Horáková dělá ve vesnici bikrosovou osvětu: Nejsme bezmozci

Bikrosařka Jana Horáková má svůj závodní speciál v olympijské vesnici u sebe na pokoji. | foto: Jaroslav Beránek, iDNES.cz

17 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Má čtyři medaile ze světových šampionátů, tři z mistrovství Evropy a pro cenný kov si přijela i do Pekingu. Seznamte se s možná největší medailovou nadějí cyklistické části české olympijské výpravy s bikrosařkou Janou Horákovou.

Při rozhovoru se pořád směje. Zdravě věří ve své schopnosti, ale nedělá ze sebe hvězdu. Na bikrosové trati v Pekingu čeká olympijská premiéra nejen na ni samotnou, ale také na její sport.

. Jana Horáková

Narozena: 4. 9. 1983 v Prostějově. Úspěchy: 1. na MS 2003, 2. na MS 2004, 3. na MS 2002 a 2007. 1. na ME 2003, 2. na ME 2004 a 2006.

Bikros se stal novým olympijským sportem a Česku tím vyvstala nová naděje na medailové úspěchy. Jana Horáková a Michal Prokop patří mezi vyznavači malých kol a zvlněných tratí mezi absolutní světovou špičku.

Odborný časopis Velo v předolympijské příloze dává Horákové vůbec největší naději ze všech českých cyklistů. Každému závodníkovi přiřkl reálný cíl a metu, o které může snít. A co napsal o čtyřiadvacetileté bikrosařce? Reálný cíl medaile, snít může i o vítězství!

Co takové prognóze říkáte?
Tak to je vtipné... Medaile reálná je, ale o zlato asi moc nebojuji. Angličanka Readeová je hodně velká favoritka a my ostatní budeme bojovat o zbývající místa. Mám cíl získat medaili, to by mě hodně potěšilo, ale když to nevyjde, zklamaná nebudu. Mrzelo by mě, kdybych se nedostala do osmičlenného finále. Pak už se jede na jednu jízdu, to je risk nebo zisk.

Napadlo vás, jak moc se může ve vašem změnit, kdyby to vyšlo? Podívejte, jaký rozruch je teď kolem Kateřiny Emmons nebo Davida Kosteleckého...
Ne, o tom jsem nepřemýšlela. Až to bude, tak to bude. Když se zadaří, budu ráda, ale aby se něco měnilo, to zase nepotřebuju.

. Bikros

Nový olympijský sport

Bikros, neboli bicycle moto cross (BMX) vznikl v 60. letech minulého století v USA jako přípravný sport pro budoucí motokrosaře. Časem se osamostatnil, od roku 1981 měl svoji světovou federaci, která se o dvanáct let později začlenila do Mezinárodní cyklistické unie (UCI). Letos má olympijskou premiéru.

Závodí se vyřazovacím způsobem na 300 až 400 metrů dlouhé trati, která je plná skoků a zatáček. Start je se z osmimetrové rampy, která dodá bikrosařům potřebnou počáteční rychlost.

V Pekingu startuje 32 mužů a 16 žen, rozřazovací jízdy na čas a mužské čtvrtfinále se jednou ve středu 20.8., semifinále a finále o den později.

Jste nervózní?
Už trošku jo, cítím, jak se to blíží. Doufám, že budu nervózní jen teď a před startem už ne.

V Pekingu jste už od úterý, ale teprve zítra vás poprvé pustí na bikrosovou trať. Jak se celou dobu připravujete?
Vyhovuje mi, když si před závody dám trošku oraz, je to lehčí, a to mi celkem vyhovuje. Chodím do posilovny a jezdím sprinty na uzavřeném okruhu kousek od vesnice.

Premiéru máte nejen vy, ale celý bikros. Jak se tady coby průkopnice cítíte?
Ze všeho jsem nadšená, v olympijské vesnici se cítím výborně.

Děláte bikrosovou osvětu?
Spousta lidí o našem sportu nic neví nebo mají hodně zkreslené představy. Když je příležitost, tak se to snažím uvést na správnou míru. Občas si třeba někdo myslí, že jsme bezmozci, kteří to pustí bezhlavě z kopce dolů. Tak jim vysvětluju, že to tak není. Při bikrosu se musí se hodně přemýšlet, člověk nesmí být unáhlený, nesmí vypínat mozek. Jediná sekunda může rozhodnout celý závod, proto musíte jet s chladnou hlavou.

Podívejte se, jak vypadá závod BMX na olympijské trati v Pekingu:Nejčtenější

Další česká medaile na olympiádě mládeže, oštěpař Florian má bronz

JEDINÝ POKUS. Oštěpařka Barbora Špotáková se na MS v Tegu připravuje na svůj

Třináctou medaili získala česká výprava na olympijských hrách mládeže, oštěpař Martin Florian...

Dvě Barbory. Zlaté české naděje pro olympijské Tokio či Paříž

Barbora Malíková si doběhla pro zlato na mládežnické olympiádě v Buenos Aires.

Vyrostou z nich hvězdy pro hry v Tokiu či Paříži? Češky Barbora Seemanová a Barbora Malíková zatím...Další z rubriky

Trenér zlaté oštěpařky Černý: Zlom přišel v Aténách

Barbora Špotáková a její trenér

Doporučujeme Atletický trenér Rudolf Černý spolupracuje s Barborou Špotákovou devátým rokem. Jak přiznal při...

Plavec Jedlička: Takový masakr jsem nečekal

Jiří Jedlička

Tušil, že se v pekingském bazénu budou dít velké věci. Ale realita předčila jeho očekávání. Jiří...

Poslechněte si olympijskou píseň Tří sester pro oštěpařku Špotákovou

Oštěpařka Špotáková (vlevo) a zpěvák Lou Fanánek Hagen

VIDEO Zlatá olympijská vítězka Bára Špotáková patří mezi nadšené fanynky Tří sester. Kapela se oštěpařce...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz