Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hokejistům zřejmě kvalifikace na ZOH nehrozí

24 2002
Praha - Až kongres Mezinárodní hokejové federace (IIHF) v průběhu světového šampionátu ve Finsku v roce 2003 definitivně rozhodne o nasazení, počtu účastníků a herním modelu olympijského turnaje v roce 2006 v Turíně. Řeklů to po příletu do Prahy z dějiště her v Salt Lake City generální sekretář svazu Jindřich Micka. "Nasazení na olympijských hrách v Turíně 2006 je otázkou kongresu v roce 2003. Ten rozhodne, zda se bude hrát stejným systémem jako letos v Salt Lake City a předtím v Naganu, nebo s jiným počtem účastníků," prohlásil Micka.

"Padly názory hlavně ze Slovenska a Německa, tedy od týmů, kterým nebyli uvolněni na kvalifikaci hráči z NHL, že by se hrálo o účast v hlavním turnaji už na začátku září. Pak by se v Turíně hrál turnaj s osmi mužstvy," dodal sekretář.

Hovoří se také o dvanáctičlenném turnaji, avšak údajně existuje i varianta o šestnácti účastnících. Ve hře je řada faktorů, především není jisté, zda na příští ZOH uvolní nejlepší hráče zámořská NHL.

Umístění v Salt Lake City nemá na nasazení týmů na další olympijské hry vliv. "Mužstva vyřazená ve čtvrtfinále jsou shodně na pátém až osmém místě," uvedl Micka na pravou míru dohady o konečném umístění českého týmu.

Návrhy na konečnou podobu turnaje v Turíně podle něj padnou na květnovém zasedání IIHF v Göteborgu. "Schváleno to bude určitě až v roce 2003. Nasazení tak bude určeno až podle umístění na mistrovství světa v roce 2003," upřesnil Micka.

O turnaji v Salt Lake City se rozhodovalo na světovém šampionátu v roce 1999 v Norsku. Elitní šestka měla shodné složení jako na ZOH v Naganu, jistotu účasti v kvalifikačním předkole olympijského turnaje získali hokejisté Slovenska a Švýcarska a zbývající účastníci - Rakousko, Lotyšsko, Německo, Bělorusko, Ukrajina a Francie - si museli právo startu vybojovat v kvalifikaci, jež vyvrcholila v roce 2001 turnaji v Oslu a Klagenfurtu. Včetně předkola olympijského turnaje se tak v Salt Lake City představilo čtrnáct mužstev.

Souboj Tomase Holmströma s Milanem Hejdukem.

Autor:


Další z rubriky

Norové žádají vrácení dopingových medailí


Oslo Představitelé Norského olympijského výboru vyzvali podle rakouské tiskové agentury APA Mezinárodní...

Olympionička Novotná sbírá po tréninku žíněnky


Benátky nad Jizerou V chumlu rychlobruslařů, kteří se několikrát týdně brzy ráno prohánějí po ledové ploše benáteckého...

Lyžaři byli vymazáni z olympijských listin


Kuala Lumpur Rakouští běžci na lyžích Marc Mayer a Achim Walcher byli dodatečně vyloučeni z letošních zimních...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz