Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hokej pískají rozhodčí podle výkonnosti

22 2002
Salt Lake City - Mezinárodní hokejová federace (IIHF) se brání kritice ohledně nominace rozhodčích na olympijském turnaji. Zástupci některých týmů poukazovali na to, že sudí občas řídí utkání svých krajanů. Podle IIHF však o nasazování mužů v pruhovaných dresech rozhoduje jejich výkonnost a nikoli fakt, ze které země pocházejí. "K zápasům rozhodčí nominujeme podle toho, jaké podávají výkony, zcela nezávisle na jejich národnosti," prohlásil mluvčí IIHF Szymon Szemberg.

V mužském turnaji se dvakrát stalo, že Kanaďan Bill McCreary řídil utkání kanadské reprezentace, mimo jiné proti České republice.

V ženském finále zase měla hlavní slovo Američanka Stacey Livingstonová, přestože hrály USA proti Kanadě.

"Smlouva s NHL pamatuje na to, že zápasy, v nichž je na ledě více než padesát procent hráčů z NHL, musí pískat sudí z NHL," řekl Szemberg a doplnil, že sudí ze severoamerické ligy jsou na olympiádě tři: dva Kanaďané - vedle McCrearyho jeho krajan Stephen Walkom - a Američan Dennis LaRue.

Protože tato trojice byla nasazena na tři čtvrtfinálové zápasy, ten zbývající musel pískat Švéd Ulf Radbjer, člen listiny rozhodčích IIHF. Radbjer řídil zápas USA s Německem a z německého týmu na jeho adresu zazněla největší kritika zejména za častá vyloučení a špatně posouzený zákrok obránce Ericha Goldmanna na Johna LeClaira, po němž byl Němec vyloučen do konce utkání.
Evropský celek podlehl Američanům 0:5.

 

Autor:


Další z rubriky

Norové žádají vrácení dopingových medailí


Oslo Představitelé Norského olympijského výboru vyzvali podle rakouské tiskové agentury APA Mezinárodní...

Ruské běžkyně medaile vracet nebudou


Harrachov Olympijské medaile zůstanou běžkyním na lyžích Danilovové a Lazutinové. Dopingové vzorky, odebrané...

Mühlegg žádá zpět zlatou medaili


Lausanne Španělský běžec na lyžích Johann Mühlegg žádá u Mezinárodní sportovní arbitráže vrácení zlaté...Najdete na iDNES.cz