Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Děti, sportujte! kázali olympionici. Hradilek pak porazil Vítkovou

1 2014
Když sami chodili na základní školu, zdálo se jim, že tělocviku mají málo. Teď, podpořeni zlověstnými statistikami a grafy, naskočili olympijští medailisté Vavřinec Hradilek a Veronika Vítková do projektu Olympijský viceboj, který má rozvíjet pohyb a sport na školách.

Doběhla se strhaným výrazem v obličeji a pomyslela si: "Ty děti jsou dneska ale sakra rychlé." Nejlepší žačka předběhla Veroniku Vítkovou v člunkovém běhu na 4x10 metrů o čtrnáct setin sekundy. Biatlonistka se zubila a kroutila hlavou: "Je vidět, že mám co zlepšovat, když mě poráží i malé děti."

Olympijský viceboj

Nový program navazuje na podzimní projekty ČOV ze série Česko sportuje, do nichž se zapojilo přes 400 tisíc lidí. Ve školním víceboji budou děti plnit šest disciplín (sprint, běh na 500 m/1000 m, hod kriketovým míčkem, shyby, hluboký předklon, skok daleký z místa), které kombinují výbušnost, rychlost, běžeckou a silovou vytrvalost a pohyblivost. Cílem je zapojit co nejvíce žáků a sledovat jejich zlepšení. Nejaktivnější školy získají sportovní ceny a navštíví je známí čeští olympionici. Už během první hodiny od startu se do projektu registrovalo asi 350 škol.

Desetiletá blondýnka Diana mezitím, co se sportovní hvězda dělila o zážitky, zářila štěstím. Vždyť právě předběhla stříbrnou medailistku z olympijských her v Soči.

"Paráda," šklebila se na celou tělocvičnu a ochotně pózovala fotografům. Byl to pro ni velký den. "Děti vidí, že když na sobě budou makat, tak mohou jednou něco dokázat," starala se Vítková o motivaci.

Po její pravé ruce závodil s velkou vervou další olympijský hrdina - vodní slalomář Vavřinec Hradilek. Oba slavní sportovci se stali patrony nového projektu Českého olympijského výboru nazvaného Olympijský viceboj, který má děti povzbudit k pohybu a sportu.

Zatímco v roce 1995 proseděly děti u televize průměrně dvě hodiny denně a proběhaly zhruba tři hodiny, o téměř dvacet let tvoří u českých dětí pohyb už jen 45 minut každého dne. Doba u televize se přitom nezměnila, jenže do života zásadně vstoupily počítače a nyní již všudypřítomný internet.

"Přibývá stále více obézních dětí," upozorňuje Martin Doktor, dvojnásobný olympijský vítěz a sportovní ředitel ČOV. "Zájem o pohyb mezi mládeží je – stačí jim pouze nabídnout sport zábavnou formou. Nemusí to být ani finančně náročné. Věříme, že se ještě v tomto školním roce zúčastní až 60 tisíc žáků."

Fotogalerie

První část víceboje, zmiňovaný člunkový běh, představili olympionici jako první na Základní škole Slovenská na Vinohradech. "Sport mi přinesl kamarády. Do osmnácti let jsem ho bral hlavně jako tábor, turisťák. Bavil jsem se jím a to mi zůstalo dodnes," tvrdí Hradilek, jenž na Vinohradech ovládl ukázkový sprint.

Nyní se do školy vrátil v pozici svalnatého šampiona, jenž žádá alespoň hodinu tělocviku týdně v rozvrhu navíc. "Tělo se uklidní a mysl se může soustředit na jiné předměty," řekl mistr světa na divoké vodě. Takový nápad vítá i ministr školství Marcel Chládek, který chce zavést třetí hodinu tělocviku.

A co na to samotné děti, jichž se opatření dotýkají nejvíce? "Chceme další tělocvik. Je to nejlepší hodina," vítají sportovní přídavek a překřikují se v dalších argumentech: "Můžeme tam dělat cokoliv. Třeba si hrát na babu."

Autor:


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Holky ze třídy házely krikeťákem dál než já, vzpomíná Hradilek

Kajakář Vavřinec Hradilek navštívil školu Slovenská na Vinohradech, aby

VIDEO Dnes má bicepsy jako dvě urostlé kýty a jistě by přehodil celé hřiště a atletickou dráhu k tomu. Na...

Brečela jsem. Skoro po každém dojezdu, líčí Veronika Moravcová

ŠŤASTNÝ PÁR. Veronika Moravcová byla nepřehlédnutelná. Nejen kvůli svému...

VIDEO Nejhorší na biatlonu jsou nervy na střelnici. Hrozné pro závodníka, ale dost možná ještě horší pro...

Ruský vicepremiér: Olympijské hry v Soči vydělaly 1,5 miliardy rublů

HRY SKONČILY. Momentka ze slavnostního zakončení zimních olympijských her v...

Olympiáda v Soči je nehorázně drahá, kritizovali jedni. Příjmy z her převýšily výdaje o 1,5...Najdete na iDNES.cz