Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hruškův doping byl potvrzen

21 2000
M a d r i d - Přítomnost anabolického steroidu nandrolonu odhalila v moči cyklisty Jana Hrušky i druhá zkouška vzorku odebraného jezdci španělské profesionální stáje Vitalicio Seguros 13. září po semdnácté etapě slavné španělské Velty, kde o den dříve v náročné horské etapě skončil druhý. Hruška tak definitivně přišel o start na olympijských hrách , kde měl velké šance na úspěch zejména v časovce.

"Naší povinností je do měsíce svolat disciplinární komisi, která rozhodne o trestu," řekl  místopředseda cyklistického svazu Vladimír Holeček, který má na starosti komunikaci s Mezinárodní cyklistickou unií. "Disciplinárka se sejde přespříští týden, ale její rozhodování bude hodně těžké. Musí se brát zřetel na několik vazeb," dodal Holeček.

Jednání komise mohou zkomplikovat především řády UCI, které tvrdě stojí za svými pravidly a mnohdy jdou do sporu s národními federacemi. Navíc existuje Antidopingová charta Českého olympijského výboru, kterou podepsaly všechny sportovní svazy. Podle ní by měl Hruška dostat dvouletý zákaz sportovní činnosti, ale zde může nastat rozpor s UCI, která je podstatně mírnější a mnohdy rozhoduje až Mezinárodní arbitrážní soud v Lausanne.

"Nyní to bude ještě složitější, protože je tu případ německého atleta Baumanna. Nejprve byl potrestán, pak omilostněn, ale nakonec platí dvouletý zákaz sportovní činnosti," pokračoval Holeček.

Záleží také na Hruškově smlouvě se stájí Vitalicio Seguros. "Důležité bude, co je v ní zaneseno ohledně lékařského zabezpečení. V případě provinění realizačního týmu může svaz vůči stáji a především lékaři týmu uplatňovat sankce," míní Holeček.

Hruška, který letos vyhrál dvě časovky při Giro d'Italia a během Vuelty vystoupil dvakrát na stupně vítězů, byl v průběhu sezóně několikrát kontrolován. Všechny předchozí dopingové testy byly negativní, včetně zkoušky po druhé etapě Vuelty.

Autor:


Další z rubriky

Karabec si zlatou medailí splnil sen


S y d n e y Zlatou medilovou sbírku na paralympijských hrách v Sydney rozšířil stolní tenista Ivan Karabec,...

Paralympici se vrací se svým pokladem


S y d n e y Na hrách XI. letní paralympiády v Sydney vybojovali čeští reprezentanti dohromady 43 medailí, z...

Plavkyně Hoffmanová dohmátla pro zlato


S y d n e y Počet cenných kovů, které v Sydney získali čeští handicapovaní sportovci, se po dnešku zastavil...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.Najdete na iDNES.cz