Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Horší než čeští skokani byl jen Kazachstán

Německý skokan Schmitt oslavuje vítězství saltem - To bylo radosti... Německý tým získal o pouhou desetinu bodu olympijské zlato v závodu družstev, Schmitt to oslavuje efektním saltem. | foto: Reuters

18 2002
Park City - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Fantastickou bitvu svedla na velkém můstku v Utah Olympic Parku světová skokanská smetánka v soutěži družstev. Ze zlatých olympijských medailí se bouřlivě radovali Němci, kteří na druhou příčku odsunuli tým Finska zásluhou neuvěřitelného rozdílu jediné destiny. Bronz získali ve velké pohodě skákající Slovinci, jež za sebou nechali papírově silnější celky Rakouska a Japonska. Kdesi v úplně jiné galaxii bojovali čeští skokani, kteří obsadili předposlední dvanáctou příčku a porazili pouze Kazachstán.

První z Čechů se na můstku představil Jan Matura, který v ani jednom kole nepřelétl stometrovou hranici. "Odrážel jsem se brzy, což je tady stokrát horší než pozdní odraz," podotkl sklesle bývalý sdruženář. "Jsem trotl," objevil se v jeho tváři aspoň náznak úsměvu.

Svěřenci trenéra Jiroutka se prali o příčky na chvostu startovního pole s Kazachstánem, Spojenými státy a Francií. Kazach Polunin byl však v prvním skole diskvalifikován a předplatil tak svým kolegům poslední místo. "Nekoukáme, s kým bojujeme," upozornil Matura. "Snažíme se skákat co nejlépe. Že dopadáme, jak dopadáme, je zase jiná věc," dodal.

"Když jste v prvním kole předposlední, těžko se pak hledá motivace," pokračoval Michal Doležal, jenž dosáhl skoků dlouhých 107 a 102 metry. "Mám krizi, nedaří se, nechci být sprostý," sypal ze sebe. Nepropadal však beznaději a pokoušel v sobě udržet optimismus. "Nevdávám se, budu makat dál," sliboval. "Další olympiáda je za čtyři roky a já pro ni udělám úplně všechno."

V prvním kole se na půl metru příblížil hranici označené cifrou 120 mladíček Jan Mazoch, podobně se mu dařilo i ve zkušebním kole. "Dva nejlepší skoky, které jsem tady předvedl. Na takových závodech mi to přijde docela dost," liboval si šestnáctiletý student z Franštátu. "Jsem rád, že mi nedali patnáct metrů, hned mám lepší pocit."    

Jakub Janda se ve svém posledním skoku rozloučil se zimními olympijskými hrami v Salt Lake City rovněž důstojně (120,5). Celkově však výkon českého družstva na veselejší než dvanáctou pozici nestačil.

"Lidé budou říkat, že jsme byli na výletě," tuší Michal Doležal. "Jenomže nevidí, že tomu dáváme úplně všechno a že jsme z našich výsledků taky psychicky špatní."

Pořadí:
1. Německo (Hannawald, Hocke, Uhrmann, Schmitt) - 974,1 bodu
2. Finsko (Hautamaeki, Lindström, Jussilainen, Ahonen) - 974,0
3. Slovinsko (Fras, Peterka, Kranjec, Zonta) - 946,3
4. Rakousko - 926, 8
5. Japonsko - 926,0
6. Polsko - 848,1
7. Švýcarsko - 818,3
8. Korea - 801,6
9. Norsko - 790,8
10. Francie - 755,1
11. USA - 728,4
12. Česko - 724,6
13. Kazachstán - 621,1

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze