Hranice úspěchu: jako nit, jako Nil

Stanislav Ježek - Kanoista Stanislav Ježek si v české kvalifikaci vybojoval nominaci na olympiádu do Pekingu. | foto: Stanislav ZbyněkČTK

13 2008
Vítězství je krásné dítě, k němuž se hrdě hlásí mnoho otců. Po sirotě v podobě porážky každý plivne: Fuj, hanbářko! Tisíc chytráků hned ochotně snese tisíc argumentů. Tisíc chytráků ochotně přispěchá se zaručenou pravdou, co za neúspěchem vězí.

Kanoista Ježek vyjel do finále slalomu druhý, užuž se dotýkal hvězd. Pak zůstal bez medaile skoro směšný, jako padlý Ikaros.

Podcenění, sebeuspokojení, malá koncentrace, špatný odhad. Všechny možné výčitky mohou v případě poptávky padnout k nohám, které nevystoupaly na stupně vítězů. Nejtrýznivější je zůstat milimetry od úspěchu; v šedi průměru si vás nikdo nevšimne, pod vrcholem jste krásným terčem kritiků.

Mezi skvělým triumfem a frustrujícím zmarem se line nesmírně tenká hranice. Podstupte torturu nelidské dřiny, dbejte na každý detail. Pak foukne špatný vítr, zakopnete o drn, mezi dlaněmi vám (že, Petře Čechu?) propadne jednoduchý míč.

. Pohled MF DNES

Vysměje se vám náhoda – prý Bůh, když se nechce podepsat. Čechův krutý kiks, který stál fotbalisty Euro, je ten nejlepší příklad.

Po bolestivém konci se okamžitě vynořila kupa příčin ztroskotání. Čert vem, že některé z nich byly oprávněné; v případě postupu by se nedostaly na povrch. Zář úspěchu by překryla všechny stíny. Na padlého se hned snese hejno supů. Lačně klovou, trhají živé maso.

Je banální hájit se tím, že linie mezi úspěchem a porážkou je nepostřehnutelně tenká? Ano, je to banální. Banální tak, že o tom vlastně nelze soustavně psát, aniž pisatel dává všanc zdání erudovanosti.

A přesto je to čas od času dobré připomenout. Ano, úspěch a zmar dělí velmi úzká hranice. Překročit ji však bývá obtížnější než přeplavat Nil plný krokodýlů.

Autor:


Nejčtenější

Seemanová zářila na olympijských hrách mládeže, vyplavala druhé zlato

Barbora Seemanová ještě nemůže uvěřit svému triumfu na olympijských hrách...

Stává se jednou z hvězd olympijských her mládeže, česká plavkyně Barbora Seemanová získala v Buenos...

Třetí zlato z olympiády mládeže. Malíková vyhrála čtyřstovku

Talentovaná atletka Barbora Malíková

Atletka Barbora Malíková vyhrála na olympijských hrách mládeže závod v běhu na 400 metrů a získala...Další z rubriky

Špotáková je nově nadporučicí. A s Abakumovovou už se přátelí

Barbora Špotáková, David Kostelecký, Vlasta Parkanová

VIDEO Už ne hodností poručice, ale nově jako nadporučice se bude po vojensku hlásit Barbora Špotáková....

Robert Změlík dražbou dresu Špotákové zachraňoval čest desetibojařů

Robert Změlík při návštěvě Českého olympijského domu v Pekingu

Robert Změlík, úspěšný vydražitel dresu oštěpařky Barbory Špotákové, pořídil tento suvenýr pro...

Poslechněte si olympijskou píseň Tří sester pro oštěpařku Špotákovou

Oštěpařka Špotáková (vlevo) a zpěvák Lou Fanánek Hagen

VIDEO Zlatá olympijská vítězka Bára Špotáková patří mezi nadšené fanynky Tří sester. Kapela se oštěpařce...Najdete na iDNES.cz