Hořkosladká etuda ledové krásky

20 2006
Praha - Toto je příběh krásné, mladé a úspěšné dívky, lemovaný nekonečným smutkem. Hana Mašková zůstala posledním ostrůvkem radosti pro svoji maminku, zdrcenou rodinnou tragédií. Těžce nemocný, bolestmi trpící muž paní Maškové spáchal sebevraždu, předtím zabil jejich dvě děti. Veškeré své naděje tedy upřela maminka na malou Hanku.

Po stopách medailí

Z děvčátka mohla vyrůst skvělá pianistka, jenže k ledu ji to táhlo silněji.

"Za dobu, než přehraju klavírní etudy, bych odjela nejméně tři volné jízdy," vyřkla.

Štíhlá, tmavé oči, snědá pleť, rozpačitý úsměv. Trojitý skok se nikdy nenaučila, ovšem v tehdejším ženském krasobruslení jich bylo jako šafránu.

 Poslední noční tramvají jezdila ve čtyři hodiny na první ranní trénink. Potom škola, hodiny baletu, klavíru, němčina, další trénink.

A odměna? Celý národ vysedával u černobílých obrazovek, když ladná Mašková vyzývala na souboj temperamentní Němku Gaby Seifertovou. Obě výtečné ve volné jízdě, obě se trápily s povinnými cviky.

Ve Västerasu 1968 konečně triumfovala, stala se evropskou mistryní. Vzápětí, na olympiádě v Grenoblu, jí před volnou jízdou patřila až čtvrtá příčka. Odpověděla životním výkonem. Pohybová báseň na tóny Smetanovy Vltavy měla cenu bronzu.

"Hanka? Prima holka, děsně hodná. Byla s ní legrace," vzpomíná kamarádka Eva Romanová, mistryně světa v tancích na ledě.

Zvrat přivodil koncert Karla Gotta, kde Mašková poznala textaře Jiřího Štaidla. Zrodila se spalující láska i ničivé trápení.

"Za rok, co spolu chodili, mi připadala, že zestárla o deset let," vzpomíná její trenérka Míla Nováková. "Ale nedokázala se vymanit ze zajetí toho vztahu. Nemůžu, mám Jirku hrozně ráda, povídala mi a plakala."

Přetaženou, nervózní krasobruslařku najednou děsily lidské davy, závodila s třesoucími se koleny.

Z mistrovství světa v Coloradu Springs 1969 odstoupila. Horečka, zněl oficiální důvod. "Ve skutečnosti byla psychicky vyřízená," říká Míla Nováková.

Mašková zkusila revue, jenže zákonům tvrdého byznysu nepřivykla.

V březnu 1972, unavená a nevyspalá, uháněla v noci autem z Paříže do Tours, když se proti ní vyřítil vojenský kamion. Neodvratná srážka ukončila ve 22 letech život ledové krásky. Dodýchala ještě v sanitce.

Maminka Hany Maškové zemřela před pěti lety po těžké duševní nemoci.

"Žádní pozůstalí nebyli. Když ministerstvo financí nařídilo vyklidit byt, našli v něm i bronzovou medaili z Grenoblu. Tak se dostala až k nám," vypráví Hana Havránková z Národního muzea.

V těchto dnech je k vidění na výstavě v pražském Lobkovickém paláci.

Autor:


Nejčtenější

Příliš bohatý život a předčasná smrt mocného funkcionáře Baumanna

Patrick Baumann hovoří v Los Angeles o chystaných olympijských hrách.

VIDEO Patrick Baumann byl snad všude. Mnohému předsedal, kdekomu šéfoval. Hodně toho změnil, počtu...

Třetí zlato z olympiády mládeže. Malíková vyhrála čtyřstovku

Talentovaná atletka Barbora Malíková

Atletka Barbora Malíková vyhrála na olympijských hrách mládeže závod v běhu na 400 metrů a získala...Další z rubriky

Švédové při oslavách porušili olympijská pravidla


Stockholm Švédští hokejisté při oslavách zlatých medailí porušili olympijská pravidla. Při triumfálním...

Neumannová: Líp to dopadnout nemohlo

Kateřina Neumannová, dcera Lucie

V očích měla únavu. Přátelé hodovali na její počest v pizzerii, ale ona jen vodou zapila...

V Turíně mi nic nechybělo, tvrdí Jágr

Česko - Švédsko, Jágr

New York, Praha Chybělo Jaromíru Jágrovi na olympiádě v Turíně zázemí a nerozuměl si s koučem, jak psaly americké...Najdete na iDNES.cz