Pochybnosti před Soči: budou čeští hokejoví obránci stíhat?

Marek Židlický (vlevo) by měl v Soči patřit k oporám české obrany. O některých dalších jménech se ale diskutuje. | foto: AP

15 2014
V NHL momentálně zrovna moc gólů nedávají, přesto by s útokem čeští hokejisté na olympijském turnaji v Soči problém mít neměli. Daleko větší pochybnosti panují o síle obrany Hadamczikova výběru.

Dopředu je jasné, že úspěch českého týmu bude stát především na pevné a spolehlivé defenzivě. Právě složení zadních řad budí od zveřejnění nominace největší vášně a otázky. Tady jsou ty nejzásadnější: Zaslouží si místo v týmu vítkovický Michal Barinka? Dokáže se vypořádat s rychlostí soupeřů stárnoucí Tomáš Kaberle? Neměla dostat příležitost spíš trojice Hejda, Polák, Čáslava?

Problémy s obranou

Kvalitní obránci začínají být problémem českého hokeje. Fanoušky kromě polemického výběru trenéra Hadamczika trochu straší i zdravotní stav Zbyňka Michálka, jenž kvůli potížím s bokem už skoro měsíc nehraje. "Zatím lehce bruslím a budu si přidávat zátěž. Udělám vše, abych v Soči nechyběl," vzkázal. Pokud se neuzdraví, zřejmě dojde na někoho z trojice Čáslava, Polák, Kindl.

"Jde o trenérovo rozhodnutí a myslím, že je zbytečné o něm polemizovat," reaguje Marek Židlický, elitní bek, na němž bude v Soči ležet největší díl zodpovědnosti. Je pochopitelné, že jako člen týmu nechce kritizovat výběr kouče Aloise Hadamczika, s nímž má navíc dobrý vztah. To ovšem nijak nemírní nervozitu fanoušků a řady odborníků, včetně těch zámořských.

Experti z prestižní kanadské televize TSN například při hodnocení olympijských nominací prohlásili: "Největší slabinou českého týmu bude obrana."

"Asi jako celý hokejový národ jsem byl překvapený nominací Barinky. Trenér Hadamczik argumentoval jeho výkonem na posledním turnaji a také tím, že je sehraný s Krajíčkem. Jenže člověk si pomalu nedovede představit, že proti nejlepším týmům by hráli oni dva v jedné dvojici," pozastavuje se bývalý vynikající obránce a zlatý hoch z Nagana František Kučera.

Opravdu mohou právě tihle dva čelit nájezdům a kombinacím kanadských, ruských nebo švédských hvězd? Pravda je taková, že na tak krátkém turnaji se Barinka s Krajíčkem nemusí vůbec dostat na led. Ale co když se někdo zraní? "Podle mě měl dostat šanci Čáslava, který by v sestavě také nezačal, ale v nároďáku odehrál strašně moc a nikdy nezklamal," tvrdí Kučera.

Hadamczik chce v Soči vsadit na to, že k sobě dá ofenzivního a defenzivního beka. Útočného výletníka Židlického by měl vykrývat Zbyněk Michálek, podobnou úlohu budou mít Ladislav Šmíd a Radko Gudas s Tomášem Kaberlem, resp. Michalem Rozsívalem. Jenže ten první už zmizel z NHL a ten druhý zase v Chicagu nedostává moc příležitostí.

Vítkovický obránce Michal Barinka
Obránce Tomáš Kaberle se vrátil z NHL a oblékl dres extraligového Kladna.

Nejvíc debat vyvolala nominace Michala Barinky (vlevo) nebo Tomáše Kaberleho

"Jsou to zkušení hráči, kteří toho mají hodně odehráno, ale hlavně u Tomáše už ta pohyblivost a rychlost bruslení není taková, co bývala. Proti extralize nebo turnajům Euro Hockey Tour bude olympiáda velký rozdíl," upozorňuje Kučera.

Když národní tým v roce 2010 senzačně vyhrál zlato na MS v Německu, neměl v obraně žádná velká esa. Naopak na poslední olympiádě ve Vancouveru ani s nimi neuspěl. "Věřím, že můžeme udělat dobrý výsledek," tvrdí Židlický.

Přesto může zůstat pro někoho nepochopitelné, proč nedostanou příležitost borci, kteří mají v zámoří výbornou formu a jsou oporami zadních řad svých týmů, což platí o Polákovi s Hejdou. Spousta  fanoušků  poukazuje na údajné protežování a přehlížení hráčů kvůli osobním sporům. To potvrdila nedávná mediální přestřelka mezi Hejdou a Hadamczikem.

Reprezentační trenér má právo nominovat koho chce, klidně třeba Horáčka s Pažoutem. Když s nimi uhraje medaili, budou ho za to nakonec velebit. Pokud však neuspěje, měl by z toho vyvodit osobní odpovědnost. Barinku místo Hejdy v sestavě mu totiž potom nikdo neodpustí.

Nejčtenější

Spolupráce ČOV a Škody končí. České olympioniky bude podporovat Toyota

Olympijské kruhy

Český olympijský výbor bude mít od roku 2019 nového generálního partnera. Škodu Auto, se kterou ČOV...

Další z rubriky

Zkusila jsem lyže olympijské vítězky, chlubí se Křížová

SPOKOJENÁ. Česká lyžařka Klára Křížová v cíli superobřího slalomu v areálu Rosa...

Poprvé v sezoně dokázala bodovat ve třech závodech Světového poháru. A vzestup výkonnosti potvrdila...

Medaile je přeceňovaná. Jde přece o zážitky, říká zlatá Samková

Česká snowboardistka Eva Samková

VIDEO Před dvěma týdny ještě byla pro řadu lidí v Česku neznámá. Pak Eva Samková na olympijských hrách v...

Skikrosařka Komissarovová po pádu v Soči ochrnula od pasu dolů

Ruská skikrosařka Maria Komissarovovbá během tréninku v posilovně.

Skikrosařka Maria Komissarovová se svěřila se svým zdravotním stavem. A její zprávy nebyly dobré....

Najdete na iDNES.cz