si kanadský gólman na puk sáhl, šlo však o jednoduchý zákrok.
54:31
Další snadný Priceův zásah, Sedinovo nahození z dálky jej ohrozit nemohlo.
55:58
Švédům utíká čas a Kanaďané stále rozbíjejí všechny jejich útoky.
56:39
Ani teď to Švédsku nevyšlo, jeho akci ničí ofsajd.
57:45
Nic nového, Kanada pečlivě střeží své pásmo.
58:31
Nash se protlačil před švédskou branku, Lundqvist proti němu nastavil vyrážečku.
59:00
Kanadu dělí od zlata poslední minuta.
59:37
Price si připsal ještě jeden rutinní zákrok, Kanaďané poté vyhodili na zakázané uvolnění.
59:50
Puk uvízl v souboji mantinelu.
59:58
Teď pomalu míří do švédského pásma a Kanaďané už slaví.
Konec utkání.
Viděli jsme velkou oslavu kanadského hokeje. Švédové drželi krok jen v úvodu finále, ve druhé půlce duelu už vůbec nestíhali. Poslední třetinu vyhráli šampioni na střely 13:4, celý zápas 36:24.
Možná poslední olympiádu s účastí hvězd NHL tedy vyhrává obhájce titulu. Pro Kanadu jde už o deváté zlato, čímž se osamostatnila v čele historického žebříčku. Javorové listy ovládly tři ze čtyř posledních turnajů pod pěti kruhy.
Švédsko po zlatu z Turína 2006 přidalo do své sbírky stříbro. Seveřanům ve finále hodně chyběly schopnosti zraněných hvězd Henrika Sedina a Zetterberga, těsně před zápasem vypadl ze sestavy také Bäckström.
Hráči obou finalistů za chvíli převezmou své medaile, čímž olympijské klání v Soči definitivně skončí. Tímto se s vámi loučíme a těšíme se na další sportovní akce.