Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hruška se pokoušel zdolat Olymp

11 2000
P r a h a - Většina předních silničních cyklistů startuje v současné době na Tour de France, kde české barvy zastupuje pouze Pavel Padrnos. Další jezdci stájí první kategorie Jan Hruška (Vitalicio Seguros) a Ján Svorada (Lampre Daikin) chybějí, protože jejich týmy pořadatelé nepozvali. Volný čas tak využívají k přípravě, která směřuje k olympijským hrám v Sydney.

Nejzkušenější z českých cyklistů Svorada, který šlape v profesionálním pelotonu už desátou sezónu, tento týden absolvuje zdravotní a výkonnostní prověrku v Itálii a poté se rozjede v krátkých závodech. Již nyní se těší na španělskou Vueltu, třetí z nejprestižnějších etapových závodů. "Myslím, že právě na Vueltě pojedou i moji největší olympijští soupeři," uvažuje Svorada. "Nemám čeho litovat. Zajet kvalitně Giro, Tour i Vueltu a pak ještě olympijský závod, to prostě pořádně nelze stihnout."

Po vyhrané etapě na Giro d'Italia a nedokončeném závodě na mistrovství České republiky v Luhačovicích se Svorada rozhodl po řadě let pro týden strávený uprostřed léta bez kola. Nejdřív se opakovaně trápil na zubařském křesle, pak se pro změnu díval z posedu v lese na kapitální srnce. "To je nádherná relaxace, příroda a božský klid," pochvaloval si absolvent mysliveckých zkoušek. Na hony však nepomýšlí - nevlastní ani pušku.

Svoradovi, ale i dalším jezdcům nominovaným na olympiádu, zaslal minulý týden Český cyklistický svaz písemné stvrzení nominace. Hrušku, překvapivého vítěze dvou časovek na Giro d' Italia, však obálka doma nestihla. Čtrnáctý jezdec celkové klasifikace Gira se po poradě s lékařem rozhodl zbavit streptokoka v krku na dovolené v Řecku, kam si však nezapomněl přibalit kolo.

Z rekreanta se každý večer měnil v profesionálního cyklistu, který místo popíjení pod piniemi najížděl po třech týdnech nedobrovolné pauzy tréninkové kilometry. "Řekl jsem si, že když olympijské hry, tak zkusím opravdu vyjet i na Olymp," líčil po návratu domů. "Je to krásný kopec, stoupání dobrých 20 kilometrů. Škoda, že asfaltová silnice vedla jen asi do výšky 1400 metrů nad mořem. Zbývaly mně asi dva kilometry po štěrku a pěšině, ale to už začaly praskat dráty v zadním kole a tak jsem raději otočil," dodal. "To se snad v Sydney nestane. Vím, že o můj servis se chce postarat jak náš svazový mechanik, tak mechanik mojí španělské stáje!"

Autor:


Nejčtenější

recepty-emimino-krupave-bramboraky
recepty-emimino-krupave-bramboraky

Víte, v čem je kouzlo křupavých bramboráčků? My ano!

Najdete na iDNES.czmobilní verze