Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Holuša a jeho cesta do semifinále? Přilepený na předním skle autobusu

VELKÉ ÚSILÍ. Jakub Holuša v rozběhu na 1 500 metrů na olympijských hrách v Riu. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

16 2016
Rio de Janeiro (Od naší spolupracovnice) - Diskvalifikace z mistrovství Evropy v Amsterdamu ho nestrašila. Horší dýchání v rozpáleném brazilském dopoledni zvládl. Nejtěžší momenty prožil český mílař Jakub Holuša při cestě na olympijský stadion v Riu de Janeiro - málem se nevešel do autobusu... Nakonec dorazil včas. A po vítězství v rozběhu na 1500 m ho ve čtvrtek 18. srpna čeká semifinále.

Vítězný rozběh = poklidný rozjezd olympiády?
Bylo to lepší, než jsem si myslel, i když bylo docela teplo a hůř se mi dýchalo. Už při rozcvičení jsem se cítil skvěle a říkal jsem si, že to je úplně něco jiného než na loňském mistrovství světa v Pekingu. Samozřejmě, dlouho jsem trénoval, takže je tam určitá závodní nejistota, jestli to bude nebo nebude táhnout. V tréninku bylo všechno super a v závodě se to potvrdilo. Běželo se mi dobře. Nohy byly zatáhlé, takže semifinále by mohlo být ještě lepší. Jsem spokojený, že jsem nevydal ze sebe vše a přitom se mi běželo dobře.

Navíc jste rozběh zvládl nejrychleji ze všech - za 3:38,31 minuty.
Nebylo to pomalé, ale běželo se mi dobře. Kdyby to byl pomalý závod, kontroloval bych ho. Jsem rád, že se mi to povedlo i takticky. Komfortně jsem se dostal na kilák, bez šťouchnutí. Nikdo se nehnal dopředu, zrychlované to bylo plynule a já byl vepředu, takže jsem nemusel udělat velký zátah.

FAVORITÉ POD KONTROLOU. Jakub Holuša v rozběhu na 1 500 metrů na olympijských...

Diskvalifikace z rozběhu na mistrovství Evropy v Amsterdamu vás nestrašila? Dával jste si pozor na lokty?
Už mě to nestraší. Soustředím se na maximální výkon. Kdybych se měl v hlavě zabývat tím, co bylo, těch věcí by už bylo tolik... Mám nový cíl, novou cestu a první krok je hotový.

Bylo pro vás důležité, že jste rozběh vyhrál? Chtěl jste soupeřům ukázat, že jste dobře připravený?
Myslel jsem, že jsem druhý. Keňan Kwemoi do toho šel, ale nevnímal jsem, jestli jsem před ním nebo za ním. To je úplně jedno.

Udělal jste v závěrečné přípravě na olympijský vrchol něco jinak než v loňské sezoně?
Tehdy jsme se vrátili z hor, já zaběhl české rekordy. Pak už jsme nikam nejeli, do mistrovství světa ale zbýval tak měsíc. Chtěl jsem do hor, ale už to nešlo, zůstali jsme doma a formu jsem neudržel. V Česku byla obrovská horka a já se uvařil. Letos jsem byl měsíc v horách a od návratu jsem to měl devět dní do startu. Mám vyzkoušené, že tohle mi sedí.

Fotogalerie

Organizátorům her je vyčítáno spousta nedostatků. Jak zatím vnímáte olympiádu vy?
Je to celé takové srandovní. Když člověk vidí tyčku, kde nejdou stojany... Myslel jsem si, že půjdu v klidu spát, ale pršelo a pak nešly stojany, tak jsem stejně šel spát o půlnoci. Jídlo je ve srovnání s předešlými olympiádami špatný, doprava hrozná. Nám nejel autobus. Všechno mu tam svítilo, asi mu odešlo turbo, nefungovala klimatizace. Tunelem do kopce před stadionem jsme jeli asi dvacet. Všichni na něj troubili a já se modlil: Jestli mu to zdechne, nepřijedu na start.

Měl jste časovou rezervu?
Měl jsem osmapadesát minut do momentu, než musím začít klusat. Stihlo se to, ale měl jsem trochu nahnáno. I řidič se pak začal modlit a děkoval Bohu, že dojel, protože jinak by ho asi ukamenovali. Ale stejně - na autobus v 8.05 jsme přišli o deset minut dřív a bylo všude plno. Stoják. To mi přijde taky hrozný.

Cestoval jste na olympijský závod vestoje?
Ne. Seděl jsem u řidiče na palubovce opřený o přední sklo. Abych seděl. Ale kdyby se něco stalo, tak jsem mrtvý.Další z rubriky

Tonžský taekwondista chce na zimní olympiádu jako běžec na lyžích

Pita Nikolas Taufatofua coby vlajkonoš výpravy Tongy na olympijských hrách v...

VIDEO Pita Taufatofua, který byl vlajkonošem výpravy souostroví Tonga při slavnostním zahájení letošních...

Kvůli dopingu v Soči nesmějí závodit i čtyři ruští skeletonisté

KUK. Alexandr Treťjakov si jede pro zlato ve skeletonu.

Mezinárodní federace bobového sportu a skeletonu pozastavila činnost čtyřem ruským skeletonistům....

Keňský olympijský funkcionář byl zatčen pod postelí v bytě plném bot Nike

Ben Ekumbo

Viceprezident Keňského olympijského výboru byl v pondělí zatčen kvůli podezření z rozkrádání....Najdete na iDNES.cz