Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Hry mezi poutí a mejdanem. Ale pro nás vynikající, hodnotil olympiádu Jirásek

1 2010
Vancouver (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Úspěšné z pohledu organizátorů i české výpravy. Tak zhodnotil šéf českých olympioniků Milan Jirásek olympijské hry ve Vancouveru. Češi si z nich přivezli celkem šest medailí, včetně dvou zlatých, a završili své nejúspěšnější zimní hry v historii. "Je to vynikající výsledek," radoval se Jirásek.

Jirásek má oprávněný důvod se radovat. Dvaadevadesátičlenná česká výprava se ve Vancouveru a Whistleru neztratila a domů přiveze dvě zlaté a čtyři bronzové medaile. Šest medailí (ale ani jednu zlatou) přivezli českoslovenští sportovci jen jednou - v roce 1984 ze Sarajeva.

Předseda Českého olympijského výboru ocenil především famózní vystoupení Martiny Sáblíkové, která z rychlobruslařského oválu v Richmondu vydolovala dvě zlata a jeden bronz.

"Ona je takový malý zázrak. Vyvrací jakékoliv teorie o práci v nějakém systému. Tohle je především její individuální úspěch a úspěch jejího trenéra," vysekl české královně poklonu. Pochvaly se dočkal i Lukáš Bauer a další medailisté. Ale nejen ti.

Ale ne každý mohl uspět. "Jsou ti, kteří bojují o medaile, a pak ti ostatní. Tihle sem byli pozváni Mezinárodním olympijským výborem a svými sportovními federacemi. Vždyť splnili nominační limity. A nebylo by fér vůči těmto sportovcům je sem neposlat, i když jsou třeba v sestavě na předposledním místě," vysvětlil Jirásek.

Pochvala organizátorům

Úspěchem skončí hry i z pohledu kanadských organizátorů. Byť hry hned v úvodu poznamenala nešťastná smrt gruzínského sáňkaře Nodara Kumaritašviliho. "Budou to dobré hry. Ač začaly tragédií a nepřálo jim počasí."

Dodal, že každý návštěvník her si je užil po svém. "Kanaďané to pojali jako něco mezi poutí a mejdanem. Bylo například úžasné sledovat ten zájem o olympijský oheň."

Všiml si i davů fanoušků, kteří s nadšením oslavovali sebemenší úspěch domácího sportovce. "Bylo to někdy až za hranou zdravého postoje. Naopak jsem neviděl, že by poraženého soupeře nějak ponižovali a deklasovali."

Jen s organizací to především v úvodu trošku skřípalo. "Ze začátku to vypadalo, že to po téhle stránce budou nejhorší hry v historii, ale pak se to zlepšilo. Turín byl rozhodně horší."

Jiráska naopak mile překvapilo méně kontrol a bezpečnostních rámů. Jaký rozdíl proti hrám v Salt Lake City, Turíně nebo Pekingu. "Ta opatření byla velmi decentní. Možná si akreditované osoby prověřili dávno předtím. A když už vás policisté kontrolovali, snažili se s vámi komunikovat."

Londýn 2012 bude i propagací Česka

Český olympijský výbor už začíná myslet na příští hry, jimiž bude Londýn 2012.

A chystá se tam poprvé výrazně prezentovat Českou republiku jako zemi. "Pracovně tomu říkáme Česká olympijská sezona. Spolupracujeme se všemi institucemi, které se zabývají propagací Česka," poodhalil Jirásek.

V Londýně se tak čeští fanoušci možná dočkají i míst zaměřených výhradně na české produkty či kulturu, jako to měli ve Vancouveru například Nizozemci nebo Němci.

"Trochu jsme o tom uvažovali i pro Kanadu. Ale v Londýně to bude víc vidět a bude to mít i větší dopad," uzavřel Jirásek.Najdete na iDNES.czmobilní verze