Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

Hokejový tým pro ZOH má osm tajných náhradníků. Vybírat ale může ze 37

Seznam neseznam, kdyby Vladimír Růžička potřeboval na olympiádu náhradníka, stejně si vezme, koho bude chtít | foto:  Michal Sváček, MAFRA

21 2010
Hokejová reprezentace má pro olympiádu tajný seznam. Je na něm osm náhradníků, pro něž budou dopředu vyřízeny veškeré formality s účastí na turnaji ve Vancouveru. Třeba Rusové nebo Němci záložní osmičku zveřejnili, Češi to však udělat nechtějí. "Ten seznam totiž vůbec není závazný," vysvětluje manažer Martin Urban.

"Pokud se někdo z nominovaných zraní, můžeme stejně sáhnout po všech hráčích širšího výběru. Osm náhradníků jsme nahlásili, ale jen z administrativních důvodů," dodává.

překvapený Šéf Jirásek

O utajených náhradnících nevěděl ani předseda ČOV

Lyžaři, biatlonisté, sáňkaři, snowboardisté... Ti všichni nahlásili a zveřejnili seznam náhradníků pro Vancouver. Hokejisté to neudělali, a to překvapilo i předsedu Českého olympijského výboru Milana Jiráska. "Původně jsem si toho nevšiml. Nevím, jestli šlo o opomenutí, nebo o záměr," komentoval to. Na dopoledním zasedání ČOV schvaloval všechna jména včetně náhradníků, ovšem kromě těch hokejových. Plénum však delegovalo šéfa Jiráska pravomocí schválit i dodatečná jména. S odletem případného náhradníka na hokejový turnaj by tak neměl být administrativní problém.

Reprezentační trenér Vladimír Růžička totiž nechce vytvářet žádnou skupinu V.I.P. náhradníků. V případě, že se někdo ze třiadvaceti hokejových reprezentantů do začátku olympiády zraní, totiž stejně může vybírat ze skupiny sedmatřiceti hráčů, kteří zbyli ze širšího výběru oznámeného už na podzim.

"Osm náhradníků jsme sice napsali, protože to po nás chtěl olympijský výbor, ale řídit se tím nemusíme," upozorňuje Urban. 

"Může se stát, že se třeba trenérovi typově nebude hodit někdo z těch uvedených. Může chtít například obránce s hokejkou na pravou stranu nebo bránícího centra. A ti v seznamu nebudou. Pak by si stejně vybral z těch ostatních."

Idea o osmi náhradnících vznikla na popud Němců. Ti totiž povezou do Vancouveru 23 hráčů z Evropy a nominaci doplní ve Vancouveru osmi jmény ze zámořských soutěží. "Pokud by se jim zranil někdo z NHL, budou mít s sebou rovnou náhradníka z Evropy s vyřízenými formalitami," říká Urban.

Češi ovšem do Vancouveru hráče navíc brát nehodlají. Růžičkův seznam tak zůstane zřejmě jen nepoužitým lejstrem v šuplíku.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze