Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hry, které už nebudou nejlepší

13 2001
Salt Lake City - Salt Lake City se o uspořádání zimní olympiády ucházelo celkem pětkrát. V letech 1976 a 1992 neuspělo v americkém předvýběru, v letech 1972 a 1998 dal Mezinárodní olympijský výbor přednost japonským městům Sapporu a Naganu. Až při budapešťském kongresu MOV v červnu 1995 se utažská metropole dočkala. Už v prvním kole Salt Lake City získalo 55 hlasů, zatímco švýcarský Sion a švédský Osterlund čtrnáct a kanadský Quebec jen sedm. Jednoznačná volba se zároveň stala prapočátkem největšího korupčního skandálu v dějinách olympismu.

Začalo to televizní zprávou
Prvotní impuls bývá přisuzován Marcu Hodlerovi, švýcarskému členu MOV, který 9. prosince 1998 před novináři odkryl zákulisí výběrů dějišť olympijských her. Přiznal, že mnozí volitelé dostávali od pořadatelů luxusní dary, rozhodně nad rámec běžné pohostinnosti. "Je to nelegitimní, zřejmě jde o korupci," řekl tehdy.

Ale již 24. listopadu přinesla utažská televozní stanice KTVX zprávu o tom, že členové organizačního výboru v Salt Lake City (SLOC) zaplatili stipendium na jedné z amerických univerzit Sonie Essombové z Kamerunu, dceři člena MOV. O týden později šéf SLOC Frank Joklik připustil, že jeho výbor posílal do Afriky finanční částky jako "humanitární pomoc."

Po Hodlerově prohlášení dostaly události dramatický spád. Do celé záležitosti se vložila FBI a začalo ji šetřit i ministerstvo spravedlnosti. V lednu 1999 odstoupil předseda SLOC i viceprezident Dave Johnson. Brzy je v MOV následovala finská zástupkyně Pirjo Haggmanová, jejímuž manželovi sehnal SLOC práci v Kanadě.

Samaranch u výslechu
Vedení Australského olympijského výboru pak přiznalo, že si také při volbách dějiště letní olympiády 2000 koupilo hlasy dvou afrických delegátů. Právě ty rozhodly, že v boji o pořadatelství Sydney porazilo Peking.

Po následné rezignaci či odvolání členů MOV z Libye, Ekvádoru, Konga, Sudánu, Mali, Keni, Svazijska a Chile vyšlo najevo, že SLOC věnoval volitelům více než milion dolarů. Některé firmy, například Johnson a Johnson, odstoupily od sponzorských smluv.

Olympijské hnutí se dostalo do největší krize své více než stoleté historie. Tehdejší předseda Juan Antonio Samaranch situaci nakonec ustál a snažil se aspoň o kosmetické reformy v MOV, ale určitě pro něj nebylo příjmené čelit výslechu členů amerického Kongresu.

Hlavní aktéři aféry - Dave Johnson a Tom Welch - dosud čelí žalobám z podvodu, úplatkářství, vyděračství a spiknutí. Sám Hodler sice v minulých dnech přiznal, že se asi neprovinili proti zákonům a spíše jen jednali neeticky, ale MOV už se v jejich případu nehodlá angažovat. "Je to věc americké justice," říká Jacques Rogge, od července nový šéf olympijského hnutí.

Ačkoli nyní vedou organizační výbor noví lidé, příznak skandálu se nad Salt Lake City vznáší i nadále. Když byl před měsícem vybrán za dějiště letní olympiády 2008 čínský Peking, vyvolalo to značný ohlas. Komentátor místního mormonského listu Deseret News si neodpustil malé popíchnutí: "V Číně se bezprecedentně porušují lidská práva a přece tam bude olympiáda. A o Salt Lake City všichni mluvili jako o skandálu..."

Funkcionáři budou skromnější
Rogge počátkem srpna poprvé v nové funkci zavítal do dějiště her a opakovaně musel čelit novinářským dotazům na téma korupce. "Olympiáda v Sydney byla excelentní a teď bude mnohem důležitější, aby to samé platilo pro hry v Salt Lake City, neboť tady celá krize začala," odpověděl.

Zároveň předeslal, že tyto hry při závěrečném zakončení neoznačí jako nejlepší v historii, jak to dělával jeho předchůdce. Těžko říct, zda pod dojmem úplatkářského skandálu, nebo jen proto, že chce skutečně změnit duch olympijského hnutí. "Nebudu to dělat. Sice respektuji, že pan Samaranch tak činil, ale já mám na to jiný názor."

Rogge razí cestu skromnosti a nechce ani, aby členové MOV byli v průběhu her hýčkáni ze strany pořadatelů. Odmítl jejich ubytování v prvotřídním hotelu Little America, stejně jako limuzíny s policejním doprovodem. "Žádný luxus nepotřebujeme. Chci bydlet v olympijské vesnici a při snídani potkávat sportovce. Hry se pořádají pro ně, a ne pro papaláše," tvrdí Rogge.

Na začátku tohoto poznání byla jednoznačná volba Salt Lake City jako pořadatelského města...

Člen MOV Marc Hodler má velký podíl na objasnění korupčního skandálu ze Salt Lake City.

Viceprezident organizačního výboru Dave Johnson musel na základě úplatkářské aféry odstoupit ze své funkce.

Tom Welch - někdejší šéf organizačního výborů, jehož jméno figuruje v korupčním skandálu.Další z rubriky

Lazutinová se bude o medaili soudit


Moskva Místo pokory a studu po dopingové aféře přešla ruská běžkyně na lyžích Larisa Lazutinová do...

Lyžaři byli vymazáni z olympijských listin


Kuala Lumpur Rakouští běžci na lyžích Marc Mayer a Achim Walcher byli dodatečně vyloučeni z letošních zimních...

Zlatou medaili dostala Slucká až doma


Moskva Kopii zlaté olympijské medaile dostal krasobruslařka Irina Slucká během slavnosti na Rudém náměstí...Najdete na iDNES.cz