Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pátek 20. října 2017 Vendelín

Hokejisté měli v Turíně domácí prostředí

15 2006
Turín - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Domácí prostředí vytvořili fanoušci českým hokejistům při zahajovacím utkání olympijského turnaje. Turínská hala Palasport Olympico byla diváky zaplněná asi ze tří čtvrtin, a to z drtivé většiny českými fanoušky. Před zraky Nedvěda, Koukala, Sáblíkové a dalších reprezentace vyhrála nad Německem.

"Všichni mají nahnáno, že zopakujem Nagano," stálo na jednom z transparentů v ochozech. Na vlajkách se dalo přečíst, že fanoušci dorazili z Říčan, Mělníka, Frenštátu pod Radhoštěm či z Netolic.

Olympijský palác dnes zažil svoji opravdovou premiéru. Dokončen byl vloni a křtil ho listopadový mezinárodní turnaj. Skutečné boje zde však vypukly až dnes.

Italové se podívali na prohru svého týmu s Kanadou, a pak přenechali halu Čechům.

"Tómas Kabérle, Márek Zidliky," četl hlasatel před utkáním sestavy. Fanoušci sotva rozuměli jeho výslovnosti, přesto nadšeně aplaudovali.

Úderem sedmnácté hodiny vstoupili toreádoři do arény. "Češi! Češi!" zaburácely davy, aby hráči obou týmů hned od první chvíle pochopili, kdo bude mít dnes publikum na své straně.

Za komentátorským pultem italské televize seděl fotbalista Pavel Nedvěd, v sektoru vyhrazeném účastníkům olympiády fandila rychlobruslařka Sáblíková, běžec Koukal a snowboardisté s biatlonisty.

Hala je o poznání skromnější než třeba pražská Sazka Arena, ale divákům nabízí to nejdůležitější: skvělý výhled. Ochozy strmě stoupají vzhůru, takže i z druhé galerie máte hráče pěkně blízko pod sebou.

Přesto si diváci brzy stoupají Ze židlí je zvedá odvážný Jágrův průnik přes dva obránce.

Stejný hráč za chvíli sladil píšťaly v hrdlech české většiny v hale. Při prvním vyloučení hvězdy s číslem 68 se pískalo jen nesměle, když se však Jágr musel po jedenácti vteřinách na ledě vrátit na trestnou lavici, protestovala celá hala.

V oslabení český tým inkasoval a první třetinu prohrál. "Tyhle zápasy s Německem znám, je to pořád stejné. Víc boj než hokej," říkal o první přestávce biatlonový mistr světa Roman Dostál. "Ale jestli jim dokážeme dát gól, tak se to snad otočí."

Tomáš Kaberle dal biatlonistovi rychle za pravdu a dvěma góly otočil už za necelé čtyři minuty.

Nálada se okamžitě uvolnila a české publikum si zápas skvěle užívalo.

Nedvěd mohl v televizním komentáři vychvalovat. "Hrajeme dobře, hlavně v útoku jsme nebezpeční," poznamenal. "Ale chtělo by to ještě jeden gól."

Diváci v přerušené hře poskakovali v rytmu hudby, Martin Koukal ze všech sil mával českou vlajkou a pokyny na velkoplošné obrazovce nad ledem nikoho nemusely nutit k tleskání. Lidé se bavili i bez nápovědy. A hlavně je bavil hokej.

Fanoušci českého týmu na zimních olympijských hrách v Turíně.

Fanoušci českého týmu na zimních olympijských hrách v Turíně.

Fanoušci českého týmu na zimních olympijských hrách v Turíně.

Fanoušci českého týmu na zimních olympijských hrách v Turíně.Avokádové quacamole
Avokádové quacamole

Rychlovka, kterou zvládne a miluje každý.

Najdete na iDNES.czmobilní verze