Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

Hokejový turnaj na olympiádě: cesta za medailí může být pro Čechy o krok delší

Jaromír Jágr se v Turíně dočkal bronzu. Kolikátí budou Češi ve Vancouveru? | foto: MF DNES

29 2010
O úspěchu hokejové reprezentace rozhodne jediný zápas. Okřídlená věta, kterou při světových šampionátech s oblibou používají jak hráči, tak trenéři, ve Vancouveru totiž platit nemusí. Jak to?

Olympijský turnaj v zemi, která dala světu hokej, totiž může takové zápasy nabídnout hned dva! Před čtvrtfinále přibude ještě osmifinále.

A jelikož Česko nepatří mezi hlavní favority, musí s touto variantou hodně vážně počítat.

Ve Vancouveru budou platit zbrusu nová pravidla. Zůstává sice dvanáct účastníků, ale na rozdíl od Turína nebudou hrát ve dvou šestičlenných, ale ve třech čtyřčlenných skupinách.

Do čtvrtfinále postoupí vítězové skupin a nejlepší tým z druhých míst. A zbylých osm mužstev čeká ještě navíc osmifinále.

základní skupiny

skupina A
Kanada, USA, Švýcarsko, Norsko
skupina B
Rusko, Česko, Slovensko, Lotyšsko
skupina C
Švédsko, Finsko, Bělorusko, Německo

Co to znamená pro Čechy? Buď ve skupině porazit všechny tři protivníky, tedy Slovensko, Lotyšsko a Rusko, nebo doufat v nejlepší druhé místo. Jinak je čeká osmifinále.

Do něj budou týmy nasazeny podle předchozích výsledků: po konci základních skupin se vytvoří hromadná tabulka všech dvanácti účastníků olympiády, z níž vzejde nasazení do čtvrtfinále a osmifinále.

Tedy: pátý bude hrát s dvanáctým, šestý s jedenáctým, sedmý s desátým a osmý s devátým.

První čtyři mužstva tak odehrají o jeden vypjatý zápas méně, což může být na turnaji, který trvá pouhých dvanáct dní, jedním z rozhodujících faktorů. Zvlášť když se osmifinálové duely hrají v noci ze 23. na 24. února a všechna čtvrtfinále jsou na programu hned o den později.

Výběr kouče Vladimíra Růžičky čeká první utkání na turnaji 18. února, kdy změří síly se Slovenskem, za dva dny narazí na Lotyšsko a na závěr se utkají s Ruskem. Právě tato bitva by mohla určit, jestli o úspěchu rozhodne jeden, nebo dva zápasy.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze