Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hříšníci jsou v americké nominaci

22 2004
Praha - "Do Atén pošleme pouze čisté sportovce," vyhlašovali ještě nedávno představitelé Amerického olympijského výboru. Do Řecka však odeslali seznam, ve kterém figurují sprinterka Torri Edwardsová a čtvrtkař Calvin Harrison. Oba přitom vyšetřuje Antidopingová agentura kvůli pozitivním dopingovým testům!

Jejich jména na seznamu americké výpravy potvrdil agentuře Reuters mluvčí Amerického olympijského výboru Darryl Siebel. "Seznam sportovců je u atletů totožný se seznamem, který nám odeslalo vedení Americké atletické federace v pondělí," řekl Siebel.

Po skončení americké olympijské kvalifikace v Sacramentu zveřejnilo vedení Americké atletické federace předběžnou nominaci atletů do Atén - byli v ní zahrnuti všichni, co splnili obě podmínky pro start v Řecku: umístění mezi prvními třemi na "trials" a splněný limit IAAF.

Podle amerického práva totiž sportovci, kteří teprve čekají na vyšetřování nebo jejich vyšetřování probíhá, nemůžou být zbaveni účasti na olympijských hrách.

Mezinárodní olympijský výbor už dopředu oznámil, že změny v olympijských nominacích se za specifických okolností budou moct dělat do poloviny srpna. Specifickými okolnostmi jsou také pozitivní dopingové případy.

Mistryně světa z Paříže 2003 Torri Edwardsová vypovídala před arbitrážním panelem v Orange County v pondělí déle než čtyři hodiny, rozhodnutí však nebylo stanoveno. Sprinterka měla pozitivní test na stimulant nikethamid na dubnovém mítinku na ostrově Martinique a může dostat až zákaz činnosti na dva roky. Edwardsová je přitom jednou z favoritek v obou sprintech, počítá se s ní do štafety a její vyřazení by bylo skutečným oslabením týmu USA.

Calvin Harrison jako člen štafety na 4x400 m měl pozitivní test na stimulant modafinil na americkém šampionátu v roce 2003. Vzhledem k tomu, že se jednalo o jeho druhý pozitivní test na stimulant, hrozí mu také dvouletý trest. Jeho slyšení před arbitrážním panelem je naplánováno na příští pondělí.

Kompletní sestava amerického olympijského týmu bude zveřejněna ve čtvrtek.

Torri Edwardsová při americké olympijské kvalifikaci

Autor:


Další z rubriky

Největší vítězové umlčeli válku


Atény Nezískali medaili, přesto jsou vůbec největšími hrdiny her. Podařilo se jim mnohem víc, takřka...

Romane, milujeme tě, volali v Rychnově


Rychnov nad Kněžnou Ranní slunce odhaluje městečko schované v údolí. Rychnov nad Kněžnou, místo, jež desetibojař Roman...

Měli blízko, medaile nezískali. Proč?


Praha Jediné umístění dokáže ve sportu spustit takový vodopád slz. Čtvrtá příčka. Ani druhá, dokonce ani...Najdete na iDNES.cz