Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hrdý mormon, který si zamiloval Moravu

7 2002
Salt Lake City - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) Tate McCotter je osmadvacetiletý Američan, který s dovede s dojetím vyprávět, jak jeho otec dlouhá léta sloužil v armádě a bojoval ve Vietnamu. Neříká to ovšem anglicky, ale češtinou, na které je patrný vliv moravského nářečí. "Su hrdý, že su Američan, ale když budeme hrát proti Čechům, budu fandit jim. Moc jim přeju další zlato," tvrdí bývalý mormonský misionář, který v Salt Lake City jako dobrovolník pomáhá české olympijské výpravě.

Když před rokem viděl v televizi výzvu, že organizační výbor shání dobrovolníky se znalosti neanglických jazyků, nezaváhal ani na okamžik a přihlásil se. V práci si vzal měsíc neplaceného volna, ale ušlého zisku vůbec nelituje. Trochu tak boří představu o Američanech jako otrocích dolaru. "Peníze nejsou všechno. Já se teď budu moci do konce života chlubit, že jsem byl několik dnů ve společnosti Dominika Haška nebo Jaromíra Jágra," říká s úctou muž, jehož čepici zdobí odznáček s nápisem MLUVÍM ČESKY.

Obálka s letenkou do Československa
McCotterův flirt s češtinou začal v roce 1992, když se rozhodl odejít na misijní službu. Pravověrní mormoni považují za čest, jestliže mohou šířit svou víru ve světě. Před lety si třeba získal v Utahu velkou popularitu nadějný basketbalista Shawn Bradley, který přerušil kariéru v NBA a odešel sloužit do Austrálie. "Vždycky dostanete obálku a čekáte, co v ní bude. Může tam být Afrika nebo třeba Severní Karolína," vypráví Tate. "Není to ale žádná dovolená. Všechno si musíte platit sami a při misii si nesmíte vydělávat žádné peníze."

Když rozlepil obálku on, stálo tam: Československo. "O vaší zemi jsem toho moc nevěděl, ale znal jsem řadu vašich dobrých hokejistů. Třeba Jágr už byl tenkrát slavný," říká Tate a ještě dodá, že v NHL od té doby fandí Pittsburghu.

Při své misi začínal nejprve v Hradci Králové, po šesti měsících se stěhoval do Kroměříže, chvíli byl ve Zlíně a nakonec i v Praze. "Stálo mě to 350 dolarů měsíčně. V Praze samozřejmě trochu víc, protože každý si myslel, že když jsem Američan, musím mít kapsy plné dolarů." Při svém pobytu měl nejvíce práce s tím, aby vysvětlil lidem, kdo jsou to vlastně mormoni. "Moc se o nich nevědělo, hodně lidí u vás si nás pletlo s jehovisty. A taky jsem učil angličtinu. Samozřejmě zadarmo."

Také Američané mluví hantecem
Po roce se vrátil domů, ale Česku nedal sbohem. Když se mu v roce 1997 naskytla příležitost jít pracovat do Brna, neměl o čem přemýšlet. "Byla to jedna distribučnbí firma. Ti lidé měli spoustu dobrých nápadů, ale bohužel žádné peníze." Po osmi měsících se tedy McCotter s Brnem rozloučil. "Ale pochytil jsem aspoň něco z hantecu," směje se.

Dnes je ženatý a má dvě děti. "Řeknu vám, že mít jednu ženskou doma dá pěknou fušku. Vůbec nechápu, jak jich kdysi dávno mohli mít mormoni třeba dvacet." Rodinu vzal sebou i do České republiky. První dny chtěla manželka zpátky, ale pak se jí tam zalíbilo. "Ona je z Missouri, tak to byl pro ni trochu šok. Já jsem prostě do Moravy zamilovaný. Když byly v roce 1997 velké povodně, šel jsem okamžitě pomáhat do Otrokovic."

Slivovici v Utahu neseženete
Tate je skálopevně přesvědčen, že čeští hokejisté obhájí v Salt Lake City olympijské zlato. A bude jim prý fandit i v případě, když při cestě za medailemi narazí na Američany. "Už mám koupený Haškův reprezentační dres, vlajku, tričko a lístek na zápas se Švédskem. Také bych se chtěl u nás v Soldier Hollow podívat na Katku Neumannovou. To bude další zlato, tak bych si to nechtěl nechat ujít," říká Američan, jehož sportovní víru by mu mohla řada českých fanoušků závidět.

Ještě se pyšně pochlubí, že v hotelu, kde pracuje jako manažer, se točí plzeňský prazdroj. "Ale slivovici tady bohužel neseženete," dodá napůl smutně.

Tate McCotter před českým domem v olympijské vesnici

Autor:


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Norové žádají vrácení dopingových medailí


Oslo Představitelé Norského olympijského výboru vyzvali podle rakouské tiskové agentury APA Mezinárodní...

Zlatou medaili dostala Slucká až doma


Moskva Kopii zlaté olympijské medaile dostal krasobruslařka Irina Slucká během slavnosti na Rudém náměstí...

Lyžaři byli vymazáni z olympijských listin


Kuala Lumpur Rakouští běžci na lyžích Marc Mayer a Achim Walcher byli dodatečně vyloučeni z letošních zimních...Najdete na iDNES.cz