Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Příště bez největších hvězd? Olympiáda není náš turnaj, tvrdí NHL

OLYMPIÁDA A HOKEJ. Účast hvězd z NHL na příští olympiádě v Pchjongčchangu není jistá. | foto: AP

12 2014
Crosby, Ovečkin, Zetterberg, Jágr a další hvězdy se těší na start hokejového turnaje na olympiádě v Soči. Někteří fanoušci považují řežby na ledě za nejpřitažlivější disciplínu zimních her. Ale to se může změnit, protože NHL nechce jen tak přerušovat soutěž a pouštět hráče na "přátelské" klání.

Přezdívka "Turnaj století" už zřejmě navěky bude patřit Naganu. V roce 1998 poprvé v historii nastoupili pod pěti kruhy profesionálové z nejslavnější zámořské soutěže, Češi dobyli zlato. Od té doby si málokdo dovede představit, že je olympiáda bez nejlepších hráčů. 

Ovšem ve čtyřletém období mezi turnaji pokaždé probíhají složitá jednání mezi NHL, hráčskou asociací NHLPA, mezinárodní federací IIHF a Mezinárodním olympijským výborem. Ze strany vedení zámořské soutěže není vstřícnost běžnou záležitostí.

"Můžu říct, že by to nemělo trvat tak dlouho. Jednáme, očekávám dřívější dohodu - do šesti měsíců," řekl novinářům v Soči zástupce komisaře Bill Daly ohledně příštích her v jihokorejském Pchjongčchangu. "Ale to samé bych řekl i tehdy v roce 2010."

NHL totiž schválila účast největších hvězd na letošní olympiádě až v létě loňského roku. Do poslední chvíle šéfové kanadsko-americké ligy napínali fanoušky i samotné hráče. A někteří z nich - hlavně Rusové - vyhrožovali, že stejně do Soči poletí i přes zákaz NHL.

Fotogalerie

hvězdy olympijského turnaje v Soči

"Měli bychom se zabývat touhle olympiádou, když ještě nezačala, a ne řešit tu další," požádal Alexander Ovečkin. Právě on byl asi nejviditelnější "rebelem".

Jenže diskuze s mírnou dávkou obav je namístě. Vztah NHL k olympiádě je dlouhodobě vlažný. Daly dokonce označil turnaj za "přátelské klání", vedení ligy se nelíbí, že musí svůj kolos v únoru zastavit.

A to nemluvíme o tom, jaký mají strach, že se někdo z hokejistů zraní.

"To je důležitý faktor. V Turíně se několik klíčových hráčů zranilo a nemohli pomoct svým týmům v NHL. Majitelé z toho byli rozladění," upozorňuje Daly. Třeba podle generálního manažera Ottawy Johna Mucklera připravilo zranění brankáře Dominika Haška na olympiádě jeho klub o Stanley Cup.

Ale zase turnaje v Salt Lake City a Vancouveru hodnotili zástupci NHL pozitivně: žádná zranění, žádný časový posun, triumf domácích mužstev. Proto jim může dělat problémy i příští olympiáda. Zatímco IIHF si slibuje od her v roce 2018 možnost rozšířit popularitu hokeje na asijský kontinent, vzorem má být japonské Nagano.

"Nikdy nemůžete ignorovat asijský trh, je velmi důležitý. Ale teď už jsme na jiném stupni našeho než v roce 1998. A to je třeba zvážit při rozhodování, zda pro vás olympiáda dává smysl v cestě směrem dopředu," prohlásil Daly. "Faktem je, že jsme tu jako hosté a není to náš turnaj. V možnosti dosáhnout co nejlepší úrovně nemáme nad turnajem kontrolu."

NHL by totiž raději obnovila slávu Světového (dříve Kanadského) poháru, který se naposledy konal před deseti lety. Hrozí tedy, že se jednou o Soči bude mluvit jako o "Turnaji století č.2".

Turnaji, kde naposledy startovali ti nejlepší z nejlepších.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze