Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Balšoj čeká na hokejisty. Ještě musíme dodělat výzdobu, plánuje kustod

POSLEDNÍ ÚPRAVY. Dělníci myjí okna na hokejové hale Balšoj v Soči. | foto: Reuters

6 2014
Soči (Od naší zpravodajky) - Naleštěné schody září ve slunečných paprscích, které prosvítají přes skleněnou fasádu haly Balšoj. Moderní stavba, která se v Olympijském parku nenápadně schovává vedle monstrózního ceremoniálního stadionu jménem Fišt, září do dáli. Ač turnaj, na němž nebudou chybět ani hvězdy z řad profesionálů z NHL, začne až za týden, Balšoj hlásí: Připraven!

Zevrubná novinářská kontrola může býti důkazem...

Chcete dovnitř? Žádný problém, máte-li na krku pověšenou olympijskou akreditaci.  V liduprázdném Olympijském parku potkáte maximálně dobrovolníky, jak v pestrobarevných uniformách kráčí do "šichty". 

Směrem k hokejové hale po ránu nikdo příliš nezatáčí. Také je obehnána vysokým plotem, potaženým logem her. 

Rázné gesto osamělého (a mlčenlivého) hlídače při jednom ze vstupů odhalí správnou cestu. Po dalších několika desítkách metrů se v jednom momentu v plotě otvírá skulina. Rozchichotané dobrovolnice více než novináře usměrňují kolegyni, která při telefonování ztratila směr.

A tak se prosmýkneme k hale. Turniket naskenuje novinářskou akreditaci a zelené světlo hlásí: Prosím, vstupte. Upozornění, že vám při příchodu v podzemí vrazí do nosu vůně spáleniny, chybí. Ale vzhledem k finiši veškerých prací snad lze ruským pořadatelům prominout...

Uvnitř totiž září hala čistotou a novotou. Na diváky čekají naleštěné schody, uklízečky pečlivě odstraňují i poslední šmouhy na velkých oknech. Dělník s žebříkem přes rameno vesele konverzuje s kolegou a v poklidném tempu prochází halou. Nevypadají, že by měli napilno.

POSLEDNÍ ÚPRAVY. I tráva před halou Balšoj musí vypadat hezky.
KONTROLA. Na hokejové hale Balšoj je zapotřebí zkontrolovat poslední detaily.

UPRAVIT, ZKONTROLOVAT. Hokejová hala se chystá na velký turnaj.

Není důvod, Balšoj je připravený. Šestnáct hokejistů Slovinska hned po ránu testuje kvalitu ledu. Mluvčí kanadského týmu André Brin s místními šéfy ladí detaily kolem rozhovorů s hvězdami. Jeden z amerických novinářů se hlasitě ptá: Platí tady u vás nějaká zvláštní pravidla pro média? Trojice ukrajinských žurnalistů studuje rozpis tréninků v hlavní hale. Na čtvrtek je stručný: Slovinsko, Ukrajina, Slovensko.

Pořadatelé při nich neruší, barevné sedačky pro diváky jsou naleštěny. Na tribuně za trestnými lavicemi už před několika dny vyrostly stoly pro televizní komentátory a novináře, barevně sladěny s fialově-růžovým vizuálem her. 

Ten pohled je oku příjemný. Balšoj není žádná monstrózní hala. Moderní hokejový stánek pro dvanáct tisíc diváků ale hokejistům nabídne veškerý komfort.

Překvapení: Otevřené bedny s materiálem

Ty české nevyjímaje. Část týmu už si ho vyzkoušela na prosincovém Channel Cupu. "Všechno zůstalo, jako tehdy. Věděli jsme, do čeho jdeme. Je to standard," vypravuje kustod českého týmu Zdeněk Šmíd.

Kabina pro tým Aloise Hadamczika, který do ruského letoviska na pobřeží Černého moře přiletí dnes odpoledne, je připravena téměř do posledního detailu - ačkoliv jednomu ruskému "překvapení" se Šmíd nevyhnul. 

Bedny s veškerým vybavením, které do Soči dorazily před několika dny cargem, totiž byly otevřené. "Nechybělo  v nich nic, ale petlice byly vylomené. Asi se potřebovali podívat, co je uvnitř."

V zázemí, které potřebují hráči, zatím také nic potřebného neabsentuje. Občerstvení ještě budou Češi ladit s místními pořadateli, potřebný zásobník na led mají přímo před šatnou. 

Odpoledne čeká na Šmída jen poslední úkol. Podobně jako ruští pořadatelé bude zkrášlovat. Než z letiště dorazí do haly výstroj reprezentantů, plánuje vdechnout šatně atmosféru.

Vedle české vlajky pověsí na zeď velký transparent. "Nechali jsme vyrobit takovou plachtu s logem olympiády a nápisy," prozradí. Nechybí mezi nimi klasika: Češi do toho! "Je to takové motivační."Další z rubriky

Sáblíková se chtěla podepsat všem, ale došly jí karty. Dojela pro nové

AUTOGRAMIÁDA. Rychlobruslařka Martina Sáblíková se neúnavně podepisovala svým...

Rychlobruslařka Martina Sáblíková přijela domů s cílem: "Počkám do posledního člověka, který si...

Švédové se zlobí na MOV kvůli dopingu: Bylo to politické rozhodnutí

STŘÍBRO. Smutní švédští hokejisté po prohraném olympijském finálovém utkání s...

V Kanadě se po finále olympijského turnaje v Soči hráči a miliony fanoušků radují: "Hokej je naše...

Sáblíková: Medaile ze Soči už je poškrábaná. Ale to jí na kráse neubírá

Martina Sáblíková při exhibičním curlingovém turnaji.

Uplynul už přesně týden od chvíle, kdy v Soči přebrala svoji zlatou medaili, přesto se Martina...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz